Kredi ve Finans Portalı

Halkbank Altın Hesabı Açma – Kapatma – Bozma

Halkbank altın hesabı, altına dayalı birikimlerinizi bankacılık kanalı ile gerçekleştirmenizi sağlayan özel bir hesap türüdür. Bilindiği gibi altın, fiziki olarak alınıp satılabileceği gibi bankalar üzerinden de alınıp satılabilmekte, birikim amacıyla vadeli hesaplar da dahil olmak üzere kaydi olarak saklanabilmekte.

Halkbank’ta bulunan altınlarınızı cari hesapta ya da vadeli mevduat hesabında değerlendirebilirsiniz. Fiziki olarak Halkbank şubelerine götürdüğünüz altınlarınız 24 ayara sabitlenir ve hesabınıza aktarılır. Ayrıca hesabınızdaki fon karşılığında da altın alabilirsiniz. İlk yapmanız gereken Halkbank altın hesabı açmak, daha sonra ise döviz işlemlerinden altın alımı yapmak olmalıdır.

Halkbank Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Halkbank altın hesabı nasıl açılır? sorusuna yönelik birden fazla seçenek sunuyor olacağız. Bu seçeneklerin başında en yakın Halkbank şubesine giderek altın hesabı açma talebinin iletilmesi geliyor. Herhangi bir şubeye gidip altın hesabı açmak istediğinizi bildirmeniz halinde hesabınız 10 dakika içerisinde açılacak, eğer daha önce aktif bir hesabınız yoksa sizden müşteri işlemleri sözleşmesini doldurup imzalamanız istenecektir.

ATM, internet bankacılığı ve mobil şube kanallarını kullanarak da Halk Bankası altın hesabı açma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu kanallarda ana menüden ‘’Hesaplar’’ sekmesine tıklayın. Daha sonra hesap açılışları seçeneğine tıklayın. Açılan yeni sayfada vadeli ve vadesiz hesap açılış sekmelerinin yanı sıra altın hesabı açılış sekmesini de göreceksiniz. İlgili seçeneğe tıklayıp ardından ‘’Onayla’’ tuşuna basarak altın hesabınızı kolayca açabilirsiniz.

Halkbank fiziksel altin
Halkbank Fiziksel Altın

Halkbank Altın Hesabı Nasıl Çalışır?

Birikimlerini altın üzerinden yapmak isteyenler Halkbank altın hesabı nasıl çalışır? Diye merak edebilirler. Diğer bankalarda olduğu gibi Halkbank’ta da 2 türlü altın hesabı oluşturulabilmekte. Bunlardan ilki vadesiz altın hesabı iken bir diğeri de vadeli altın hesabıdır. Vadesiz altın hesabında altının kendi değeri dışında herhangi bir getirisi yoktur. 

Vadeli altın hesabında ise 30 günden başlayıp 400 güne kadar değişen vadelerle sahip olduğunuz altınlar doğrultusunda faiz getirisi elde edebilirsiniz. Vadeli altın hesabı açabilmek için hesabınızdaki altın bakiyesinin en az 50 gram olması gerekir. 

Halkbank Vadeli Altın Hesabı Var mı?

Halkbank vadeli altın hesabı var mı? sorusunun yanıtı evet var şeklinde. Altınlarınızı en az 50 gram ve minimum 30 gün olacak şekilde vadeli hesabınızda tutabilirsiniz. Vade sonunda altının faiz getirisi hesabınıza aktarılır ve kullanıma açılır. Dilerseniz vadeyi devam ettirerek faiz getirisi elde etmeye devam edebilirsiniz. 

Altın Hesabının Faizi Ne Kadar?

Altın hesabının faiz getirisi olduğundan söz etmemizin ardından bir de altın hesabının faizi ne kadar? bir bakalım. Altın hesabının faiz oranı, Halkbank tarafından belirli dönemlerde belirlenmekte ve altın hesabı olan müşterilere bildirilmekte. Ayrıca bankanın kendi platformları üzerinden de altın hesabı faiz oranlarına göz atmak mümkün.

Halkbank vadeli altin hesabi faiz oranlari
Halkbank Vadeli Altın Hesabı Faiz Oranları

Güncel olarak Halkbank vadeli altın hesabı faiz oranları şu şekilde;

28 gün ile 31 gün arası: 0,01

31 günü aşan vadelerde: 0,01

(Not: Belirli dönemlerde 31 günü aşan vadeler için ekstra faiz verilmektedir. Ayrıca hesaplamalar 50 gram altın üzerinden yapılmıştır)

Vadesiz Altın Hesabı Kazandırır mı?

Altınlarını vadesiz hesapta mı vadeli hesapta mı tutacağı hususunda fikri olmayanlar vadesiz altın hesabı kazandırır mı? diye merak edebilirler. Faiz getirisi anlamında vadesiz altın hesabının herhangi bir getirisi yoktur; fakat altın fiyatlarındaki artışla beraber hesabınızdaki altının TL karşılığı artış gösterebilir. Elbette bu durum sadece kâr açısından geçerli değil, zarar açısından da geçerlidir. Benzer şekilde altın fiyatları düştüğünde hesabınızdaki altının TL karşılığı da düşmüş olur.

Halkbank Altın Hesabı Makas Aralığı

Makas aralığı, altın hesabı kullanıcıları için en önemli noktaların başında gelir. Bilindiği üzere kuyumcular ve altın satışı yapan fiziki mağazalar gibi bankalar da alım ve satım fiyatları arasında belirli bir fark koymakta. Bu fark, bankacılıkta ve altın piyasasında makas aralığı olarak bilinir. Makas aralığı ne kadar geniş ise kullanıcıların kâr elde etme olasılığı o kadar düşüktür. Buradan yola çıkarak makas aralığının dar olması gerektiğini anlamış olmanız gerekir.

