Akbank altın hesabı
Akbank altın hesabı

Akbank Altın Hesabı, birikimlerini altın olarak değerlendirmek isteyen müşterilere sunulan bir hesap türüdür. Bu hesabı oluşturan kişiler, birikimleri gram altın olarak tutmakta ve çalınma korkusu yaşamamaktadır. Akbank Altın Hesabı özellikleri, açma ve kapatma işlemleri gibi merak edilen detayları sizler için derledik.

Akbank altın hesabı
Akbank altın hesabı

Akbank Altın Hesabı Çeşitleri

Akbank Altın Hesabı, müşterilerin yatırımlarını gram altın cinsinden yapmalarına olanak sağlamaktadır. Vadesiz EURO, USD veya TL hesapları aracılığı ile alınan gram cinsinden 24 ayar altınlar, güvenli şekilde değer kazanmaktadır. Birikimlerin yastık altında tutulması, çalınma veya kaybolma gibi durumlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Akbank Altın Hesabı’nda böyle bir durum söz konusu olmaktan çıkmaktadır. Müşteriler, altın fiyatlarının gidişatına göre alım ve satım yapabilmektedir.

Akbank Altın Hesabı, vadeli ve vadesiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki hesabın ayrıcalıkları ve özellikleri farklıdır.

Akbank Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Akbank Vadeli Altın Hesabı, müşterilerin altın birikimleri üzerinden faiz geliri elde etmelerini sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Müşteriler böylelikle altın birikimlerinin kaybolma veya çalınma riskini ortadan kaldırmaktadır. Akbank tarafından sunulan olanaklar ise birikimlerin aralıksız şekilde değer kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Akbank gram altın hesabı özellikleri ve avantajları aşağıdaki gibidir:

  • Vadeli altın hesabı açmak için en az 500 gr altın bulunması ve minimum 6 ay vade ile hesapta tutulması gerekmektedir.
  • Stopaj oranı tüm vadeler için yüzde 15’tir.

Akbank Vadeli Altın Hesabı faiz oranları aşağıdaki gibidir:

Altın Mevduat Faizleri (%)Altın
3 – 27 gün0
28 – 31 gün0
32 – 91 gün0
92 – 180 gün0
181 – 365 gün0,15
366 – 400 gün0
401 – 730 gün0
Akbank altın hesabı faiz oranları

Yukarıda yer alan faiz oranları, Akbank tarafından bilgilendirme amacıyla sunulmuş olup işlem yapılmak istendiğinde şubede gösterilen oranlar geçerli olmaktadır. Yetkililer tarafından Akbank Vadeli Altın Hesabı hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Akbank Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Akbank altın hesabı açma işlemleri için şubeye başvurmanız gerekmektedir. Vadeli altın birikim hesabının sahibi olmak için sizlere en yakın Akbank şubesine başvurabilirsiniz.

Akbank Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Akbank Altın Mevduat Hesabı (Vadesiz), müşterilerin altın alım – satımını yapabilmeleri için oluşturulmuştur. Müşteriler böylelikle gün ve saat sınırlaması olmadan altın alıp satabilmektedir. Yatırım yapılan altınlar bankanın güvencesi altında olduğundan çalınma ve kaybolma riski ortadan kalkmaktadır.

Akbank Altın Mevduat Hesabı özellikleri ve avantajları aşağıdaki gibidir:

  • Vadesiz altın hesabında işlem yapabilmek için EURO, USD veya TL cinsinden hesaplarınızdan para aktarabilir ve gram cinsinden 24 ayar altın satın alabilirsiniz.
  • Satın alınan altınlar 995/1000 saflık değerinde iken mobil ve internet bankacılığı kanallarından 7 gün 24 saat, şubelerden ise mesai saatleri içerisinde alınıp satılabilmektedir.
  • Bu hesapta minimum işlem tutarı 0,01 gramdır.
  • Bu hesaptaki toplam birikiminiz 200.000 TL’ye kadar devlet güvencesi altındadır.
  • Hesaptaki altınların değeri kadar başka bir kişiye havale veya EFT yapılabilmektedir.

Akbank Vadesiz Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Akbank direkt altın hesabı, Akbank mobil ve internet bankacılığı kanalları üzerinden açılabilmektedir. Böylelikle şubeye gitmenize gerek kalmadan kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapabilir, altın birikiminiz üzerinden alım satım gerçekleştirebilirsiniz.

Akbank Altın Hesabı nasıl oluyor?

Altın hesabı, vadeli ve vadesiz olarak iki şekilde sunulmaktadır. Vadeli hesapta altın birikimlerinden faiz getirisi kazanılmaktadır. Vadesiz hesapta ise altın alış ve satışı yapılabilmektedir.

Akbank Altın Hesabı yorumları, şikayetleri ve önerileri nereye bildirilir?

Altın hesabınızda yaşadığınız problemleri çözüme kavuşturmak, yorum ve önerilerinizi iletmek için 444 2 525 numaralı Akbank müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Bildirimleriniz müşteri iletişim merkezi tarafından kayıt altına alınmakta ve çözüme kavuşturulmaktadır.

Akbank Altın Hesabı ile Alış Satış Yapılabilir mi?

Altın hesabı sahipleri, gün ve saat sınırlaması olmadan mobil ve internet bankacılığı üzerinden alış satış yapabilmektedir. Akbank altın fiyatları güncel olarak listelenmektedir. Müşteriler, yatırımları ve piyasa gidişatı doğrultusunda işlemlerini saniyeler içerisinde gerçekleştirebilmektedir.

Akbank Altın Hesabı getirisi ne kadardır?

Akbank Vadeli Altın Hesabı getirisi, altın miktarına ve vade süresine göre değişmekle birlikte banka şubelerindeki yetkililer tarafından sizlere bildirilmektedir. Vadesiz hesaplarda ise getiri tamamen alış ve satışlarınıza göre değişmektedir.

Akbank Mobil altın hesabı nasıl açılır?

Akbank Mobil’den altın hesabı açmak için hesabınıza giriş yapınız. Ardından “Menüler” kısmından “Hesaplarım” seçilmelidir. Burada kişiye ait hesaplar listelenmektedir. “Altın Hesabım” seçeneğine tıklanmalıdır. Altın hesabı açmak için butona tıklamanız ve ardından işlemleri tamamlamanız gerekmektedir.

Akbank altın hesabı alış satış fiyatları listelenir mi?

Altın hesabı sahipleri, alış ve satış fiyatını güncel olarak görebilmektedir. Saniyelik olarak değişen fiyatlar üzerinden işlem yapılabilmektedir. Buradaki makas aralığı, piyasa şartlarına göre değişmektedir.

Akbank altın hesabı açmak ücretli mi?

Akbank altın hesabı ücretsiz şekilde açılmaktadır. Ayrıca hesap işletim ücreti de talep edilmemektedir. Akbank altın hesabı kullananlar, yaptıkları işlemler için komisyon ödemektedir.

Akbank altın hesabı mantıklı mı?

Altın hesabı, müşterilerine birçok avantaj sunmaktadır. Vadeli hesap sahipleri, altın birikimlerini yastık altında tutmak yerine bankada güvence altına almakta ve aynı zamanda faiz getirisi kazanmaktadır. Vadesiz altın hesaplarında ise alış ve satış yapılmaktadır.

Akbank altın hesabından para transferi yapılabilir mi?

Akbank vadesiz altın hesabından para transferi yapılabilmektedir. Havale ve EFT şeklindeki para transferleri TL cinsinden gerçekleşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir