Kredi ve Finans Portalı

Akbank’tan Satılık Gayrimenkuller

Ülke genelinde önemli bir yapıya sahip olan Akbank yüzlerce şubesi ile milyonlarca kişiye bankacılık ürünlerini sunarken bunlarla birlikte krediyi alan kişinin hesaplarında oluşabilecek olumsuz koşullar sonucu almış olduğu konut kredisi ya da arsa gibi gayrimenkul kredisini geri ödemesini yapamaz duruma gelebiliyor. Bu durumda banka kişinin borcunu tahsili için ipotekle vermiş olduğu krediye istinaden gayrimenkulü satılığa çıkarabiliyor. Akbank’tan satılık gayrimenkuller hakkında bu yazımız ile farklı bir alım gerçekleştirebileceğiniz bir alternatif üzerinde duracağız.

Akbank Gayrimenkul Satışlarına Başvurular

Akbank tarafından satışa çıkarılan tarla, arsa ve konut gibi gayrimenkullerin listesine bankanın resmi internet sitesi olan https://gayrimenkulsatis.akbank.com/GM/GM_GayrimenkulListMain.aspx adresinden ulaşabiliyorsunuz. Burada sorgulama ile mevcut satışa çıkan gayrimenkulleri görebilir, fiyatlarını ve durumlarını inceleyebilirsiniz. Burada satıştakilerden birini almak talebinde iseniz yapacağınız işlem Bir Akbank şubesine giderek alacağınız taşınmazın % 10 oranındaki teminatını yatırmanız ilk adımınız olacak. Bu teminat ile birlikte Banka size Gayrimenkul Satış Şartnamesi imzalatıyor ve bazı belgeler talep ediyor. Satışa gerçek kişiler ile birlikte Tüzel kişiliklerde başvurabiliyor. Banka size burada kullanıcı adı ve şifre temini ediyor ve satışı üzerine almak isteyen kişi veya kurum internet üzerinden taşınmaza fiyat teklifinde bulunuyor. Burada kullanıcı adı ve şifre telefonunuza SMS kanalıyla geliyor.

İhale Nasıl Yapılıyor?

Akbank Gayrimenkul Satışları internet üzerinden online olarak gerçekleştiriliyor. Listede bulunan ürünlerden almak istediğinize fiyat verdikten sonra bankanın ihale süresi başlıyor. İhalenin kalan süresi yine burada anlık olarak izlenebiliyor. İhale süresi içinde almak isteyen herkes teminat gibi gerekli şartları taşıyor olması halinde fiyat verebiliyor. Burada ihale süresi bir hafta yani yedi gün olarak belirlenmiş. Fakat sisteme ihale bitiş saatine yarım saat kala bir teklif daha verilirse ihale 12 saat uzamaya gidiyor. İhale uzamaz ise en yüksek fiyatı veren kişiye ihale edilir. Burada sistemde belirtilen fiyatın altında bir fiyat teklifi verilemiyor ve bankalar KDV mükellefi olmadıkları için bu yolla gayrimenkul alımında fatura kesilmediği gibi KDV ödemesi gerçekleştirilmiyor. Ancak ödenen tutar için banka Dekont vermekle yükümlü.

İhaleyi Alamayanların Teminatı

Bankaya yatırmış olduğunuz ihale teminatı ihale üzerinize kalmadığı takdirde banka tarafından iadesi sağlanıyor. Aynı şekilde teklif vermeden çekilenlerde bu haktan yararlanıyor. Teminatı alabilmeniz için banka şubesine başvuru yapmanız gerekiyor. Fakat ihaleye fiyat teklifinde bulunduktan sonra ihale üzerinize kalır ve süresi içerisinde gayrimenkul alışını gerçekleştirmezseniz burada yatırdığınız teminat bankaya gelir olarak kayıt altına alınıyor ve iadesi gerçekleştirilmiyor.

Alınan Gayrimenkule Kredi

İhale yöntemi ile Akbank’tan Satılık Gayrimenkul sahibi oluyorsanız burada taşınmazın bedelini peşin olarak ödemeniz gerekiyor. Peşin ödeyecek paranız bulunmuyorsa bu işlem için kredi kullanabilirsiniz. Bunun için bankaya başvuruda bulunmanız halinde banka ekonomik durumunuz ile krediyi karşılayabilecek güçte olup olmadığınız incelenerek size kredi tahsisinde bulunuluyor.

Yerinde Görebilirsiniz

Akbank’tan satılık Gayrimenkulleri almak talebindeyseniz bunun için ne alacağınız ile ilgili fikir edinebilmek için  bankanın satılık taşınmazlarını yerinde inceleyebilirsiniz. Taşınmazda bulunan hasarlar, tamirat ve tadilat gibi unsurlardan dolayı zararlı çıkmamak için taşınmazın görünmesinde fayda bulunuyor.

Yorumlar
 1. Erkan dedi ki:

  banka da işlem nasıl gerçekleşir

  1. Muammer Ay dedi ki:

   Teklif vereceğiniz gayrimenkulün %10 luk teminatını yatırıp , şartnameyi imzalamanız gerekmektedir.

 2. Erkan dedi ki:

  bankada şube memuru sisteme giriyor teklif verecek sistem yetkiniz yok diyor onun için teklif veremiyorum