İş bankası satılık gayrimenkuller
İş Bankası satılık gayrimenkuller

İş Bankası satılık gayrimenkuller, ihale yoluyla alıcıları ile buluşurken uygun fiyatlı olduğundan yoğun ilgi görmektedir. Gayrimenkul satışı için gerekli şartları sağlayan müşterilerin uygun fiyatın yanı sıra birçok avantajdan da yararlanabilmektedir. İş Bankası satılık gayrimenkullerin sahibi olabilmek için gereken detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İş bankası satılık gayrimenkuller
İş bankası satılık gayrimenkuller

İş Bankası Gayrimenkul Satışı

İş Bankası icra yoluyla alınan gayrimenkulleri ihale yoluyla satışa sunmaktadır. Bankaların tümü, bağlı bulundukları yasa gereği bankacılık dışında başka bir iş kolunda faaliyet gösterememektedir. Bu nedenle icralık gayrimenkullerin mülkiyeti bankaya geçtiğinde bir süre içerisinde satılması gerekmektedir. Bankalardan satılık gayrimenkullerin büyük bir çoğunluğu bu yolla elde edilmiştir.

İş Bankası satılık gayrimenkuller, başta Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin her ilinde olabilirken alıcı kişilere birçok avantaj sunmaktadır. Alıcı kişiler arsa, daire, ev, bina, fabrika ve işyeri gibi gayrimenkullere çok daha uygun fiyatlara sahip olabilmektedir.

İş Bankası gayrimenkul satışı için düzenlenen ihalelere 18 yaşından büyük her kişi katılabilirken bazı şartların sağlanması gerekmektedir. İhaleyi kazanan kişiler, Türkiye’nin her noktasında gayrimenkul sahibi olabilmektedir. Üstelik tüm bu işlemler İş Bankası güvencesi altındadır.

İş Bankası Satılık Gayrimenkullere Nasıl Teklif Verilir?

İş Bankası’ndan satılık gayrimenkuller bankanın resmi internet sitesinde yayınlanmaktadır. İhaleye katılmak isteyen kişilerin bazı şartları karşılamaları gerekmektedir. En yüksek teklifi veren kişi şartları da sağlıyor ise gayrimenkulün sahibi olmaktadır.

İş bankası gayrimenkul satışı
İş bankası gayrimenkul satışı

İş Bankası gayrimenkul satışı için düzenlenen ihalelere aşağıdaki adımları uygulayarak katılabilirsiniz:

  • İş Bankası’ndan satılık gayrimenkuller için oluşturulan istegayrimenkul.com sitesine giriş yapınız.
  • Bu sayfada İş Bankası’na ait satılık gayrimenkullerin tam listesine ulaşabilirsiniz. Hızlı arama seçeneğini kullanarak gayrimenkulün ili, kategorisini ve fiyat aralığını seçebilirsiniz. Ayrıca ihalesi başlayan gayrimenkulleri de görüntüleyebilirsiniz.
  • Listelenen her gayrimenkul için fotoğraflar, detaylı bilgiler ve muhammen satış bedeli bulunmaktadır. Gayrimenkul hakkında detaylı bilgi edinmek için ilanın üzerine tıklamanız yeterlidir.
  • Gayrimenkule teklif vermek için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için sizlere en yakın İş Bankası şubesine giderek gayrimenkule dair teklif vermek istediğinizi belirtmeniz ve ilan edilen muhammen bedelin %5’ini teminat olarak yatırmanız gerekmektedir. Teminat bedelini yatırırken açıklama kısmına “Teklif veren kişinin adı ve soyadı, taşınmaza ait ada, parsel bilgisi ve teminat bedeli” yazılmalıdır. Ardından şube yetkilileri tarafından iletilen “Gayrimenkul Satış Şartnamesi” ve “Satış Teminat Taahhütnamesi” okunduktan sonra imzalanmalıdır.
  • İş Bankası’ndan satılık gayrimenkullere teklif verme isteğiniz yetkililer tarafından incelendikten sonra sisteme giriş yapabilmeniz için e-posta veya SMS yoluyla kullanıcı adı ve geçici şifreniz iletilmektedir. Sisteme giriş yapan kişiler, geçici şifreyi değiştirerek kendi şifrelerini oluşturabilmektedir. Teminat bedelini yatıran kişi sisteme giriş yapmış olmasına rağmen teklif vermez ise teklif vermemiş sayılmaktadır.
  • Alıcı kişi gayrimenkule teklif verdiğinde o taşınmaz için ihale sayacı başlamaktadır. Bu süre zarfında sistemdeki diğer kişiler de gayrimenkule teklif verebilmektedir. İhale süresi, İş Bankası tarafından belirlenmekte ve gayrimenkule göre değişiklik gösterebilmektedir. İhale bitiş süresine 30 dakika kala yeni bir teklif gelir ise süre otomatik olarak 30 dakika uzatılmaktadır. Son 30 dakika içerisinde yeni bir teklif gelmez ise ihaleyi en yüksek teklifi veren kişi kazanacaktır.

