Kredi ve Finans Portalı

Albaraka Türk Altın Hesabı

Albaraka Türk altın hesabı, altınlarınızı güvenle saklamanızı ve vadeli altın hesabı ile biriktirmenizi sağlayan özel bir hesap türü. Katılım bankası olarak hizmet sunan Albaraka, müşterilerine altınlarını faiz olmadan biriktirme ve bu altınlardan kâr elde etme fırsatı sunuyor. Albaraka Türk altın hesabı ile alakalı tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Albaraka Türk Altın Hesabı Nedir?

İlk olarak Albaraka Türk altın hesabı nedir? sorusu ile başlıyoruz. Albaraka Türk, ülkemizin köklü bankalarından biri olarak kabul görürken aynı zamanda en eski katılım bankası olarak hizmet sunuyor. Katılım bankaları, konvansiyonel bankaların aksine faiz ile değil, kâr haddi ile çalışmakta. Müşterilerinin mevduatlarını diğer müşterilere faiz kredi olarak sunan banka, bu kredilerden elde ettiği kârı da mevduat sahipleri ile paylaşmakta.

Albaraka Türk altın hesabı, 3 farklı şekilde kullanılabilmekte. Bunlar; fiziki altın hesabı, vadesiz altın hesabı ve vadeli altın hesabı. Fiziki altın hesabı, Albaraka tarafından düzenlenen altın günlerinde sahip olduğunuz fiziki altınları şubeye götürerek 24 ayar kapsamında dönüştürülmesine dayanmakta. Hurda altın da denilen altınlar da dâhil olmak üzere altınlarınızı altın toplama günlerinde ilgili şubelere götürerek karşılığında altın hesabı açabilmektesiniz.

Albaraka Vadesiz Altın Hesabı

Vadesiz altın hesabı, fiziki altının yanı sıra cari hesaptaki altınları da kapsamakta. Banka hesabınıza Türk lirası ya da başka bir para birimiyle mevduat yatırıp karşılığında altın alabilirsiniz. Bu durumda altın fiyatına göre altınlarınız değer kaybeder ya da kazanır. Cari hesaptaki altınlar için herhangi bir kâr ödenmez ve bozma/satın alma gibi altın alım satım işlemlerinden birini yapmamanız halinde sabit kalır.

Albaraka Fiziki Altın Veriyor mu?

Fiziki altınlardan söz etmişken Albaraka fiziki altın veriyor mu? sorusuna da açıklık getirelim. Albaraka Türk’ten 2 farklı şekilde fiziki altın alabilirsiniz. Bu yöntemlerden ilki, altınların külçe altın gramajına sahip olmasıdır. En az külçe altına denk gelecek şekilde hesabınızdaki altını fiziki olarak almak isterseniz bunun için bankaya talepte bulunmanız gerekir. Talebiniz incelenir ve uygun bulunması halinde belirli bir komisyon karşılığında size teslim edilir.

Fiziki altın tesliminde taşıma ve sigorta masrafları müşteriye aittir. Taşıma ve sigorta masrafları, talep ettiğiniz şubeye göre değişebilir. İstanbul’a uzak illerde yer alan şubeler için bu masraflar daha da artış göstermektedir.

Bir diğer fiziki altın alma yöntemi de Albaraka nezdindeki gram altınlardır. 1 gram, 5 gram, 10 gram, 20 gram, 50 gram ve 100 gram şeklindeki altınlar, Albaraka şubelerinden alınabilir. Aynı ilde birden fazla şube bulunuyorsa her şubede gram altın olmayabilir. 444 5 666 numaralı Albaraka Türk müşteri hizmetlerini arayarak bulunduğunuz ilde hangi şubede gram altın olduğunu öğrenebilirsiniz. Ana şubenizde gram altın olmasa da bir başka Albaraka şubesine giderek gram altın alabilirsiniz.

Albaraka Türk Vadeli Altın Hesabı

Albaraka Türk vadeli altın hesabı, kârlı altın hesabı olarak da bilinmektedir. Bu hesaptan yararlanabilmek için en az 300 gram tutarında altınınızın bulunması gerekir. Altınlarınızı bankaya fiziki olarak sunabileceğiniz gibi bir başka bankadan altın EFT işlemiyle aktarabilir ya da doğrudan bankadan altın satın alabilirsiniz.

Albaraka karlı altın hesabı
Albaraka Türk Altın Hesabı Özellikleri

Vadeli altın hesabı, en az 30 güne denk gelecek şekilde açılabilirken esnek vadeli, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık vadeli altın hesapları da açılabilmektedir. Burada tercih tamamen müşterinindir. Altın hesabınızı vadeli olarak açtığınızda vade sonunda altınlarınız değerlenir. Faizli bankaların aksine Albaraka Türk gibi katılım bankalarında vade sonunda elde edilecek kâr tutarı önceden belli değildir. Bankanın mevduatınızdan elde ettiği kâra göre belirli bir kâr ödemesi yapılır. Bu tutarı otomatik ödeme talimatı vermek kaydı ile vadesiz altın hesabınıza aktarabilirsiniz. Vadeyi bozmamanız halinde altınlarınıza eklenen kârla beraber vade süreci devam eder. Vadeli altın hesabının güncel kar paylaşım oranları .

Albaraka Türk Altın Hesabı Makas Aralığı

Albaraka Türk altın hesabı makas aralığı, altın alış ve satış fiyatları arasındaki farkı ifade etmekte. Daha önceki içeriklerimizi takip edenlerin bildiği üzere makas aralığının dar olması, müşteriler açısından olumlu bir husustur. Makas aralığı açıldıkça müşterinin kazanç elde etme ihtimali de düşer.

Albaraka altın makas aralığı bu aralar 10 TL’ye kadar yükselmiş durumda. Ülke genelinde altın fiyatlarının sürekli değişmesi, bankaların makas aralığını iyice açmasına sebep oldu. Ayrıca son dönemde birçok banka, 3.parti uygulamalar ile mesai saati dışında da altın alıp satmaya imkân sağlıyor. Bu bankalardan biri de yakın zamanda AlbaFX uygulamasını hizmete açan Albaraka Türk. Albaraka, AlbaFX uygulaması ile 5 gün 24 saat boyunca uygun makas aralığı ile altın alıp satmanızı sağlıyor. Albaraka müşterisiyseniz siz de AlbaFX uygulamasını indirerek avantajlı kurlardan yararlanabilirsiniz.

Kur dalgalanmaları dışında Albaraka altın hesabı makas aralığı genelde 5-6 TL arasında değişmekte. Özetle Albaraka Türk’ten altın aldığınızda alış ve satış fiyatlarında bir değişim yaşanmadıysa kâr elde edebilmeniz için bozma fiyatının en az 5-6 TL artması gerekiyor. 

Albaraka Altın Hesabı Masrafı

Birçok bankanın aksine Albaraka altın hesabı masrafı bulunmamakta. Diğer para birimleri ile açılan hesaplardan da masraf almayan Albaraka, bu konuda takdir gören bankalardan biri. Hesap işletim ücreti, kart ücreti, EFT ücreti ve havale ücreti gibi ücretleri müşterilerinden almayan Albaraka Türk, bu yönüyle en fazla tercih edilen bankalardan biri. Yıllardır altın hesaplarından komisyon ya da masraf almayan Albaraka, özellikle altın hesabı olanlar tarafından sıklıkla tercih edilmekte.

Albaraka Türk Altın Hesabı Açma

Albaraka Türk altın hesabı açma işlemlerinizi birçok kanal üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Eğer henüz Albaraka hesabınız yoksa Albaraka mobil uygulamasını indirerek uzaktan müşteri olma özelliğini kullanabilir ve Albaraka hesabınızı hiçbir ücret ödemeden açabilirsiniz. Hesabınız açıldıktan sonra mobil şube ya da internet bankacılığı üzerinden ücretsiz altın hesabı da açabilirsiniz.

Albaraka Türk’te altın hesapları şubelerden de açılabilmekte. Eğer hiç hesabınız yoksa doğrudan hesap açmak için, mevcut bir hesabınız varsa sadece altın hesabı açmak için en yakın Albaraka şubesini ziyaret edebilirsiniz. Hesap açma işlemleri, mevcut hesap sahipleri tarafından internet ve mobil şubeden de sağlanabilmekte. Hesap işlemleri menüsünde yer alan hesap açma özelliğini kullanarak Albaraka Türk’te yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Daha sonra altın alımı yapmak kaydı ile farklı bir para birimindeki mevduatınızı altına çevirebilirsiniz.

Albaraka Türk Altın Fiyatları

Albaraka Türk altın fiyatları, piyasadaki genel fiyatlara göre belirlenirken aynı zamanda bankanın stratejilerine göre de değişebilmekte. Ayrıca daha önce sözünü ettiğimiz üzere AlbaFX uygulaması ile mesai saatinden sonra bile uygun fiyatlarla alım ve satım yapabiliyorsunuz. Mesai saatlerinde ya da mesai saatleri dışında Albaraka mobil ve Albaraka Türk internet bankacılığından da alım satım yapabilirsiniz.

Altın işlemleri, Albaraka Türk’te kıymetli maden işlemleri menüsünden gerçekleştirilmekte. Altın alım ve satımı yapabilmek için mutlaka cari altın hesabınızın olması gerekiyor. Altın almadan önce ilk olarak cari altın hesabı açmanız gerekir. Bu işlemin ardından mevcut fiyat üzerinden altın alımı yapabilirsiniz. Altın hesabınızdaki bakiyeyi ister cari hesabınızda tutup, isterseniz 30 günden başlayan vade seçenekleri ile vadeli hesabınıza aktarabilirsiniz. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.