Kredi ve Finans Portalı

Vadeli Altın Hesabı Karlı Mıdır?

Vadeli altın hesabı kârlı mıdır sorusunun cevabını şöyle açıklanabilir eğer altın kârlı bir yatırım aracı ise vadeli altın hesabı da kârlı bir yatırım aracı olacaktır. Burada söz konusu olan yatırımcının altına dair yatırım hakkında öngörüsü ve düşünceleri. Sonuçta bu araç altının değer kazanıp kaybetmesine bağlı olarak değişim gösterir.

Son birkaç yılı bakacak olursak altın dövize karşı, faize karşı daha yüksek değer kazandı ve yatırımcılarına kazandırdı. Eğer bu trendin bu şekilde gideceğini düşünüyorsanız kesinlikle vadeli altın hesabı kârlı bir yatırım aracı olacaktır. Hem vadesinden hem değerinden çift yönlü bir getiri sağlayacaktır.

Başka bir açıdan bakacak olursak vadeli altın hesaplarına yatırım yapanlar, altın değer kaybetse daha vadesinden dolayı bir getirisi ve dolayısıyla değer kaybına karşın ekstra bir getiri sağlayacaktır. Diğer bir deyişle altının değer kaybına karşı yatırımcıyı koruyan bir araçtır. Mesela altın mevduat hesaplarının böyle bir özelliği yoktur. Altın değer kaybı yaşadığında yatırımınızda bir kayıp söz konusu olacaktır. Bu yüzden altın mevduat hesabını kullanmak yerine vadeli altın hesabını kullanmak son derece mantıklı bir seçim olacaktır.

Fakat şunu unutmamalısınız ki vadeli altın hesabınızdan vadesinden önce bir çekim yaparsanız kayıp yaşarsanız, altın mevduat hesabında ise vade olmadığı için istediğiniz zaman çekim yapabilme durumundasınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.