İş Bankası Satılık Gayrimenkullere Teklif Vermek için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İş Bankası’ndan satılık gayrimenkullere teklif verebilmek için Satış Teminat Taahhütnamesi ve Taşınmaz Satış Şartnamesi’nin yanı sıra teminat dekontu gerekmektedir. Ayrıca gerçek kişilerden nüfus cüzdanı fotokopisi; tüzel kişilerden ise sözleşmeyi imzalayan kişinin şirket yetkilisi olduğuna dair en son tarihli imza sirküleri, vergi levhası ve ticaret sicil gazetesi fotokopisi istenmektedir.

İş Bankası Satılık Gayrimenkullere Teklif Verebilmek için İstenen Kullanıcı Adı Nedir?

İş Bankası’ndan satılık gayrimenkullere teklif vermek isteyenlerin öncelikle şubeye başvurarak kullanıcı adı ve şifre almaları gerekmektedir. Kullanıcı adı tüzel kişiler için vergi numarası; gerçek kişiler için ise kimlik numarasıdır.

İş Bankası Gayrimenkul Satışında Muhammen Bedelin Altında Teklif Verilebilir mi?

İş Bankası’nın satışını yaptığı gayrimenkuller ilan edilmeden önce ekspertiz tarafından değerlendirilmektedir. Ekspertiz raporunun ardından fiyatlar belirlendiği için muhammen bedelin altında teklif verilememektedir. Muhammen bedelin altındaki teklifler banka tarafından geçersiz sayılmaktadır.

İş Bankası’ndan Satılık Gayrimenkullere KDV Eklenir mi?

İş Bankası, tıpkı diğer bankalar gibi KDV mükellefi değildir. Bu nedenle satılan gayrimenkullere ihale bedeline ek olarak KDV eklenmemektedir. Alıcı kişi sadece satış bedelini ödemek zorundadır.

İş Bankası Satılık Gayrimenkulleri Yerinde Görebilir miyim?

İş Bankası’ndan satılık gayrimenkuller başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’da olmak üzere Türkiye’nin her ilinde olabilmektedir. Gayrimenkulleri yerinde görmek isteyenler, taşınmazın bulunduğu ildeki İş Bankası şubesine giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Banka yetkilileri, mesai saatleri içerisinde gayrimenkulü gezmenize yardımcı olmaktadır. Randevu almak için 0850 724 07 24 numaralı İş Bankası müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

İş Bankası Satılık Gayrimenkulleri Taksitli veya Vadeli Alabilir miyim?

İş Bankası gayrimenkul satışları peşin ödeme ile yapılmaktadır. Taksitli veya vadeli satış bulunmamaktadır. Finansman sıkıntısı yaşayan müşteriler İş Bankası kredilerine başvurabilmektedir. Bu sayede ödemelerini taksitli şekilde gerçekleştirebilmektedir. İş Bankası kredi başvurusu şubelerden, mobil ve internet bankacılığından yapılabilmektedir.

İş Bankası Gayrimenkul Satışı için Fatura Kesilir mi?

İş Bankası’nın yaptığı gayrimenkul satışının sonrasında fatura yerinde dekont verilmektedir. Bankacılık faaliyetlerinde dekont, tıpkı fatura gibi işlev görmektedir.

İş Bankası Gayrimenkul İhalesinde Teminat Bedelini Yatırdıktan Sonra Tüm Taşınmazlara Teklif Verilir mi?

İş Bankası gayrimenkul ihalelerine katılabilmek için teminat bedeli yatırılmalıdır. Ancak her taşınmazın teminat bedeli ayrıdır. Alıcı kişi bankaya başvuru yaptığında yatırdığı teminat bedelinin hangi taşınmaza ait olduğunu bildirmektedir. Farklı gayrimenkullere teklif vermek isteyen kişilerin her taşınmaz için ayrı ayrı teminat ödemesi gerekmektedir.

İş Bankası Gayrimenkul İhalesine Katılmak için Ödenen Teminat Bedeli İade Edilir mi?

İş Bankası’ndan satılık gayrimenkullere teklif vermek için ödenen teminat bedeli aşağıdaki durumlarda iade edilmektedir:
Kişi eğer teminat bedelini yatırmasına rağmen taşınmazlara teklif vermemişse,
İhale banka tarafından iptal edildiyse,
Kişi teklif vermesine rağmen ihaleyi kaybetmişse teminat bedeli iade edilmektedir.

İş Bankası Gayrimenkul Satışında Tapu Masrafı Kime Aittir?

İş Bankası satılık gayrimenkuller ihalesi tamamlandığında alıcı kişi ilgili tutarı banka hesabına yatırmaktadır. Ardından banka yetkilileri ile alıcı kişi bir araya gelerek devir işlemlerini tamamlamaktadır. Tapu devri sırasında ortaya çıkan masraf alıcı kişiye aittir.

Gayrimenkuller Teklif Sahibinin Dışında Birine Devredilir mi?

İş Bankası satılık gayrimenkuller ihalesinde teklif sahibinin ihaleyi kazanması durumunda devri başka birinin adına yapması mümkün değildir. Hangi gerekçe ile olursa olsun bu devir talep edilemez.

Diğer Bankalardan Satılık Gayrimenkuller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir