1 3
1 3

Kredi notu güncelleme, borç ödemelerinin yapılmasına ve otomatik fatura talimatı gibi düzenli işlemlere göre değişkenlik göstermektedir. Bankacılık işlemlerinde gecikme ve aşırı borç oluşturma kredi notunu düşürürken; ödemelerin düzenli yapılması, borç kapatma ya da ödeme talimatları verilmesi kredi notunun yükselmesine neden olmaktadır. Kredi notunun yüksek olması demek de avantajlı faizlerle yüksek kredi kullanılabilmesi anlamına gelmektedir.

Kredi Notu Güncellenme Süreci

Kredi notu güncelleme bankaların finansal işlemler ve borç durumuna dair bilgileri Risk Merkezi ile Kredi Kayıt Bürosu’na iletmesi sonucunda gerçekleşmektedir. Kredi kartı bulunan, kredili mevduat hesabını aktif kullanan ve kredi çeken herkesin bir kredi notu bulunmaktadır. Kredi notu da Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından yapılan puanlama sonucunda kredibilite ölçmeye yarayan not olarak sadece banka değil finansman ve leasing verileri de dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

Özellikle aktif kredilerle birlikte son 5 yıl içinde kullanılan kredi bilgilerine dair detaylar baz alınırken, ödenmeyen ve takibe alınan krediler ile kredi kartı borçları rapor edilerek kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Yaşanılan olumsuzluklara rağmen kredi notu güncelleme yapılan finansal işlemler sonucunda kişiye özel yapılmakta olup, güncelleme vadeleri kişilere göre değişiklik göstermektedir

Kredi notu güncelleme

Kredi Notu Güncelleme Tarihleri

Kredi notu güncelleme Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından aylık olarak güncellenirken, kredi raporları yapılan finansal işlemlere göre günlük bankalar tarafından güncellenmektedir. Finansal işlemlerin kredi raporu etkileme süresi yaklaşık 2 gün olarak açıklanırken, finansal geçmiş de kredi notunu ciddi etkilemektedir. Mesela kredi notu çok düşük olan bir kişinin bir ay boyunca ödemelerini düzenli yapması az da olsa olumlu şekilde etkilemektedir. Bu nedenle yüksek bir kredi notuna sahip olabilmek için ödemelerin düzenli yapılması ve ödemelerde gecikme olmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Kredi Notu 1 Ayda Ne Kadar Artabilir?

’Kredi notu 1 ayda ne kadar artabilir?’’ sorusuna cevap aranılmakta olup, kredi notunun artışta çok etkili olduğunu belirtmek gerekmektedir. Örneğin kişinin kredi notu 500-800 sevilerinde ise 1 ay içerisinde kredi notu en fazla 200 puan artmaktadır. Şayet kişinin kredi notu 800-1100 seviyelerindeyse aylık en fazla 250 puan artmaktadır. Ama kişinin kredi notu 1100 ve üzerindeyse, kişide kredi notunu yükseltmek adına düzenli ödeme gibi gerekli teknikleri uygularsa banka kişinin kredi kullanabilmesi açısından kişinin kredi notunu 1400 seviyelerine çıkaracaktır. Çünkü bankalar kredi ve kredi kartı kullanımı sonucunda kara geçerler ve ne kadar çok kişi kredi kullanırsa kazançları o kadar artmaktadır.

Kredi notunu yükseltmek için;

  • Ödemelerin düzenli yapılması,
  • Kredi ya da kredi kartı borcunun gününden önce ödenmesi,
  • İnternet üzerinden vadeli hesap açılması, yatırım işlemlerinin yapılması,
  • Otomatik fatura ödeme talimatı verilmesi gerekmektedir.

Kredi notu güncelleme

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenme için iki farklı yol bulunmaktadır.

  • Findeks aracılığıyla kredi notu öğrenme: Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bünyesinde hizmet veren Findeks sayesinde belli bir ücret ödenerek kredi notu öğrenilebilmektedir.
  • Banka aracılığıyla kredi notu öğrenme: Kredi notunu öğrenmek için bankaya gidilerek müşteri temsilcisinden talepte bulunulabileceği gibi, internet bankacılığı üzerinden belli bir ücret ödenerek de kredi notu ve kredi raporu öğrenilebilmektedir.

Ayrıca kişi e-devlet üzerinden ‘’Risk Merkezi Raporu’’ adı altında kredi borç, kredi limiti ya da çek bilgileri gibi detaylara ücretsiz ulaşabilirken, mevcut raporda kredi notu ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır. Yani kişi hangi bankaya ne kadar borcu olduğu olduğunu, kredi kartı limit bilgileri ve hangi bankada kredisi olduğu gibi bilgilere ulaşabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir