Ziraat bankası'ndan satılık daireler
Ziraat Bankası'ndan satılık daireler

Ziraat Bankası icra yoluyla temin ettiği gayrimenkulleri teklif usulü ile satışa çıkarmaktadır. Bu yazımızda Ziraat Bankası satılık gayrimenkullere başvurunun nasıl yapılacağı, ihalelere nasıl katılacağı, tekliflerin nasıl verileceği, gerekli evrakların neler olduğu, ihale ile alınan evde konut kredisi kullanımı ve birçok konu hakkında merak edilen soruları cevaplayacağız.

Ziraat Bankası icradan satılık ev ve arsa gibi taşınmazlara ihale yoluyla başvuru yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Satılık Gayrimenkullere Başvuru Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası tarafından satışa çıkarılan taşınmazlara teklif verebilmek için en yakın şubeye giderek başvuru yapılmalı, yetkililer tarafından verilen Gayrimenkul Satış Şartnamesi’nin imzalanması ve teklif verilecek taşınmazın muhammen bedelinin %6’sı teminat olarak yatırılmalıdır.

Başvuruda bulunan gerçek kişiler nüfus cüzdanı fotokopisini, tüzel kişiler ise gayrimenkul edinme yetkisi olduğunu göstermelidir. Ticaret Sicil Tasdiknamesi, şirketi temsil eden kişilerin temsil belgesi ve temsile yetkili kişilerin noter onaylı imza sirküleri bulunması gerekir.

Ziraat bankası satılık gayrimenkuller
Ziraat bankası satılık gayrimenkuller

Ziraat Bankası Satılık Gayrimenkullere Teklifler Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası’ndan satılık gayrimenkullere şubelerden yapılan başvurular incelendikten sonra kişiye sisteme giriş için gerekli olan bilgiler iletilir. Kişi kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme giriş yaparak teminat tutarını yatırdığı gayrimenkule teklif verebilmektedir.

İhaleler Nasıl Yapılır?

Sisteme giriş yaptıktan sonra ihaleye çıkarılan taşınmazları görüntüleyebilirsiniz. İhaleye sunulan taşınmaza verilen ilk teklifin ardından ihale için belirlenen geri sayım başlayacaktır. İhale için teklif vermek isteyen müşteriler ihale süresi içinde ihaleye katılabilecektir. İhale süresinin son 30 dakikası içerisinde yeni teklif gelmemesi durumunda ihale sonlanacak ve en son teklifi veren kişi ihaleyi kazanacaktır. İhale bitiş tarihine 30 dakikadan az kala yapılan her teklifte ihale süresine 30 dakika ilave edilecektir. İhale için belirlenen başlangıç bedelinin altında teklif yapılamayacaktır. İhale satış bedeline ayrıca KDV ilave edilmeyecektir.

İhaleye belirlediğiniz üst limite kadar otomatik teklif artırma talimatı verebilirsiniz. Verdiğiniz tekliften daha yüksek teklif verilmesi halinde minimum teklif artışı tutarında otomatik olarak daha yüksek teklif verebileceksiniz.

Ödemelerde Kredi Kullanılabilir mi?

Ziraat Bankası satılık gayrimenkulleri sadece nakit ödeme ile satın alabilirsiniz. Ancak yeterli tutarda nakdiniz yok ise konut kredisinden yararlanabilirsiniz. Bankaya yapacağınız başvuru değerlendirildikten sonra konut krediniz hakkında olumlu veya olumsuz geri dönüş yapılacaktır. Eğer başvuru olumlu sonuçlanır ise kişi eksik olan tutarı kredi ile kapatmakta ve bankaya aylık taksitler halinde ödeme yapmaktadır.

Gayrimenkuller ile İlgili Detaylı Bilgi Alabilir miyim?

İhaleye sunulan gayrimenkuller ile ilgili detaylar ilanda yer alsa da bunlar genellikle genel bilgi niteliğinde olup banka tarafından taahhüt içermemektedir. Araştırma talep sahibi tarafında yapılmalıdır.

Ziraat Bankası satılık gayrimenkulleri banka şubesi aracığıyla görme imkanınız bulunmaktadır. Gayrimenkulün bulunduğu il veya ilçe şubesine giderek talebinizi iletebilirsiniz. Mesai saatleri içerisinde banka yetkilileri gayrimenkulleri göstermektedir.

Müşteri gayrimenkul ile ilgili her türlü incelemeyi araştırmayı yapmış, mevcut haliyle kabul etmiş sayılır. Banka tarafından verilen bilgilerle mevcut durumun çelişmesi durumunda bankanın sorumluluğu bulunmamaktadır.

Yatırılan Teminatların İadesi Yapılır mı?

Teminat bedelini yatırıp sistemde herhangi bir teklifte bulunmayanların, teklif verdiği halde verdiği teklifin ihalesini kazanamayanların, verdiği teklifin ihalesi banka tarafından iptal edilenlerin yatırmış oldukları teminatlar iade edilir. İhaleyi kazandığı halde satış işlemlerini yapmayan müşterilerin teminatlarının iadesi yapılmaz.

Diğer Bankalardan Satılık Gayrimenkuller

11 Comments

  1. İstanbul Ataköy Bakırködeki Zıraat bankasına aıt olan astlık daıreler hakkında bilgi almak istiyorum

  2. Bursa ınegöl de emlak isi yapiyorum bolgemde satilik daire arsa arazi hakinda bilgilendirirsmeniz sevinirim

    1. Merhabalar Ramazan bey , üstteki yorumda verdiğim linkten mevcut satılık dairelere bakabilirsiniz. Bursayı seçerek arama yapabilirsiniz.

  3. bende bir araç almak istiyorum ne yapmam lazım
    böyle işlerden hiç anlamam bana yardımcı olurmusunuz acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir