Teb satılık gayrimenkuller
TEB satılık gayrimenkuller

TEB satılık gayrimenkuller, genellikle icra yoluyla banka himayesi altına giren arsa, işyeri ve dairelerdir. Bankalardan satılık gayrimenkuller, çevredeki örneklerine kıyasla çok daha uygun fiyatlı olmakla birlikte müşteri açısından birçok avantaj barındırmaktadır. Satışı yapılan gayrimenkuller ihale ya da teklif yoluyla yeni sahipleri ile buluşmaktadır.

Teb satılık gayrimenkuller
Teb satılık gayrimenkuller

TEB Gayrimenkul Satışı

Türkiye Ekonomi Bankası, Türkiye genelindeki onlarca şubesi ile müşterilerinin finansal ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Müşteriler müşteri hizmetleri, şubeler, mobil ve internet bankacılığı aracılığıyla istek ve ihtiyaçlarını bankaya bildirebilmektedir. TEB ise özellikle araç ve konut kredisi gibi yüksek tutarlı finansmanlarda müşterilerinden ipotek veya kefil istemektedir. Ancak kişinin müşteri profili çok olumlu değil ise ipotek zorunludur.

Konut kredisi çeken müşterilerin büyük bir bölümü, 100 binlerce TL’lik finansman kaynağı almaktadır. TEB ise ödemenin garanti altına alınabilmesi için yeni alınacak evi ipotek altına aldırmakta ve borcun tamamı ödendikten sonra ipotek kaldırılmaktadır. Bazı müşteriler ödeme güçlüğü çektiklerinden dolayı konut kredisi borcunu ödeyememektedir. Bu tür durumlarda banka yasal haklarını kullanarak icra yoluna gitmekte ve gayrimenkule el koyabilmektedir.

TEB tıpkı diğer bankalar gibi aynı yasalara tabi olduğundan bankacılık dışında farklı bir iş kolunda faaliyet gösterememektedir. Bu nedenle icra yoluyla alınan gayrimenkullerin belirli bir süre içerisinde satılması gerekmektedir. TEB satılık gayrimenkuller, ihale süresi boyunca müşterilerini beklemektedir.

TEB satılık gayrimenkuller Türkiye’nin dört bir yanındaki il veya ilçede olabilmektedir. İhaleye çıkan gayrimenkullerin çoğunu ise arsalar, daireler, binalar, fabrikalar ve işyerleri oluşturmaktadır. TEB gayrimenkul satışı ihalelerine katılan kişiler, yüksek teklif vermeleri halinde taşınmazın yeni sahibi olmaktadır.

Teb gayrimenkul satışı
Teb gayrimenkul satışı

TEB Satılık Gayrimenkullere Nasıl Teklif Verilir?

Türkiye Ekonomi Bankası satılık gayrimenkullere teklif verebilmek için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir:

  • TEB satılık gayrimenkuller listesine ulaşabilmek için bankanın internet sitesine giriş yapılır.
  • Ardından sayfanın en alt kısmında bulunan “Gayrimenkuller” seçeneğine tıklanır.
  • Karşınıza çıkan sayfada TEB’e ait gayrimenkuller sıralanacaktır. Burada gayrimenkuller hakkında fotoğraf ve diğer detaylara ulaşabilirsiniz.
  • Türkiye Ekonomi Bankası her gayrimenkul için başlangıç fiyatı belirlemiştir.
  • Teklif vermek istediğiniz gayrimenkulün altında bulunan “Teklif Ver” seçeneğine tıklayınız.
  • Ardından T.C. Kimlik numaranızı ve cep telefonunuzu yazdıktan sonra “Aydınlatma Metni”ni onaylayınız. “Devam” seçeneğine tıklayınız.
  • Karşınıza çıkan ekranda istenen bilgileri doldurduktan sonra teklifinizi iletiniz.
  • Yapılan teklifler banka yetkilileri tarafından incelendikten sonra tarafınıza olumlu veya olumsuz geri dönüş yapılmaktadır.
  • Teklifiniz kabul edilir ise bankanın belirtmiş olduğu hesaba 2 gün içerisinde teminat bedelini; 10 gün içerisinde ise tamamını yatırmanız gerekmektedir.

TEB Satılık Gayrimenkuller Taksitli veya Vadeli Alınır mı?

Türkiye Ekonomi Bankası’ndan satılık gayrimenkuller sadece peşin ödeme ile alınabilmektedir. Taksit veya vade imkanı bulunmamaktadır. Ancak finansman sorunu yaşayan müşteriler TEB konut kredisi başvurusunda bulunabilmektedir. TEB konut kredisi başvurusu şubelerden, müşteri hizmetlerinden, mobil ve internet bankacılığından yapılabilirken kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş sağlanmaktadır. Konut krediniz onaylanır ise ödemelerinizi vadeli şekilde yapabilirsiniz.

TEB Satılık Gayrimenkulleri Yerinde Görebilir miyim?

TEB’in satışını yaptığı gayrimenkulleri yerinde görebilirsiniz. Ancak gayrimenkuller Türkiye’nin çeşitli yerlerinde olduğundan öncelikle il veya ilçe banka şubesine başvurmanız gerekmektedir. Talebiniz doğrultusunda TEB personeli ile birlikte gayrimenkulleri görebilirsiniz. TEB satılık gayrimenkulleri görmek için randevu talebinizi 0850 200 06 66 numaralı TEB müşteri hizmetlerine iletebilirsiniz.

TEB Satılık Gayrimenkullere Teklif Verebilmek için Gerekli Belgeler Nelerdir?

TEB’ten satılık gayrimenkullere teklif verebilmek için aşağıdaki belgeler hazırlanmalıdır:
Teminat tutarının yatırıldığına dair dekont,
Gayrimenkul Satış Şartnamesi,
Gerçek kişiler için: Nüfus cüzdan fotokopisi
Tüzel kişiler için: Vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri

TEB Gayrimenkul Satışında Muhammen Bedelin Altında Teklif Verilebilir mi?

TEB satılık gayrimenkullerin fiyatları ekspertiz tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle muhammen bedelin altında teklif verilememektedir. Muhammen bedelin altında verilen teklifler banka tarafından kabul edilmemektedir.

TEB Satılık Gayrimenkuller için KDV Ödenir mi?

Türkiye Ekonomi Bankası, tıpkı diğer bankalar gibi KDV mükellefi değildir. Bu nedenle ihaleyi kazanan kişiden sadece ihale bedeli talep edilmektedir. Bu durum, bankalardan satılık gayrimenkullerin en büyük avantajlarından biri olarak değerlendirilmektedir.

TEB Satılık Gayrimenkuller için Tapu Masrafını Kim Öder?

TEB satılık gayrimenkullere verilen teklifin kabul edilmesi durumunda banka yetkilileri ile alıcı bir araya gelerek noter işlemlerini tamamlamaktadır. Bu süreçte ortaya çıkan tapu masrafını alıcı kişi ödemektedir.

TEB Satılık Gayrimenkuller için Fatura Kesilir mi?

TEB, tıpkı diğer bankalar gibi hizmet veya mal satımında fatura yerine dekont vermektedir. TEB dekontu, fatura yerine geçmekte ve işlemi belgelemektedir.

Diğer Bankalardan Satılık Gayrimenkuller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir