Kredi ve Finans Portalı

Ziraat Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Kişilerin yatırım yaparken en fazla tercih ettikleri yöntemlerin başında altın tasarruf etmek gelir. Belirli aralıklar ile kenara altın koyarak yatırım yapmak oldukça basit bir yatırım şeklidir. Uzun vadede sürekli olarak altının değeri artış gösterdiği için yatırımcılarına kazanç sağlar. Fakat, kişilerin altınlarını saklayarak daha fazla kazanç elde etmeleri de mümkün. Bunu yapmanın tek yolu bir altın hesabı açtırmak ve aynı TL ile döviz hesabı gibi altın hesabı da birikim çeşidi olarak karşımıza çıkıyor.

Altın hesabı kullanan kişilere birçok avantaj da sağlayan bu hesap çeşidine ilgi büyüktür. Özellikle evde biriktirdiğiniz altınları korumak ve saklamak oldukça zordur. Güvenlik bakımından altınlarınızı bankada güvence altına almak hem kolay hem de daha garantidir.

Ziraat bankası altın hesabı nasıl açılır?

Ziraat Bankası Altın Hesabı Nedir?

Ziraat Bankası tarafından yatırımcıların altın tasarrufu yapmalarına olanak sağlamak için açılan bir yatırım hesabıdır. Bireysel yatırımcıların yanı sıra küresel piyasaların da fazlasıyla ilgi gösterdiği yatırım çeşidi arasında yer alır. Bireysel yatırımcılar tasarruf etmek için cumhuriyet, ziynet eşyası, yarım-çeyrek altın gibi çeşitli ziynetleri için altın hesabı açmaktadırlar.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Altın İşlem Ücreti

Ziraat Bankası tarafından altın hesabı oluşturmak isterseniz, şubeden ya da internet bankacılığı aracılığıyla kolay şekilde açmanız mümkün. Vadesiz olarak açılan altın hesapları için herhangi bir işletim ücreti talep edilmemektedir. Dolar ile TL hesabınızı kullanarak altın alım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak işlem başına en çok 3.000 gram olmak kaydıyla gün içinde 6 defa alım ve satım işleminizi yapma şansınız bulunuyor.

Vadeli altın hesabı için en az hesap açılış tutarı 10 gram olarak belirlenmiştir. Vadeli altın hesabı için faiz getirisi üstünden %15 oranında stopaj kesintisi yapılıyor. Hesabınıza yatırmayı planladığınız fiziki altınlarınızı sadece nakit olacak şekilde geri alabilirsiniz.

Ziraat bankası altın hesabı nasıl açılır?

Ziraat Bankası Altın Hesabı Vadeli

Vadeli altın hesabı ile tercih ettiğiniz vade süresi boyunca belli bir faiz oranında kazanç sağlamanızı sağlayan hesap türüdür. Fiziki altınlarınızı yastık altında saklamak yerine güvenli şekilde Ziraat Bankası’nda saklamak isteyenler için uygundur. Daha önceleri faiz vermeyen bir hesap olarak yer alıyordu ancak şimdi faiz karşılığı da oldu. Bu şekilde daha önceleri yalnızca altınınızın değeri güncel fiyatı ile ele alınıyordu. Faizin de olaya girmesi le beraber altının değerinin yanı sıra seçilen vade süresi boyunca faiz bedeliyle ek gelir kazanmış olursunuz.

Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı Hesaplama

Altınlarınızı bankaya teslim ettikten sonra verdiğiniz tutar kadar kalmayacağından emin olabilirsiniz. Örneğin; 20 cumhuriyet altını, 25 yarım altın ve 67 adet de çeyrek altına sahipsiniz. Bütün bu altınlarınızı Ziraat Bankası’nın vadeli altın hesabına yatırdınız. Altınlarınız eksperler tarafından değeri tespit edilir ve Ziraat Bankası altın hesabınıza toplam tutarı grama dönüştürülür. Daha sonra hesabınıza gram altın olarak yansıtılır.

Eğer vadeyi bozmak isterseniz veya vadesi sona erdiğinde sizin elinize yeniden ilk başta yatırmış olduğunuz tutar kadar altın geçmez. Eksperlerin ölçtüğü değer kadar gram altınınız olur ve kazancınız altını yatırmış olduğunuz gün ve vadeyi bozduğunuz gün arasında eğer gram altın artış göstermişse değer kazanır eğer azaldıysa da değer kaybı yaşamış olur.

Altın hesabınız anapara korumalı fon değil ise; vadesi sona erdiğinde veya bozdurmaya karar verdiğinizde altınlarınızı teslim ettiğiniz döneme oranla altının gramı düşük ise kazancınız da az olur. Ancak altının fiyatı artış gösterirse sizin kazancınız da yükselmiş olacaktır. Ana para korumalı vadeli, hesapta yalnızca gram altının değeri artış gösterdiyse daha fazladan kazanç sağlamış olacaksınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.