İş bankası altın hesabı
İş Bankası altın hesabı

İş Bankası Altın Hesabı, bireysel müşterilerin kullanımına sunulan bir birikim aracıdır. Müşteriler altın hesabını kullanarak faiz getirisi kazanabilmekte ve alım satım yapabilmektedir. Vadeli ve vadesiz olarak sunulan altın hesabı hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İş bankası altın hesabı
İş bankası altın hesabı

İş Bankası Altın Hesabı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

İş Bankası Altın Hesabı, bireysel müşteriler için sunulmuş olup vadeli ve vadesiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Müşteriler, altın birikimlerini yastık altında yapmaktan ziyade ekonomiye kazandırmakta ve aynı zamanda birikimleri üzerinden kazanç sağlamaktadır. Vadeli ve vadesiz olarak sunulan altın hesaplarının özellik ve avantajları farklıdır.

İş Bankası Vadesiz Altın Hesabı

İş Bankası Vadesiz Altın Hesabı, altın birikimlerinin kaybolma ve çalınma gibi durumlarda olmadan gram altın cinsinden değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu hesabı kullanan müşteriler, gram altın cinsinden alım satım yapabilmektedir. Canlı altın kuru güncel olarak değişirken, müşteriler piyasa koşullarına göre birikimlerini şekillendirmektedir.

İş Bankası Vadesiz Altın Hesabı’nın özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Vadesiz altın hesabında işlemler 0,01 gram ve katları şeklinde yapılmaktadır. Altınlar, 995/1000 saflığa sahiptir.
 • Müşterilerden hesap işletim ücreti alınmamaktadır.
 • Her hesaptaki 200.000 TL’ye kadar olan birikimler devlet güvencesi altında tutulmaktadır.
 • Altın alış ve satış fiyatları güncel olarak listelenmektedir. Müşteriler, altın kurunu takip ederek alım ve satım yapabilmektedir.
 • Altınları fiziki şekilde teslim almak için 3 iş günü öncesinden şube ile iletişime geçilmelidir.

Vadesiz altın hesabı sahipleri şubelerden, mobil ve internet bankacılığı kanallarından altın havalesi gerçekleştirebilmektedir. Bunun için gün ve saat sınırlaması bulunmamaktadır.

İş Bankası Vadesiz Altın Hesabı Nasıl Açılır?

İş Bankası Vadesiz Altın Hesabı şubelerden, mobil ve internet bankacılığı kanallarından açılabilmektedir. İşCep uygulaması üzerinden vadesiz altın hesabı açmak için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir:

 • İşCep uygulamasını açınız ve kişisel bilgileriniz ile giriş yapınız.
 • Ana menüden “Hesaplarım” seçeneğine tıklayınız.
 • Vadesiz Altın Hesabı seçeneğine tıklayınız.
 • Belirtilen maddeleri okuyarak ve istenilen bilgileri doldurarak devam ediniz.
 • İş Bankası altın hesabı açma işlemini tamamlamış olacaksınız.

İş Bankası Vadeli Altın Hesabı

İş Bankası Vadeli Altın Hesabı, bireysel müşterilerin kaybolma ve çalınma riski olmadan altın birikimlerinden faiz geliri elde etmelerine olanak sağlamaktadır. İş Bankası Vadeli Altın Hesabı’nın özellikleri ve avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Vadeli altın hesabı 6 ay – 1 yıl arası vadelerle açılabilmektedir. Vade sonunda altın cinsinden faiz getirisi kazanılmaktadır.
 • Vadeli altın hesabı açmak için minimum 10 gram altın olmalıdır. Daha sonrasında 0,01 gr ve katları şeklinde yatırım yapılabilmektedir.
 • Her altın 995/1000 saflık derecesine sahiptir.
 • Vadeli altın hesabında bulunan 200.000 TL’ye kadar olan altınlar Tasarruf Mevduatı Sigortası’na tabidir.
 • Vadeli altın hesabı faiz tutarının üzerinden %15 oranında kesinti yapılmaktadır.

İş Bankası Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır?

İş Bankası Vadeli Altın Hesabı şubelerden ve internet bankacılığı aracılığı ile açılabilmektedir. Minimum 10 gram ile açılan İş Bankası altın mevduat hesabını vakit kaybetmeden oluşturmak için sizlere en yakın İş Bankası şubesine başvurunuz.

Sıkça Sorulan Sorular

İş Bankası vadeli altın hesabına vade süresi bitmeden altın ekleyip çekilebilir mi?

Vadeli altın hesabında yer alan altınlara yenilerini ekleme imkanı bulunmamaktadır. Hesabınıza vade içerisinde altın yatırmak için yeni bir İş Bankası Vadeli Altın Hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Vade süresi boyunca altın çekme imkanı da bulunmamaktadır.

İş Bankası vadeli altın hesabındaki altınları fiziki olarak teslim alabilir miyim?

Hesabınızdaki altınlar 5 kg ve üzeri ise fiziki olarak teslim alabilirsiniz. Altınları fiziki olarak teslim alabilmek için 3 iş günü öncesinden talebin şubeye iletilmesi gerekmektedir.

İş Bankası altın hesabı yorumları, şikayetleri ve önerileri nereye bildirilir?

İş Bankası altın hesabına dair yorumlarınızı, şikayetlerinizi ve önerilerinizi 0850 724 07 24 numaralı müşteri hizmetlerine bildirebilirsiniz. Yapacağınız bildirimler yetkililer tarafından çözümlendikten sonra tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

İş Bankası altın hesabından havale veya EFT yapılabilir mi?

İş Bankası vadesiz altın hesabından havale ve EFT gerçekleştirilebilmektedir. Müşteriler, havale işlemini gram altın cinsinden yapmaktadır.

İş Bankası altın hesabı karlı mı?

İş Bankası altın hesabı vadeli ve vadesiz olmak üzere iki şekilde açılabilmektedir. Vadesiz hesaplarda altın birikimi yapılmakta ve güncel fiyatlardan alım satım gerçekleştirilmektedir. Altın hesabından elde edilecek kazanç, kişinin birikim miktarına bağlıdır. Vadeli altın hesabında ise faiz getirisi kazanılmaktadır. Vadeli altın hesabı faiz oranları, vade süresine ve miktara göre değişmektedir.

İş Bankası fiziki altın satıyor mu?

Altın hesabınızdaki altınları fiziki olarak almak için 3 iş günü öncesinde şubeye talepte bulunmanız gerekmektedir. 5 kg ve üzeri olan taleplerinizde altınları fiziki olarak alabilirsiniz.

İş Bankası altın hesabında komisyon kesintisi olur mu?

Vadesiz altın hesabından yapılan alış ve satışlarda komisyon kesintisi olmaktadır. Müşteriler, kazanç hesabı yaparken komisyon kesintisini de dikkate almalıdır.

İş Bankası altın hesabı açmak için gerekenler nelerdir?

Altın hesabı, belge ve evrak olmaksızın şubelerden, mobil ve internet bankacılığı kanallarından açılabilmektedir. İş Bankası müşterisi olmayan kişiler bu hesabı oluşturmadan önce Vadesiz TL hesabı açtırmalıdır. Ayrıca vadeli altın hesabı oluşturmak için minimum 10 gram altın olması gerekmektedir.

İş Bankası altın hesabı işletim ücreti ne kadar?

İş Bankası altın hesabı için işletim ücreti alınmamaktadır. Bu durum altın hesabının avantajları arasında yer almaktadır.

İş Bankası altın hesabı kapatma nasıl yapılır?

İş Bankası altın hesabını kapatmak için mobil veya internet bankacılığı hesabına giriş yapılmalıdır. Ardından Hesaplarım > Altın Hesabı > Seçenekler > Altın Hesabını Kapatma adımları takip edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir