Kredi ve Finans Portalı

Kredi Notu Nedir, Nasıl Öğrenilir?

Kişisel ve ticari olarak bankalarla olan finans alışverişlerine istinaden, bankaların müşterisi olan herkesin bir kredi değeri oluşmaktadır. Oluşan bu değer sizin bankalara karşı ne kadar güvenli olduğunuzu, zaman içerisinde bankaya nasıl bir tavır takınarak bir yaklaşım göstereceğinizi, borçlarınıza sadık olup olmadığınız hakkında ipuçlarını içeren bilgiler sunmaktadır. Bu makalemizde de bu bilgiler ışığında sizler için kredi notu nedir, kredi notu nasıl öğrenilir gibi konulara yer vermeye çalıştık.

Kredi Notu Nedir?

Bankalarda kredi işlemleri ile ilgili yapacağınız bütün işlemler, yapacağınız işlem gününe kadar aldığınız krediler ve ödediğiniz krediler üzerinden aldığınız puanlara göre yapılmaktadır. Bu puanlar  sizin kredi notunuzdur.

Finans kuruluşlarına yaptığınız kredi başvurularında;   sizlerin kredi notlarına bakar. Ne kadar kredi kullandığınızı, ödemelerde aksama olup olmadığını, erken veya geç ödeme yaptığınız bütün ödemelerinizi görerek sizlere kredi verebilir veya notunuz düşük ise krediyi vermeyebilirler. Çünkü finans kuruluşları vermiş olduğu kredilerin dönüşlerinde sıkıntı yaşamak istemezler.

Bazı finans kuruluşları kendi aralarında oluşturdukları Findeks ile bu notlara bakabiliyorlar. Bunun için Findeks Nedir? Konulu makalemizi okumanız faydalı olacaktır.

Bankalar kredi notlarına bakarken Merkez Bankası veri havuzundan faydalanırlar. Merkez bankasındaki bu bilgiler 2000’li yıllardan bu yana saklanmaktadır.

Kredi kullanan kişiler kredi taksitlerini aksattırdığı zaman yada kredi kartı asgari ödeme tutarını zamanında ödemediği zaman kredi notları düşer.

Kredi taksitleri ödenmediğinde finans kuruluşları hakkınızda hukuki işlem başlatabilir. Hukuki işlem başlatıldığında neler olduğu, başımıza neler gelebileceğini kredimizi ödemezsek ne olur? Başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Peki kredi notumuzu nasıl öğreniriz?

Kredi notunuzu çok kolay öğrenebilirsiniz. Kredi notunu öğrenmenin bir çok yolu var. Hesabınızın bulunduğu bankanın internet bankacılığı ile ve cep telefonlarına yükleyebildiğiniz Akbank Direkt, Garanti Bankası igaranti, yapıkredi nuvo, İşbank İşcep, Teb Cebteteb gibi uygulamalar ile öğrenebilirsiniz.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Eşlerin Kredi Notu Birbirini Etkiler mi?

Eğer internet bankacılığınız yoksa banka şubelerine giderek müşteri ilişkileri temsilcisi ile ayrıntılı görüşebileceğiniz gibi, sms aracılığıyla kredi notunuzu 3-7 lira arasında değişen ücretler ödeyerek öğrenebilirsiniz.

Konu ile ilgili sorularınız aşağıda yorumlar bölümüne yazarak sorabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.