Vakıfbank satılık gayrimenkuller
Vakıfbank satılık gayrimenkuller

Vakıfbank satılık gayrimenkuller başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya gibi şehirlerde olup çevrelerindeki muadillerine göre çok daha uygun fiyatlara sahiptir. Ayrıca birçok avantaj sunmaktadır. Bankalardan satılık gayrimenkullerin çoğu ihale ya da teklif yöntemi ile yeni sahiplerine kavuşmaktadır.

Vakıfbank satılık gayrimenkuller
Vakıfbank satılık gayrimenkuller

Vakıfbank’tan Satılık Gayrimenkuller

Vakıfbank; ihtiyaç, konut ve taşıt gibi pek çok alanda müşterilerinin finansal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla krediler sunmaktadır. Ödemelerin garanti altına alınabilmesi için ise müşterilerden kefil veya ipotek istenmektedir. Bazı durumlarda kefil yetersiz kaldığından yeni alınacak arsa, işyeri ve daire gibi taşınmazların ipotek altına alınması gerekmektedir. Borçlu kişi, bankaya olan borcunu ödemediğinde ise yasal işlem başlatılmaktadır. Bazı durumlarda icra yoluna gidilmektedir.

Vakıfbank satılık gayrimenkullerin büyük bir bölümü yukarıdaki sürecin sonucunda bankanın himayesi altına girmektedir. Vakıfbank icradan gayrimenkuller, muadillerine kıyasla daha uygun fiyatlı olduğundan ve birçok avantajı barındırdığından oldukça yoğun ilgi görmektedir.

Bankalar, yasa gereği bankacılık faaliyetlerinin dışında başka bir iş kolunda faaliyet gösterememektedir. Bu nedenle banka himayesi altına giren taşınmazların belirli bir süre içerisinde satılması gerekmektedir. Vakıfbank gayrimenkul satışı tam da bu nedenle yapılmaktadır.

Vakıfbank gayrimenkul satışı
Vakıfbank gayrimenkul satışı

Vakıfbank Satılık Gayrimenkullere Nasıl Teklif Verilir?

Vakıfbank’tan satılık gayrimenkuller kendi internet sitesinde ve iş ortağı olan intengo.com’da listelenmektedir. Vakıfbank satılık gayrimenkul listesini görüntüleyerek fotoğraflara, detaylı bilgilere ve satış tutarına ulaşabilirsiniz. Bu alanda Türkiye’nin dört bir yanından bina, işyeri, arsa, fabrika ve daireler bulunmaktadır.

Vakıfbank satılık gayrimenkullere teklif verebilmek için aşağıdaki adımlar uygulanmalıdır:

  • Vakıfbank satılık gayrimenkullerin ihalesine girmek isteyenler intengo.com’a üye olmalıdır.
  • Teklif vermek isteyen kişiler, en yakın Vakıfbank şubesine giderek başvuru yapmalıdır. Taşınmazın %5’i oranındaki teminat tutarı yatırıldıktan sonra kişinin telefon ve mail adresine sisteme giriş yapabilmesi için bilgiler gönderilmektedir. Bu bilgileri kullanarak Vakıfbank satılık gayrimenkuller ihalesine katılabilirsiniz.
  • Kişi banka şubesinde “Gayrimenkul Satış Sözleşmesi”ni imzalamaktadır. Bu sözleşmede banka ve alıcı kişinin hak ve sorumlulukları bulunduğundan detaylı şekilde incelenmelidir.
  • Listelenen gayrimenkullere ilk teklif verildiği andan itibaren ihale süresi başlamaktadır. Eğer son 30 dakika içerisinde yeni bir teklif gelir ise ihale süresi 30 dakika uzatılmaktadır. Ancak yeni bir teklif gelmez ise en yüksek teklifi veren kişi ihaleyi kazanacaktır.

İlginizi çekebilir: Konut Kredisi Çekme Şartları Nelerdir? Nasıl Çekilir?

Teminat Tutarını Yatırdıktan Sonra Her Gayrimenkule Teklif Verebilir miyim?

Vakıfbank satılık gayrimenkuller için yatırdığınız her teminat bedeli özeldir. Yani kişi, bir gayrimenkul için teminat bedeli yatırmaktadır. Birden fazla gayrimenkule teklif vermek istiyorsa her biri için ayrı ayrı teminat bedeli yatırmalıdır.

Vakıfbank Satılık Gayrimenkulleri Yerinde Görebilir miyim?

Vakıfbank’tan satılık gayrimenkuller yerinde görülebilmektedir. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir’de olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında bulunan arsa, işyeri ve daireleri görebilmek için gayrimenkulün bulunduğu il veya ilçe Vakıfbank şubesine başvurulmalıdır. Banka yetkilileri mesai saatleri içerisinde gayrimenkulü ücretsiz şekilde gezebilmenize yardımcı olmaktadır. Randevu almak için 0850 222 07 24 numaralı Vakıfbank müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Vakıfbank Satılık Gayrimenkullere Teklif Verebilmek için Yatırılan Teminat Tutarı İade Edilir mi?

Vakıfbank gayrimenkullerine teklif verebilmek için yatırılan teminat tutarı aşağıdaki durumlarda iade edilmektedir:
Kişi teminat tutarını yatırmış olmasına rağmen gayrimenkule teklif vermemişse,
İhale, banka tarafından iptal edilmişse,
Kişi ihaleyi kaybetmişse.

Vakıfbank Gayrimenkul İhalesine Katılmak için Hangi Belgeler Gereklidir?

Vakıfbank satılık gayrimenkullere teklif verebilmek için banka şubesine başvurulması gerekmektedir. Bu süreçte teminat dekontu ve Gayrimenkul Satış Şartnamesi’nin yanı sıra gerçek kişilerden nüfus cüzdan fotokopisi; tüzel kişilerden ise vergi levhası, ticaret sicil gazetesi ve imza sirküleri istenmektedir.

Vakıfbank Satılık Gayrimenkullere Muhammen Bedelin Altında Teklif Verilebilir mi?

Vakıfbank satılık gayrimenkullerin fiyatları ekspertiz tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle muhammen bedelin altında teklif verilememektedir. Muhammen bedelin altındaki teklifler banka tarafından kabul edilmemektedir.

Vakıfbank Satılık Gayrimenkuller için KDV Ödenir mi?

Vakıfbank, tıpkı diğer bankalarda olduğu gibi KDV mükellefi değildir. Bu nedenle sadece ihale bedeli talep edilmekte, KDV eklenmemektedir. Bu durum bankalardan satılık gayrimenkullerin en büyük avantajlarından biridir.

Vakıfbank Satılık Gayrimenkuller için Tapu Masrafını Kim Öder?

Vakıfbank’tan satılık gayrimenkuller için ihale sonlandıktan sonra banka yetkilileri ile alıcı kişi bir araya gelmektedir. İhale tutarının ödenmesinin ardından tapu işlemleri gerçekleştirilmektedir. Tapu masrafını alıcı kişi ödemektedir.

Vakıfbank Satılık Gayrimenkuller için Fatura Kesilir mi?

Bankalar, sundukları hizmet veya satışlar için fatura yerine dekont vermektedir. Dekont da tıpkı fatura gibi işlev görmektedir. Vakıfbank satılık gayrimenkuller için de dekont verilmektedir.

Vakıfbank Satılık Gayrimenkuller Taksitli veya Vadeli Alınabilir mi?

Vakıfbank satılık gayrimenkuller sadece peşin ödeme ile alınabilmekte, taksitli veya vadeli işlem geçerli sayılmamaktadır. Ancak finansman arayan kişiler Vakıfbank konut kredisine başvurabilmektedir. Konut kredisi başvurusu mobil uygulamalardan, internet bankacılığından, şubelerden ve müşteri hizmetlerinden yapılabilirken sonuç kısa süre içerisinde kişiye bildirilmektedir. Başvuru olumlu sonuçlar ise kişi ödemeleri taksitli şekilde yapabilmektedir.

Diğer Bankalardan Satılık Gayrimenkuller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir