Icbc satılık gayrimenkuller
ICBC satılık gayrimenkuller

ICBC satılık gayrimenkuller, bankacılık kanunu satışa çıkarılan arsa, işyeri, daire, bina ve fabrikaları kapsamaktadır. Çevrelerindeki muadillerine kıyasla çok daha uygun fiyata satılan taşınmazlar, oldukça yoğun ilgi görmektedir. Bu yazımızda ICBC satılık gayrimenkulleri hakkında gerekli bilgileri paylaşmaktayız.

Icbc satılık gayrimenkuller
Icbc satılık gayrimenkuller

ICBC Gayrimenkul Satışı

Bankalar, mevcut yasa gereği icra nedeniyle mülkiyeti kendilerine geçen gayrimenkulleri kısa bir süre içerisinde elden çıkarmak zorundadır. Bankalardan satılık gayrimenkullerin büyük bir bölümü bu nedenle satışa çıkarılırken ihale veya teklif yöntemi kullanılmaktadır. ICBC Turkey Bank, gayrimenkul satışı için yazılı teklif almaktadır.

ICBC satılık gayrimenkuller arsa, daire, işyeri, bina ve fabrika gibi taşınmazları kapsarken başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere Türkiye’nin her ilinden taşınmaz yer alabilmektedir. ICBC satılık gayrimenkullere teklif verebilmek için gerekli şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler, muadillerine kıyasla çok daha uygun fiyata satılan taşınmazların sahibi olabilmektedir.

ICBC Satılık Gayrimenkuller için Nasıl Teklif Verilir?

Icbc gayrimenkul satışı
Icbc gayrimenkul satışı

ICBC satılık gayrimenkuller listesi bankanın kendi internet sitesinde yer almaktadır. Sürekli güncellenen bu listeyi takip eden kişiler, Türkiye’nin her yerinden gayrimenkullere sahip olabilmektedir.

ICBC satılık gayrimenkullere teklif vermek için detaylar aşağıdaki gibidir:

  • ICBC satılık gayrimenkuller, bankanın resmi internet sitesinde yayınlanırken sürekli olarak güncellenmektedir. Listelenen gayrimenkulleri görmek için ICBC Turkey Bank’ın internet sitesine giriş yapılmalı ve sayfanın en altında bulunan “Gayrimenkuller” seçeneğine tıklanmalıdır.
  • ICBC satılık gayrimenkuller listesinde yer alan taşınmazlar hakkında detaylı bilgiye ulaşılabilmektedir. Bu detaylar taahhüt niteliği taşımayıp sadece genel bilgi niteliğindedir. Teklif verecek alıcı kişinin gayrimenkul hakkında araştırma yapması önerilmektedir. Teklif veren kişiler, gayrimenkul hakkında yazan tüm açıklamaları kabul etmiş sayılmaktadır.
  • Gayrimenkul satışı “teklif verme” yöntemi ile gerçekleşirken banka, ilan edilen taşınmazları satmaktan vazgeçebilmektedir. Gayrimenkulleri satıp satmama konusunda kendi hakkını saklı tutmaktadır.
  • ICBC satılık gayrimenkuller hakkında detaylı bilgi almak, satış prosedürünü incelemek ve teklif vermek için 0212 335 55 06 veya 0212 335 56 18 numaralı danışmanlık hattını arayabilir veya bilgi.gayrimenkul@icbc.com.tr adresine mail atabilirsiniz.
  • Yapacağınız teklifler banka tarafından incelendikten sonra tarafınıza olumlu veya olumsuz dönüş sağlanmaktadır.
  • Teklif kabul edildiğinde ise alıcı kişinin 2 gün içerisinde teminat bedelini, 10 gün içerisinde ise satış bedelinin tamamını belirtilen banka hesabına yatırması gerekmektedir. Ödemenin ardından tapu işlemleri gerçekleştirilmektedir.

ICBC Satılık Gayrimenkuller Taksitli Alınır mı?

ICBC Turkey Bank’tan satılık gayrimenkuller peşin ödeme ile alınabilmekte, taksitli satış imkanı bulunmamaktadır. Finansman bulmakta zorlanan kişiler bankadan kredi başvurusu yapabilmektedir. Başvurunun olumlu değerlendirilmesi durumunda kişi ödemelerini taksitler halinde yapabilmektedir.

ICBC Satılık Gayrimenkulleri Yerinde Görebilir miyim?

ICBC’den satılık gayrimenkulleri yerinde görme imkanınız bulunmaktadır. Bunun için bankadan randevu almanız gerekmektedir. Banka yetkilileri mesai saatleri içerisinde teklif veren kişi ile bir araya gelerek gayrimenkulü gezdirmektedir. Bu işlem ücretsizdir.

ICBC Satılık Gayrimenkuller için KDV Ödenir mi?

ICBC gayrimenkul satışında KDV ödenmemektedir. Bankalar KDV mükellefi olmadıkları için sadece ihale bedelinin ödenmesi gerekmektedir.

ICBC Satılık Gayrimenkuller için Tapu Masrafını Kim Öder?

ICBC gayrimenkul satışında teklif bedelinin banka hesabına yatırılmasının ardından tapu işlemlerine geçilmektedir. Banka yetkilisi ile alıcı kişi bir araya gelerek tapu işlemlerini tamamlamaktadır. Bu süreçte ortaya çıkan tapu masrafı alıcı kişiye aittir.

ICBC Satılık Gayrimenkuller için Fatura Kesilir mi?

ICBC’den satılık gayrimenkuller için dekont verilmektedir. Dekont da tıpkı fatura gibi işlev görmektedir. Bu durum hizmet veren tüm bankalar için geçerli olmaktadır.

ICBC Gayrimenkul İhalesinde Taşınmaz Teklif Verenin Dışında Başka Birine Devredilir mi?

ICBC gayrimenkul ihalesinde taşınmaz için en yüksek teklifi vererek ihaleye kazanan kişi ile tapunun devredildiği kişi aynı olmalıdır. Hangi gerekçe ile olursa olsun bu devir işlemi talep edilemez ve uygulanamaz.

ICBC Gayrimenkul Satış İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

ICBC gayrimenkul satışı için öncelikle bankaya teklif verilmelidir. Banka yetkilileri teklifleri inceledikten sonra en yüksek tutarı veren kişiyle irtibata geçmektedir. Eğer farklı kişiler aynı tutarda teklif verir ise teminat tutarını daha kısa sürede ödeyen kişi öncelik sahibi olmaktadır. Alıcı kişinin 2 gün içerisinde teminat tutarını, 10 gün içerisinde ise teklif tutarını ödemesi gerekmektedir. Ödeme işlemlerinin tamamlanmasının ardından banka yetkilileri ile alıcı kişi bir araya gelerek tapu işlemlerini tamamlamaktadır. Böylelikle kişi gayrimenkulün sahibi olmaktadır.

Diğer Bankalardan Satılık Gayrimenkuller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir