Ziraat bankası altın hesabı
Ziraat Bankası altın hesabı

Ziraat Bankası Altın Hesabı, müşterilerin altın cinsinden alım-satım yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Vadeli ve vadesiz olarak sunulan bu hesaplardan TL ve USD cinsinden altın alışı ve satışı yapılabilmektedir. Böylelikle kişi altın yatırımını yastık altında değil, Ziraat Bankası’nın güvencesi altında gerçekleştirmektedir.

Ziraat bankası altın hesabı
Ziraat bankası altın hesabı

Ziraat Bankası Altın Hesabı Çeşitleri

Ziraat Bankası Altın Hesabı, vadeli ve vadesiz iki şekilde açılabilmektedir. Müşteriler, tercih ettikleri hesap doğrultusunda çeşitli özelliklerden faydalanabilmektedir.

Ziraat Bankası Vadesiz Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Türkiye’nin en yaygın şube ağına sahip bankalarından biri olan Ziraat Bankası, müşterilerinin vadesiz altın mevduat hesabı ile birikim yapabilmelerine olanak sağlamaktadır.

Ziraat Bankası Vadesiz Atın Mevduat Hesabı’nın özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Bu hesapta gerçekleştirilen işlemlerde fiziki altın teslimatı yapılmamaktadır. Müşteriler aynı şekilde ödemeleri de fiziki olarak alamamaktadır.
 • Vadesiz Altın Mevduat Hesabı açtıran kişiler, alım-satım işlemleri sırasında herhangi bir masraf ödememektedir.
 • Vadesiz Altın Mevduat Hesabı’nda alım-satım yapılan altınlar 1000/1000 saflık derecesine sahiptir. Her saniye güncellenen altın fiyatları, yine bu saflığa göre belirlenmektedir.
 • Müşteriler, tek seferde maksimum 3000 gram olmak üzere günde en çok 6 defa alım satım işlemi gerçekleştirebilmektedir.

Ziraat Bankası Vadeli Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Ziraat Bankası Vadeli Altın Mevduat Hesabı, müşterilerin birikimlerini değerlendirmelerine olanak sağlamaktadır. Müşteriler, 1000/1000 saflığa sahip gram cinsindeki altınları 30 – 400 gün arasında vadeli olarak banka hesabında tutabilmektedir.

Ziraat Bankası Vadeli Altın Mevduat Hesabı özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Hesabı açabilmek için minimum 10 gram altın gerekmektedir.
 • Bu hesap sayesinde müşteriler altın birikimlerini güvenle yapmakta ve aynı zamanda faiz getiri elde etmektedir.
 • Müşterilerin altın yatırımları Tasarruf Mevduatı Sigortası kapsamında güvence altındadır.
 • Vadeli hesabı bulunan müşterilerden alınan faiz tutarından %15 oranında stopaj kesintisi yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Altın Hesabı faiz oranları aşağıdaki gibidir:

Vade GruplarıOran
Vadesiz%0,00
1 – 29 gün arası%0,00
30 – 31 gün arası%0,50
32 – 91 gün arası%0,50
92 – 180 gün arası%0,50
181 – 364 gün arası%0,50
365 – 400 gün arası%0,50

Ziraat Bankası Vadeli ve Vadesiz Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası Altın Hesabı açma işlemi şubelerden, mobil ve internet bankacılığı kanallarından gerçekleştirilmektedir. Müşteriler, yapacakları başvurunun ardından kısa süre içerisinde vadeli veya vadesiz altın hesabına sahip olmaktadır.

Ziraat Mobil’den Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat mobil altın hesabı açma işlemleri için belirli adımları takip etmeniz gerekmektedir. Bu adımları takip ettikten sonra saniyeler içerisinde altın hesabınız açılmaktadır.

Ziraat Bankası internet ve mobil bankacılıktan altın hesabı açma adımları aşağıdaki gibidir:

 • İlk olarak Ziraat Mobil uygulaması açılmalı ve müşteri bilgileri ile giriş yapılmalıdır.
 • Sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Menü”ye tıklanmalı, ardından “Hesaplarım” seçilmelidir.
 • Karşınıza çıkan sayfada Ziraat Bankası’na ait hesaplarınız sıralanmaktadır. Bu sayfadan “Altın Hesaplarım” seçilmelidir.
 • Altın hesabınız bulunmadığı için karşınıza bir uyarı çıkacaktır. Hemen altında ise “Vadesiz Altın Alış” butonu yer almaktadır.
 • Vadesiz altın alış seçeneğine ve ardından “Devam” seçeneğine tıklanmalıdır. Buradan alım satım yapacağınız vadesiz TL hesabını seçmeniz gerekmektedir.
 • Karşınıza çıkan hesaplama alanında alım satım yapacağınız miktarı altın veya TL cinsinden yazdıktan sonra devam butonuna tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan “Onayla” seçeneğine tıklayarak altın hesabınızı aktif edebilirsiniz.

Kişi bu adımları takip ederek Ziraat Bankası altın hesabı mevduat sözleşmesini imzalamaktadır. Ziraat Bankası Altın Hesabı yorumlarınızı, şikayetlerinizi ve isteklerinizi 0850 220 00 00 numaralı müşteri hizmetlerine bildirebilirsiniz.

Ziraat bankası altın hesabı açma ve kapatma
Ziraat bankası altın hesabı açma ve kapatma

Ziraat Bankası Altın Hesabı Nasıl Kapatılır?

Ziraat Bankası altın hesabı kapatma işlemi için şubeye gidilmesine gerek yoktur. Aşağıdaki adımlar takip edilerek saniyeler içerisinde altın hesabı kapatılabilmektedir:

 • Mobil ve internet bankacılığı üzerinden hesabınıza giriş yapınız.
 • Sağ alt köşede yer alan “Menü” seçeneğinden “Hesaplarım”ı seçiniz.
 • Altın hesabınızın üzerine gelerek “Hesabı Kapat” seçeneğine tıklayınız.
 • İşleminizi onaylayarak Ziraat Bankası altın hesabınızı kapatmış olacaksınız.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Ne Kadar Kazandırır?

Ziraat Bankası vadeli altın hesabından gelir elde edebilmek için minimum 10 gram altın bulundurulmalıdır. Altınlarını 30 – 400 gün vade altında tutan kişiler belirli aralıklarla %0,50 faiz geliri elde etmektedir. Ziraat Bankası gram altın hesabında vade boyunca bozum yapılmamalıdır. Vadeli altın hesabı getirisinin net olarak hesaplanabilmesi için miktar belirlenmelidir.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Alış Satış Nasıl Yapılır?

Altın hesabından alış ve satış işlemleri mobil ve internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Müşteriler, hesaplarına giriş yaparak toplam altın varlıklarını görüntüleyebilmekte ve alış-satış fiyatlarına göre işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası vadeli altın hesabı getiri hesaplaması, gram altın miktarına ve vade süresine göre değişkenlik göstermektedir. Müşteriler bu hesap sayesinde hem birikimini güvende tutmakta hem de faiz getirisi kazanmaktadır. Ziraat Bankası vadeli altın hesabı yorumları çoğunlukla olumludur. Faiz hesaplama için gram altın miktarı ve vade süresi belirlenmiş olmalıdır.

Ziraat Bankası Vadesiz Altın Hesabı Karlı mı?

Ziraat Bankası vadesiz altın hesabında müşteriler faiz getirisi almamaktadır. Müşteriler, hesaplarında altın alım – satımı gerçekleştirerek gelir kazanabilmektedir.

Ziraat Bankası Altın Hesabı EFT Yapılabilir mi?

Altın hesabından EFT ve havale yapılabilmektedir. Vadeli hesaplarda ise bu mümkün değildir.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Açma Ücreti Ne Kadardır?

Müşterilerin altın hesabı açmak için ücret ödemelerine gerek yoktur. Belirtilen adımların takip edilmesi ile altın hesabı ücretsiz şekilde açılmaktadır. Hesap kesim ücreti alınmamasına rağmen yapılan işlemler için komisyon ödenmektedir.

Ziraat Bankası Altın Hesabından Para Çekme Mümkün mü?

Vadesiz altın yatırım hesabından TL cinsinden para çekmeniz mümkündür. Ancak vadeli hesaplarda vade tarihinin tamamlanması beklenmelidir.

Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı Hakkında Bilgi Nereden Alınır?

Ziraat Bankası altın hesabı kullananlar veya kullanmayı düşünenler; şubelerden, mobil ve internet bankacılığı kanallarından detaylı bilgi alabilmektedir. Ayrıca hesap açma işlemlerini yine bu kanallardan hızlı şekilde gerçekleştirebilmektedir. Ziraat Bankası altın hesabı avantajları ve açma şartları hakkında bilgi sahibi olabilmek için müşteri hizmetlerini de arayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Nasıl Kullanılır?

TC Ziraat Bankası altın hesabında bulunan mal varlıkları bakiye olarak görüntülenmektedir. Müşteriler, bu sayfadan altının alış ve satış fiyatına ulaşabilmekte ve saat sınırlaması olmadan işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu sayede altın birikimine değer katılabilmektedir. Ziraat Bankası altın hesabı alış satış fiyatları her saniye güncellenmektedir.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Nasıl İşliyor?

Ziraat Bankası’nın vadeli ve vadesiz olmak üzere iki altın hesabı bulunmaktadır. Vadesiz altın hesabında alım satımla, vadeli de ise faiz getirisi ile kazanç sağlanmaktadır.

Ziraat Bankası Altın Hesabına Para Yatırma Nasıl Yapılır?

Altın hesabına para yatırma işlemini mobil ve internet bankacılığı kanallarından hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için “Para Aktarma” menüsünden “Hesaplarım Arası” seçilmelidir. Buradan hesaplarınız arasında para transferini gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Altın Hesabında Kesinti Var mı?

Altın hesabında faiz getirisinden kesinti uygulanmaktadır. Vadesiz hesapta işlem yapanlardan ise alış ve satışlarda kesinti uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir