2
2

Vadeli mevduat hesabı ile aynı mantıkta çalışan vadeli altın hesabı, belirlediğiniz vade süresinde altınlarınıza banka tarafından belirlenen faiz oranında faiz işlemesi sonucunda kazanç sağlamaktadır. Üstelik altınlarınız 100 bin TL’ye kadar nakit bedeli kadar devletin güvencesi altına alınmaktadır. Altınlarınız altının gram değeri yükseldikçe değer kazanırken, üstüne üstlük faiz işletilmesi nedeniyle de kazancınızın daha fazla artmasına destek olmaktadır.

Vadeli Altın Hesabının İşleyişi ve Avantajları

Vadeli altın hesabı ile altınlarınız sayesinde faiz geliri elde edebileceğiniz gibi altın fiyatlarının yükselmesi sonucunda oluşan kur farkından dolayı kazanç elde etmenizi sağlamaktadır. Genel olarak vadeli mevduat hesaplarına uygulanan faiz getirisinden % 15 stopaj vergisi, vadeli altın hesabı içinde uygulanmakta olup, kazancınızdan bu oranda vergi kesintisi yapılacaktır.

Vadeli altın hesabı altınlarınız için anlık altın fiyatları dikkate alınarak değerlendirme yapıldığı için vade dolduğu zaman gram fiyatı da değiştiği için alınacak miktarda değişiklik gösterecektir. Örnekle açıklamak gerekirse, 10 tane yarım altın ve 25 tane çeyrek altınınız varsa, vadeli altın hesabı açtırmak istediğinizde altınlarınızın değeri banka eksperleri belirlendikten sonra gram altına dönüştürülerek, banka hesabınızda gram altın üzerinden işlem görülerek kazandırmaya başlayacaktır.

Vade süresinden önce vadeli altın hesabı için kapatma işlemi yaparsanız, eksperler tarafından belirlenmiş olan tutarı alarak hesap kapatmayı gerçekleştirebilirsiniz.

Alternatif bank vadeli altın hesabı

Bankalardan Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Bankalardan vadeli altın hesabı açmak için farklı yollar bulunmaktadır. Şayet mevcut altınlarınız varsa bunları bankaya yatırarak hesap açtırabileceğiniz gibi mevcut altınınız yoksa altın mevduat hesabı açarak altın satın alabilir ve birikiminize başlayabilirsiniz. Hatta ihtiyaç durumunda satın aldığınız altınlarınızı hesabınız üzerinden satarak nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Altın alma ve satma işlemleri sonrasında mevcut olan altınlarınızı gram cinsi üzerinden takip edebilirsiniz.

Vadeli altın hesabı banka şubelerinden açılabileceği gibi bankalara ait olan internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulaması üzerinden rahatlıkla açılabilmektedir.

Fiyat Farkından Kaynaklı Değer Kaybını Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

Vadeli altın hesabı, anapara korumalı özelliğe sahip değilse vade bittiği zaman altınlarınızı bozdurmanız durumunda hesabınızı açtığınız güne göre altın birim fiyatı düşükse, değer kaybınız söz konusu olacaktır. Bu durumda anapara korumalı bir vade seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Böylelikle altın gram fiyatı düşerse herhangi bir değer kaybı yaşamaz; ama altın birim fiyatı artarsa kazanç sağlayarak kar elde edebilirsiniz.

Yazımızın devamında bilgi vereceğimiz ve vadeli altın hesabı için birçok avantaj sunan Alternatif Bank üzerinden altın hesabı açarak, birikiminizi güvence altına alabilirsiniz.

Alternatif Bank Vadeli Altın Hesabı

Alternatif Bank vadeli altın hesabı sayesinde hem altın birim fiyatı artışından hem de mevduat hesabınızın faiz getirisinden yararlanarak birikimlerinizi değerlendirebilir ve ek gelir elde edebilirsiniz.

Alternatif Bank vadeli altın hesabı özelliklerine bakıldığında;

  • Vadeli altın hesabı için fiziki bir altın alım-satımı gerçekleşmediği için, altınlarınızın kaybolma ve çalınma ihtimali bulunmamaktadır. Ayrıca sahte ya da düşük gramajlı altın alımı gibi
  • Vadeli altın hesabı kullanılarak istediğiniz zaman farklı altın hesaplarına havale ya da virman işlemi yapabilirsiniz.
  • Vadeli altın hesabı için fiziki altın kabul edilmemektedir. Ancak sizin belirlediğiniz tutar kadar hesabınıza altın alımı yapılabilmektedir.
  • Vadeli altın hesabı için kullanılan para cinsi XAU’dır ve 1 XAU para cinsi 1 gram altına denk gelmektedir.
  • Alternatif Bank vadeli altın hesabı, sabit getiri avantajı ile vade sonunda faiz hareketlerinden etkilenmeyen getiri sağlamaktadır. Ayrıca altın birikimleriniz için vade seçeneği olarak 1 ay, 3 ay ya da 6 ay seçebileceğiniz gibi 1 yıllık vade seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Alternatif Bank Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılabilir?

Alternatif Bank vadeli altın hesabı açmak için şubelere gidebileceğiniz gibi şubelere gitmeden de hesap açabilirsiniz. Bunun için Alternatif Bank internet bankacılığı için bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra ‘’Hesaplar’’ menüsünde bulunan ‘’Hesap Açılışı’’ bölümünde yer alan ‘’Vadeli Altın Hesabı Açılışı’’ bölümünü tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Alternatif Bank vadeli altın hesabı açmak için fiziki altınlar kullanılmamaktadır. Ancak sizin uygun gördüğünüz tutarda altın almanız sonucunda hesap işlemeye başlayacaktır. Hesabınızı açtıktan hesap hareketlerinizi Alternatif Bank internet bankacılığı ya da Alternatif Bank mobil bankacılık üzerinden takip edebilirsiniz.

Alternatif bank vadeli altın hesabı

Alternatif Bank Vadeli Altın Hesabı Faiz Oranları

Alternatif Bank vadeli altın hesabı için minimum 10 gram altın alınarak hesap açılabilmektedir. Faiz oranları vadeye göre değişiklik göstermekle birlikte aşağıda faiz oranları sizin için sunulmaktadır.

E-Mevduat Faiz Oranları

Vade (Gün)                                               10 gram altın

0-31 gün                                                         0.05

32-60 gün                                                       0.4

61-91 gün                                                       0.4

92-180 gün                                                     0.5

181-364 gün                                                   0.5

Mevduat Faiz Oranları

Vade (Gün)                                               10 gram altın

0-31 gün                                                         0

32-60 gün                                                       0.01

61-91 gün                                                       0.01

92-180 gün                                                     0.01

181-364 gün                                                   0.01

Alternatif Bank Altın Biriken Hesap

Uzun süreli bir birikim yapmak istiyorsanız ve birikiminizi altın cinsinden yapmayı düşünüyorsanız, otomatik birikim talimatı verebildiğiniz ‘’Alternatif Bank Altın Biriken Hesap’’ açtırabilirsiniz.

Alternatif Bank Altın Biriken Hesap için vade süreli 3 yıl, 4 yıl ya da 5 yıl olarak seçilebilmektedir. Hesabınıza yönelik faiz uygulaması 1 yıllık dönemler halinde hesabınıza yansıtılmaktadır. Hesabınıza aylık minimum 1 gram altın alabileceğiniz gibi maksimum 50 gram altın alabilirsiniz. Yılda en fazla 3 kez düzenli ödeme talimatı tutarında değişiklik yapma hakkınız bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir