Kredi ve Finans Portalı

Kredi Notum Yok Ne Yapmam Gerekir?

Kredi notunuz yok yani kredi notunuz sıfır ya da çok düşük ise, kredi kullanamazsınız ancak kredi kartı edinerek 12 aylık nakit avans çekerek; o anlık nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca bu süreçte kredi notunuzu yükseltmek içinde kredi kartı ödemelerinizi düzenli yaparak, olumsuz durumu olumlu hale dönüştürebilirsiniz.

Kredi Notum Yok Ne Yapmam Gerekir?

Kredi Notum Neden Yok (Kredi Notum Neden Sıfır)?

Kredi notu, 1 ile 1.900 puan arasında değerlendirilir ve kredi notu sıfır ise ya da henüz oluşmamış olarak değerlendiriliyorsa, bankalarla henüz kredi ve kredi kartı çalışmanızın olmadığı anlamına gelmektedir. Ayrıca aktif olarak bankalarla uzun süredir çalışmadığınız şeklinde de yorumlanabilir. Kredi kullanılırken dikkat edilen puan aralıkları;

 • En Riskli / 1-699 puan aralığı,
 • Orta Riskli / 700-1099 puan aralığı,
 • Az Riskli / 1100-1499 puan aralığı,
 • İyi / 1500-1699 puan aralığı,
 • Çok İyi / 1700-1900 puan aralığı değerlendirilir.

Bankalarda Vadesiz Hesap Olması Kredi Notunun Oluşmasını Sağlar Mı?

Bankalarda vadesiz hesabın olmasının kredi notu üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Çünkü kredi notu adı verilen sistem, bankalara kredi işlemlerinde değerlendirme sırasında kolaylık sağlamak adına oluşturulmuştur. Bu nedenle kredi notu değerlendirmesi farklı kalemlerden oluşmaktadır.

Kredi Notu;

 • Kredi ile Kredi Kartı Düzenli Ödeme (% 35)
 • Mevcut Kredi ile Kartı Borç Durumu (%35)
 • Yeni Alınan Kredi (%11)
 • Kredi Kullanma Yoğunluğu (%10)
 • Diğer Etkenler (%9) gibi farklı kalemlerden etkilenmektedir.

Ödeme düzeni ile mevcut borç durumu ilişkili olduğu için ödemelerin düzenli olması kredi notunda çok etkilidir. Bu nedenle kredi ya da kredi kartı borcunun gününde ödenmesi kredi notunda çok etkili olmakla birlikte, bir gün bile geç ödeme durumunda kredi notu düşme gösterir.

Kredi Notum Yok Ne Yapmam Gerekir?

Kredi Notum Sıfır (0) Kredi Çekebilir miyim?

Kredi notunun sıfır olması demek, kredi işlemleri için riskli seviyede olduğunuz anlamına gelmez ama bankalar düzenli bir çalışma göremediği için bunu risk olarak algılar ve kredi başvurunuza olumlu cevap vermez. Kredi kullanmada bu risk; kefil, ipotek ya da düzenli gelir göstererek azaltılabilir ve kredi kullanma riskiniz ortadan kalkar.

Kredi Notum Sıfır (0) Kredi Kartı Alabilir miyim?

Kredi notunuz eğer oluşmadı ise, kredi kartı talebinize nakit avans çekme özelliğinden olumlu cevap verilmeyebilir. Bu durumda para transferlerinizin gerçekleştiği bankaya ya da düzenli gelirinizin yattığı bankaya kredi kartı talebinizi iletmeniz, başvuru sonucunuzun olumlu olmasında etkili olacaktır.

Kredi Notunun Hızlı Oluşması için Ne Yapmak Gerekmektedir?

Bankalarla aktif ve düzenli bir çalışma başlatılması ve kredi ya da kredi kartı gibi hizmetlerden yararlanılması kredi notunun oluşmasında önemli bir etken olarak karşınıza çıkacaktır. Ayrıca kendi hesabınızdan vereceğiniz otomatik ödeme talimatları da az da olsa kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecek ve kredi notunuzun oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Kredi Notunun Kredi Kullanılacak Seviyeye Gelmesi için Gerekli Süre Nedir?

Kredi notunuzun 1.500 ve üzeri olması rahat kredi çekebileceğiniz anlamına geldiği için, düzenli ve mevcut gelir durumu kredi notunda etkili olduğu için net bir süre vermek çok doğru bir yaklaşım olmamaktadır. Ama kredi notu sıfır (0) olan bir kişini kredi kartı kullanması ve düzenli ödemeleri sonucunda yaklaşık 1 yılın sonunda 1.500 seviyelerinde puanı olabilir.

Kredi Kullanılırken Kredi Notu Dışında Neler Gerekmektedir?

Kredi notu dışında;

 • En az 3 ay aktif bir SGK kaydının olması,
 • İstenilen kredi tutarı için düzenli ve kayıtlı gelirin olması gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.