Halkbank altın hesabı makas aralığı, işlem saatine göre ve kur dalgalanmalarına göre farklılık gösterebilmekte. Altın fiyatlarındaki ani ve dalgalı seyirler, makas aralığını artırıcı etkiye sahiptir. Ayrıca mesai saatleri sonrasında makas aralığı iyice açılır. Halk Bankası altın makas aralığı, genelde 6-7 TL arasında değişmekte. Elbette Halkbank, altını sattığından daha ucuza satın almakta ve her iki fiyat arasında 6-7 TL’lik bir fark görülmekte.

Mesai saatleri içerisinde ani dalgalanmalarda Halkbank altın makas aralığı 10-12 TL’ye kadar çıkabiliyor. Mesai saatleri sonrasında makas farkı 90 TL ile 100 TL’ye kadar ulaşabiliyor. Bu sebeple mesai saatleri dışında ve hafta sonları altın almak ya da bozmak pek de mantıklı görünmüyor.

Bilindiği gibi son dönemlerde Dolar ve Euro kurları gibi altın kurları da oldukça hareketli. Şikâyet sitelerini incelediğimizde Halkbank altın hesabı makas aralığının bu dönemde çok ciddi seviyelere ulaştığı görülmekte. Gün içerisinde 15 TL’ye kadar ulaşan bu fark, altın hesabı olanlarla beraber sürekli altın alım ve satımı yapanları da mağdur etmekte. Bankanın bu hususta nasıl bir yol izleyeceği ve makas aralığını yeniden daraltıp daraltmayacağı büyük merak konusu. Özellikle devlet bankası olması sebebiyle müşterilerin daha uygun makas aralığı beklentisi olduğu aşikâr. 

Halkbank Altın Fiyatı

Halkbank altın fiyatı, bankanın elindeki altın rezervine ve piyasadaki genel fiyatlara bağlı olarak değişebiliyor. Anlık görüntüleme için Halkbank web sitesi, internet bankacılığı, ATM, mobil şube ve fiziki şubelerden destek alabilirsiniz.

Halkbank Altın Hesabından Altın Çekme

Halkbank altın hesabından altın çekme işlemi için altınınızı bozdurabilirsiniz. Şube, ATM, mobil şube, çağrı merkezi ve internet bankacılığı gibi kanallar üzerinden altınınızı başka bir para birimine dönüştürebilir, banka tarafından sunulan para çekme yöntemlerinden birini kullanarak paranızı nakit olarak çekebilir veya başka bir hesaba aktarabilirsiniz.

Fiziki altın almak için altın tutarının en az külçe altın kadar olması gerekir. Ayrıca fiziki altın teslim almak istediğinizde güvenlik ve taşıma masrafları da sizin tarafınızdan karşılanmalıdır. Fiziki altın almanın maliyetli olduğunu düşünürsek altınlarınızı bozdurup bedelini nakit olarak almanızın daha sağlıklı olacağını ifade edebiliriz.

Altın hesabından altın çekmenin bir diğer  yolu da altın EFT’sidir. Bu sisteme kayıtlı bir başka bankada altın hesabınız varsa Halkbank nezdindeki altınlarınızı başka bir bankadaki hesabınıza aktarabilirsiniz.

Halkbank Altın Hesabı Hesap İşletim Ücreti

Sizlere güncel bir içerik sunmak adına şikâyet sitelerinden de faydalanmakta ve size bankalar hakkında en doğru bilgileri sunmaya her zaman özen göstermekteyiz. Halkbank altın hesabı hesap işletim ücreti ile ilgili araştırma yaptığımızda çok önemli şikâyetlerle karşılaşmış olduk. Özellikle 350-400 TL’ye varan şikâyet konuları büyük dikkat çekiyor.

Normal şartlarda altın hesabı açmak istediğinizde herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Böyle bir uygulama ile karşılaştığınızda Halkbank’ın web sitesinden ve müşteri hizmetlerinden gerekli bilgileri aldığınızı ve hesap işletim ücreti alınması halinde şikayette bulunacağınızı bildirmenizde fayda var. Böyle bir söylemde bulunduğunuzda muhtemelen hesap işletim ücreti alınmayacaktır.

Hesap işletim ücreti sorunu ile karşılaşmamak adına standart TL hesabı açtıktan sonra internet bankacılığı şifresi alabilir; altın hesabınızı internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden herhangi bir ücret ödemeden açabilirsiniz.

Halkbank Altın Bozma

Halkbank altın bozma işleminizi şubeden yapabileceğiniz gibi internet bankacılığı ve mobil şube aracılığı ile şubeye gitmeden de anlık kurlara göre yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra ana menüdeki ‘’Yatırım İşlemleri’’ seçeneğine tıklayın. Ardından da açılır menüden ‘’Altın İşlemleri’’ seçeneğine tıklayın. 

Açılan sayfada altın alış ve satış işlemlerinin yapılabildiğini göreceksiniz. Hesap türlerini belirledikten sonra alt kısımdaki devam tuşuna basarak ilerleyebilirsiniz. Daha sonra bozacağız altın tutarını belirleyeceğiniz sayfaya yönlendirileceksiniz. Hesapları seçip tutarı da belirledikten sonra devam tuşuna basarak işleminizi sonlandırabilirsiniz.  

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.