Akbank'tan satılık gayrimenkuller
Akbank'tan satılık gayrimenkuller

Ülke genelinde önemli bir yapıya sahip olan Akbank, yüzlerce şubesi ile milyonlarca kişiye bankacılık ürünlerini sunmaktadır. Yüksek tutarlı kredilerde ise müşterilerden teminat istenmektedir. Kredi borcunun ödenmemesi durumunda gayrimenkullere el konulabilmektedir. Akbank’tan satılık gayrimenkullere, yasal sürecin sonunda icra yoluyla el konulmaktadır. Alıcı kişi, yasal sürecin ardından eve sahip olduğundan hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Akbank’tan satılık daireler ihale yoluyla alıcısını beklemektedir. Bu yazımızda Akbank’tan satılık gayrimenkullere teklif vermek isteyenlerin merak ettikleri soruları yanıtlamaktayız.

Akbank’tan Satılık Gayrimenkuller Nasıl Alınır?

Akbank tarafından satışa çıkarılan tarla, arsa ve konut gibi gayrimenkullerin listesine bankanın resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Akbank gayrimenkul satışı bu sayfadan sürekli güncellenmekte, ihaleler yapılmakta ve yeni gayrimenkuller ihaleye çıkarılmaktadır. Bu sayfadan ihalenin detaylarına ulaşabilirsiniz.

Akbank’tan satılık gayrimenkullerden birine teklif vermek isteyen kişilerin belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Kişi, ihalede olan gayrimenkullerden birine teklif vermek istiyorsa ilk olarak muhammen bedelin %10’unu teminat olarak Akbank’a yatırmalıdır.

Bankaya başvuran kişi teminatı yatırdıktan sonra Gayrimenkul Satış Şartnamesi’ni imzalamaktadır. İhaleye gerçek ve tüzel kişiler katılabilirken başvuru sonrası kişilere kullanıcı adı ve şifre verilmektedir. Kullanıcılar bu bilgiler ile internet sitesi üzerinden ihaleye katılabilmekte ve fiyat verebilmektedir. Kişi bu adımları uygulayarak Akbank icralık gayrimenkullere sahip olabilmektedir.

Akbank gayrimenkul satış listesini görebilmek için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Akbank'tan satılık gayrimenkuller ihalesi
Akbank’tan satılık gayrimenkuller ihalesi

Akbank’tan Satılık Gayrimenkul İhalesi Nasıl Yapılır?

Akbank’tan satılık gayrimenkullere yönelik ihale, internet üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir. Satışı yapılan gayrimenkullerden birine teklif verildiği anda 7 günlük ihale süresi otomatik olarak başlamaktadır. Sayfaya giren her kişi, ihaleyi takip edebilmektedir. İhaleye teklif vermek isteyen her kişinin belirtilen şartları sağlaması gerekmektedir.

Akbank’tan satılık gayrimenkullerin ihalesinde son yarım saat içerisinde yeni bir teklif daha verilir ise ihale 12 saat uzatılmaktadır. Son teklifin üzerine teklif yapılmadığında ise ihale en yüksek fiyatı veren kişide kalmaktadır. İhaleyi kazanan kişi, fiyatı bankaya yatırarak evin sahibi olabilmektedir.

Akbank’tan Satılık Gayrimenkul İhalesi için Gerekli Belgeler

Akbank’tan satılık gayrimenkul ihalesi için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Teminatın yatırıldığına dair dekont
  • Gayrimenkul Satış Şartnamesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Tüzel kişiler ise Gayrimenkul Satış Şartnamesi’ni imzalayan kişinin şirket tarafından yetkili kişi olduğunu gösteren en son tarihli imza sirküleri, vergi levhası, ticari sicil gazetesi fotokopilerini teslim etmesi gerekmektedir.

Akbank’tan satılık gayrimenkullere başlangıç bedelinin altında teklif vermek mümkün mü?

Akbank’ın satışa koyduğu her bir gayrimenkulün ihale başlangıç bedeli bulunmaktadır. İhaleye katılan kişiler başlangıç bedelinin altında teklif verememektedir.

İhaleyi kazandıktan sonra satış bedeline KDV eklenir mi?

Akbank, KDV mükellefi olmadığı için satış bedeline KDV eklenmemektedir. Kişinin ihaleyi kazandığı ücreti ödemesi yeterlidir.

Akbank’tan satılık gayrimenkuller için fatura kesilecek mi?

Bankalar, yaptıkları satışı fatura yerine geçen dekontlar sayesinde belgelemektedir. Akbank’tan satılık gayrimenkuller için de bu durum geçerlidir.

Tüm gayrimenkullere teklif verilebilir mi?

Kişinin tüm gayrimenkullere teklif verebilmesi için her taşınmaz hakkında teminat tutarını bankaya yatırması gerekmektedir. Bu nedenle sadece teminat tutarı yatırılan taşınmaza teklif verilebilmektedir.

Akbank’tan satılık gayrimenkuller ihalesinde teminat iadesi yapılır mı?

Teminat bedelini eksik yatıran, banka tarafından ihaleye girmesine izin verilmeyen, ihalesi iptal edilen, düşük teklif verdiği için ihaleyi kazanamayan ve teminatı yatırmasına rağmen ihaleye katılmayan kişiler teminat bedelini iade alabilmektedir.

Akbank’tan satılık gayrimenkuller ihalesinde taksit imkanı var mı?

Akbank’tan satılık gayrimenkuller sadece nakit para ile satın alınabilmektedir. Taksit yaptırmak isteyen kişiler, bankadan konut kredisi alabilmektedir.

Akbank’tan satılık gayrimenkulleri görebilir miyiz?

Akbank’tan satılık gayrimenkulleri görebilmek için taşınmazın bulunduğu il veya ilçe şubesine gitmeniz gerekmektedir. Banka personelleri mesai saatleri içerisinde gayrimenkulleri gezdirebilmektedir.

Diğer Bankalardan Satılık Gayrimenkuller

3 Comments

    1. Teklif vereceğiniz gayrimenkulün %10 luk teminatını yatırıp , şartnameyi imzalamanız gerekmektedir.

  1. bankada şube memuru sisteme giriyor teklif verecek sistem yetkiniz yok diyor onun için teklif veremiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir