2 6
2 6

Elinde bulunan parası ile birikim yapmak isteyen tüketiciler, yatırım yöntemi olarak altın almayı tercih ederken, ‘’Bankalar fiziki altın alıyor mu?’’ sorusu tüketicilerin çok merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Her ne kadar altın denilince akla ilk olarak kuyumcular gelse de bankalar da vadesiz ve vadeli altın hesabı seçeneğiyle müşterilerine destek olmaktadır.

Bankalardan Altın Alınabilir mi?

Bankalar müşterilerine internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları üzerinden yatırım amaçlı gram altın alma seçeneği sunarken, müşterilerine özel bankalardan fiziki altın alma-satma fırsatı da sunmaktadır. Hatta bununla ilgili geçtiğimiz yıllarda bankalara altın alıp- satma yetkisi veren bir kanun düzenlenmiş olup, tüketicilere bankalardan fiziki altın alma-satmak için bankalara başvurabilmesinin önü açılmıştır. Ama tüm bunlara rağmen her bankanın her şubesinde fiziki altın bulunmamaktadır. Tüketici bankası tarafından fiziki altın alıp satma işlemi yapılıp yapılmadığını öğrenmek için bankası ile iletişime geçerek, hangi şubenin müsait olduğu bilgisine ulaşıp, şube üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Bankalar fiziki altın alıyor mu?

Tüketiciler ellerinde bulundurdukları ziynet altınları ile gram altınlarını da bankalara teslim edebilmektedir. Bankalara teslim edilen altınlar tüketicinin talebine göre, kasalarda saklanabileceği gibi yatırım hesaplarında değerlendirilmek üzere gram altına çevrilerek yatırım hesabı da açılabilmektedir. Ama bankalar tarafından altın alma işlemi her gün yapılmamakta olup, bankaların belirlediği günlerde işlemler yapılmaktadır.

Bankadan Altın Almak mı Kuyumcudan Altın Almak mı?

Bankalardan altın alma-satma işlemi ile kuyumcudan altın alma-satma işlemine karşılaştırma yapılarak karar verilebilir. Ama yatırım amacıyla altın satın alınacaksa, bankalar üzerinden altın alıp-satma işlemi yapmak daha avantajlıdır. Çünkü tüketici istediği zaman altın alabileceği gibi, istediği zaman da altın bozdurabilmektedir.

İşlemler internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden yapılabileceği için hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Tabii ki hangi banka ile çalışacağı da karar verme sürecinde etkili olacaktır. Bankalar arasında da farklılıklar bulunmaktadır. Kısaca ziynet altını alınacaksa kuyumcular daha karlı olmakla birlikte yatırım amaçlı gram altını alınacaksa bankalar tercih edilmelidir.

Bankadan Fiziki Altın Nasıl Alınır?

Bankadan fiziki altın alma işlemini gerçekleştirmek için öncelikle çalışılacak bankanın belirlenmesi gerekmektedir. Daha sonra bankaya ait olan müşteri hizmetleri aranılarak, bankadan fiziki altın alma-satma işlemi için uygun olup olmadığı sorulmalıdır. Müşteri temsilcisi tarafından gerekli kontroller yapıldıktan sonra hangi şube ile çalışılabileceğine dair bilgi verilir.

Bankalar fiziki altın alıyor mu?

Altın Hesabı Açtırmak mı Fiziki Altın Almak mı Daha Karlıdır?

Altın hesabı açtırmak mı yoksa fiziki altın almak mı daha karlı diyorsanız, avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olmanız doğru karar vermenizde etkili olacaktır.

 • Kuyumcular aracılığıyla fiziki altın alınması durumunda altınları koruma gibi bir sorun ortaya çıkacağından dolayı, güvenlik sorununu ortadan kaldırmak açısından gram altın hesabı açtırarak banka gibi güvenli bir ortamı tercih etmek doğru bir karar olacaktır.
 • Bankalardan fiziki altın alma satma işlemi için bankalar oldukça sınırlı kalmaktadır ve her bankada bu işlemi gerçekleştiremeyebilirsiniz. Fakat gram altın hesabı her bankada mevcut olmakla birlikte, alma-satma işlemini dilediğiniz zaman gerçekleştirebilirsiniz.
 • Fiziki altın alırken, gram, çeyrek, külçe ve çek olarak satın almanız mümkündür.
 • Bankalardan fiziki altın satın alma işlemi sadece şubeler ve ATM’ler üzerinden gerçekleştirilirken; gram altını alma-satma işlemi şubeler başta olmak üzere ATM’ler, telefon ve internet bankacılığı ile mobil bankacılık üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.
 • Fiziki altını ihtiyaç durumunda bozdurmak istediğiniz zaman bankalar üzerinden işlem gerçekleştirmek için öncelikle bankaları araştırmanız ya da kuyumcular aracılığıyla bozdurmanız gerekmektedir. Fakat gram altın hesabınız olması durumunda istediğiniz zaman altınlarınızı banka üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • Fiziki olarak altın çeyrek ve tam gibi farlılıklar göstermekle birlikte alım-satım arasındaki farkta fazla olabilir. Fakat bankalarda bulunan gram altın hesabı için alım-satım arasındaki fark düşüktür. Üstelik eski ve yeni tarihli gibi kavramlarda söz konusu olmayacaktır.
 • Fiziki altınlar piyasa içerisinde yer almadığı için atıl durumda olacaktır. Fakat bankalarda açılan gram altın hesabı ekonomiye de destek sağlarken paranız da güvence altında olacaktır.
 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi her bankada fiziki altın bulmanız mümkün değildir. Fiziki altın veren bankalar olsa da işlem yapabilmeniz için önceden şubenin müsaitlik durumu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir ve bankadan fiziki altın alma-satma işlemi sadece şubeler aracılığıyla gerçekleşmektedir.
 • Bankalar aracılığıyla altın hesabı açtırmak için şubeye gerek duymadan internet üzerinden internet bankacılığı ya da mobil bankacılık aracılığıyla hızlı bir şekilde hesap açabiliyorsunuz. Üstelik hafta içi mesai saatleri içerisinde istediğiniz zaman alım-satım işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Banka üzerinden gram altın hesabı açtırmak için zamandan ve masraflardan tasarruf etmek içinde doğru bir tercih olacaktır. Üstelik banka üzerinden 0.01 gram altın alma şansınız bulunabilmektedir ve altın hesapları 100.000’e kadar devlet güvencesi altındadır.

Fiziki Altın Veren Bankalar Hangileridir?

Fiziki altın veren bankalar denilince akla ilk gelen bu alanda çalışmaları ilk kez yapan Kuveyt Türk Katılım Bankası olmakla birlikte ATM’ler aracılığıyla bile fiziki küçük altın alım-satım işlemleri gerçekleşmektedir. Bunun dışında fiziki altın veren katılım bankaları, devlet bankaları ve özel sermayeli bankalarda bulunmaktadır.

 • Vakıfbank T.A.O,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası,
 • Yapı Kredi Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Garanti BBVA
 • Türkiye İş Bankası fiziki altım alım-satım işlemi gerçekleştiren bankalardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir