Halkbank altın hesabı

Halkbank altın hesabı, altına dayalı birikimlerin bankacılık kanalı ile değerlendirilmesini sağlayan özel bir hesap türüdür. Altın fiziki olarak ya da bankalar üzerinden alınıp satılabilmekte ve vadeli hesaplarda değerlendirilebilmektedir.

Halkbank’ta bulunan altınlarınızı cari ya da vadeli mevduat hesabında değerlendirebilirsiniz. Fiziki olarak Halkbank şubelerine götürdüğünüz altınlarınız 24 ayara sabitlenir ve hesabınıza aktarılır. Ayrıca hesabınızdaki fon karşılığında da altın alabilirsiniz. Halkbank altın hesabı açmak için farklı kanallar bulunmaktadır.

Halkbank Vadeli Vadesiz Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Halkbank altın hesabı açmanın farklı seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçeneklerin başında en yakın Halkbank şubesine giderek altın hesabı açma talebinin iletilmesi geliyor. Herhangi bir şubeye gidip altın hesabı açmak istediğinizi bildirmeniz halinde hesabınız 10 dakika içerisinde açılmaktadır.

ATM, internet bankacılığı ve mobil şube kanallarını kullanarak da Halk Bankası altın hesabı açma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil ve internet bankacılığı üzerinden altın hesabı açmak için aşağıdaki adımları uygulayınız:

  • Halkbank internet bankacılığı ana menüden ‘’Hesaplar’’ sekmesine tıklayın.
  • Daha sonra hesap açılışları seçeneğine tıklayın.
  • Açılan yeni sayfada vadeli ve vadesiz hesap açılış sekmelerinin yanı sıra altın hesabı açılış sekmesini de göreceksiniz.
  • İlgili seçeneğe tıklayıp ardından ‘’Onayla’’ tuşuna basarak altın hesabınızı kolayca açabilirsiniz.
Halkbank altın hesabı
Halkbank altın hesabı

Halkbank Altın Hesabı Nasıl Çalışır?

Birikimlerini altın üzerinden yapmak isteyenler Halkbank altın hesabı nasıl çalışır? Diye merak edebilirler. Diğer bankalarda olduğu gibi Halkbank’ta da 2 türlü altın hesabı oluşturulabilmektedir. Bunlardan ilki vadesiz altın hesabı iken bir diğeri vadeli altın hesabıdır. Vadesiz altın hesabında altının kendi değeri dışında herhangi bir getirisi yoktur. 

Vadeli altın hesabında ise 30 günden başlayıp 400 güne kadar değişen vadelerle sahip olduğunuz altınlar doğrultusunda faiz getirisi elde edebilirsiniz. Vadeli altın hesabı açabilmek için hesabınızdaki altın bakiyesinin en az 50 gram olması gerekir. 

Halkbank Vadeli Altın Hesabı Var mı?

Halkbank vadeli altın hesabı vardır. Altınlarınızı en az 50 gram ve minimum 30 gün olacak şekilde vadeli hesabınızda tutabilirsiniz. Vade sonunda altının faiz getirisi hesabınıza aktarılır ve kullanıma açılır. Dilerseniz vadeyi devam ettirerek faiz getirisi elde etmeye devam edebilirsiniz. 

Altın Hesabının Faizi Ne Kadar?

Altın hesabının faiz oranı, Halkbank tarafından belirli dönemlerde belirlenmekte ve altın hesabı olan müşterilere bildirilmektedir. Ayrıca bankanın kendi platformları üzerinden de altın hesabı faiz oranlarına göz atmak mümkündür.

Halkbank vadeli altin hesabi faiz oranlari
Halkbank vadeli altın hesabı faiz oranları

Güncel olarak Halkbank vadeli altın hesabı faiz oranları şu şekilde;

28 gün ile 31 gün arası: 0,01

31 günü aşan vadelerde: 0,01

(Not: Belirli dönemlerde 31 günü aşan vadeler için ekstra faiz verilmektedir. Ayrıca hesaplamalar 50 gram altın üzerinden yapılmıştır)

Vadesiz Altın Hesabı Kazandırır mı?

Faiz getirisi anlamında vadesiz altın hesabının herhangi bir getirisi yoktur. Fakat altın fiyatlarındaki artışla beraber hesabınızdaki altının TL karşılığı artış gösterebilir. Elbette bu durum sadece kâr açısından değil, zarar açısından da geçerlidir. Benzer şekilde altın fiyatları düştüğünde hesabınızdaki altının TL karşılığı da düşmüş olur.

İnceleyebilirsiniz: Vadeli Altın Hesabı Ne Kadar Kazandırır? Karlı mıdır?

Halkbank Altın Hesabı Makas Aralığı

Makas aralığı, altın hesabı kullanıcıları için en önemli noktaların başında gelir. Bilindiği üzere kuyumcular ve altın satışı yapan fiziki mağazalar gibi bankalar da alım ve satım fiyatları arasında belirli bir fark koymaktadır. Bu fark, bankacılıkta ve altın piyasasında makas aralığı olarak bilinir. Makas aralığı ne kadar geniş ise kullanıcıların kâr elde etme olasılığı o kadar düşüktür. Buradan yola çıkarak makas aralığının dar olması gerektiğini anlamış olmanız gerekir.

Halkbank altın hesabı makas aralığı, işlem saatine göre ve kur dalgalanmalarına göre farklılık gösterebilmektedir. Altın fiyatlarındaki ani ve dalgalı seyirler, makas aralığını artırıcı etkiye sahiptir. Ayrıca mesai saatleri sonrasında makas aralığı iyice açılır. Halk Bankası altın makas aralığı, genelde 6-7 TL arasında değişmektedir. Elbette Halkbank, altını sattığından daha ucuza satın almakta ve her iki fiyat arasında 6-7 TL’lik bir fark görülmektedir.

Mesai saatleri içerisinde ani dalgalanmalarda Halkbank altın makas aralığı 10-12 TL’ye kadar çıkabiliyor. Mesai saatleri sonrasında makas farkı 90 TL ile 100 TL’ye kadar ulaşabiliyor. Bu sebeple mesai saatleri dışında ve hafta sonları altın almak ya da bozmak pek de mantıklı görünmüyor.

Halkbank Altın Hesabından Altın Çekme

Halkbank altın hesabından altın çekme işlemi için altınınızı bozdurabilirsiniz. Şube, ATM, mobil şube, çağrı merkezi ve internet bankacılığı gibi kanallar üzerinden altınınızı başka bir para birimine dönüştürebilir, banka tarafından sunulan para çekme yöntemlerinden birini kullanarak paranızı nakit olarak çekebilir veya başka bir hesaba aktarabilirsiniz.

Fiziki altın almak için altın tutarının en az külçe altın kadar olması gerekir. Ayrıca fiziki altın teslim almak istediğinizde güvenlik ve taşıma masrafları da sizin tarafınızdan karşılanmalıdır. Fiziki altın almanın maliyetli olduğunu düşünürsek altınlarınızı bozdurup bedelini nakit olarak almanızın daha sağlıklı olacağını ifade edebiliriz.

Altın hesabından altın çekmenin bir diğer  yolu da altın EFT’sidir. Bu sisteme kayıtlı bir başka bankada altın hesabınız varsa Halkbank nezdindeki altınlarınızı başka bir bankadaki hesabınıza aktarabilirsiniz.

Halkbank Altın Hesabı Hesap İşletim Ücreti

Halkbank altın hesabı hesap işletim ücreti bulunmamaktadır. Normal şartlarda altın hesabı açmak istediğinizde herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Hesap işletim ücreti sorunu ile karşılaşmamak adına standart TL hesabı açtıktan sonra internet bankacılığı şifresi alabilir; altın hesabınızı internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden herhangi bir ücret ödemeden açabilirsiniz.

Halkbank Altın Bozma

Halkbank altın bozma işleminizi şubeden, internet bankacılığı ve mobil şube aracılığı ile anlık kurlara göre yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra ana menüdeki ‘’Yatırım İşlemleri’’ seçeneğine, ardından da açılır menüden ‘’Altın İşlemleri’’ seçeneğine tıklayın. 

Açılan sayfada altın alış ve satış işlemlerinin yapılabildiğini göreceksiniz. Hesap türlerini belirledikten sonra alt kısımdaki devam tuşuna basarak ilerleyebilirsiniz. Daha sonra bozacağız altın tutarını belirleyeceğiniz sayfaya yönlendirileceksiniz. Hesapları seçip tutarı da belirledikten sonra devam tuşuna basarak işleminizi sonlandırabilirsiniz.

Halkbank Altın Hesabı Nasıl Kapatılır?

Halkbank altın hesabı şubelerden, mobil ve internet bankacılığı kanallarından yapılmaktadır. Altın hesabınızı mobil uygulamadan kapatmak için aşağıdaki adımları uygulayınız:

  • Mobil uygulamaya kişisel bilgileriniz ile giriş yapınız.
  • Menüden “Hesaplarım’ı” seçiniz.
  • Ardından “Altın Hesaplarım”a tıklayınız.
  • İlgili hesabınızı seçiniz.
  • Sağ köşede yer alan ayarlar seçeneğine tıklayarak “Kapatma” talebinizi iletiniz.

Halkbank Altın Hesabı Kullananların Yorumları

Altın hesabı vadeli ve vadesiz olmak üzere iki şekilde açılmaktadır. Vadesiz hesap sahipleri, birikimlerini gram altın cinsinden değerlendirirken altının kur hareketlerine göre alış ve satış gerçekleştirmektedir. Kazanç durumu, gram altının değer kazanması ile doğrudan alakalıdır. Vadeli hesaplarda ise iki türlü kazanç vardır. Altın vade süresi boyunca değer kazanmakta ve aynı zamanda faiz oranları doğrultusunda getiri sağlamaktadır. Ancak altın bu süreçte değer kaybederse kişi bir miktar zarar edebilir.

Halkbank altın hesabından gram altın alış satış fiyatlarını canlı olarak görebilir miyim?

Vadesiz altın hesabı sahipleri, mobil ve internet bankacılığı hesaplarını kullanarak güncel altın kurunu takip edebilmektedir. Müşteriler, bu görüntüleme sayesinde altın alım satımını da yapabilmektedir.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir