Kredi notu sıfır nedir
kredi notu sıfır nedir

Kredi notunuz sıfır yani yok ise kredi kredi kullanamazsınız ancak kredi kartlarından 12 aylık nakit avans çekerek; o anlık nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu süreçte kredi notunuzu yükseltmek için aylık ödemelerinizi düzenli yaparak, olumsuz durumu olumlu hale dönüştürebilirsiniz.

Kredi notu sıfır (0) nedir
Kredi notu sıfır (0) nedir

Kredi Notum Neden Yok (Neden Sıfır)?

Kredi notu, 1 ile 1.900 puan arasında değerlendirilir. Kredi notu sıfır ya da henüz oluşmamış olarak değerlendiriliyorsa, bu durum henüz bankalarla kredi ve kredi kartı çalışmanızın olmadığı anlamına gelmektedir. Uzun süre bankalarla çalışmayan kişilerde de bu durum görülebilmektedir.

Kredi kullanılırken dikkat edilen puan aralıkları;

  • En Riskli = 1-699 puan aralığı,
  • Orta Riskli = 700-1099 puan aralığı,
  • Az Riskli = 1100-1499 puan aralığı,
  • İyi =1500-1699 puan aralığı,
  • Çok İyi = 1700-1900 puan aralığı değerlendirilir.

Bankalarda Vadesiz Hesap Olması Kredi Notunun Oluşmasını Sağlar mı?

Bankalarda vadesiz hesabın olması kredi notu üzerinde herhangi bir etki bulundurmamaktadır. Çünkü kredi notu adı verilen sistem, bankalara kredi işlemlerinin değerlendirilmesi sırasında kolaylık sağlamak adına oluşturulmuştur. Bu nedenle kredi notu değerlendirmesi farklı kalemlerden oluşmaktadır.

Kredi Notu;

  • Kredi ile Kredi Kartının Düzenli Ödenmesi (%35)
  • Mevcut Kredi ile Kart Borç Durumu (%35)
  • Yeni Alınan Kredi (%11)
  • Kredi Kullanma Yoğunluğu (%10)
  • Diğer Etkenler (%9) gibi farklı kalemlerden etkilenmektedir.

Ödeme düzeni ile mevcut borç durumu ilişkili olduğu için ödemelerin düzenli olması kredi notunda çok etkilidir. Bu nedenle kredi ya da kredi kartı borcunun gününde ödenmesi kredi notunda çok etkili olmakla birlikte, bir gün bile geç ödeme durumunda kredi notu negatif etkilenir.

Kredi notu sıfır nasıl düzeltilir?
Kredi notu sıfır nasıl düzeltilir?

Kredi Notum Sıfır (0) Kredi Çekebilir miyim?

Kredi notunun sıfır olması demek, kredi işlemleri için riskli seviyede olduğunuz anlamına gelmez ama bankalar düzenli bir çalışma göremediği için bunu risk olarak algılar ve kredi başvurunuza olumlu cevap vermez. Bu risk kredi kullanımında; kefil, ipotek ya da düzenli gelir göstererek azaltılabilir ve kredi kullanma riskiniz ortadan kalkar.

Kredi Notum Sıfır (0) Nasıl Kredi Kartı Alabilirim?

Kredi notunuz eğer oluşmadı ise, kredi kartı talebinize nakit avans çekme özelliğinden olumlu cevap verilmeyebilir. Bu durumda para transferlerinizin gerçekleştiği bankaya ya da düzenli gelirinizin yattığı bankaya kredi kartı talebinizi iletmeniz, başvuru sonucunuzun olumlu olmasında etkili olacaktır.

Kredi Kullanılırken Kredi Notu Dışında Neler Gerekmektedir?

Kredi notu dışında;
En az 3 ay aktif bir SGK kaydının olması,
İstenilen kredi tutarı için düzenli ve kayıtlı gelirin olması gerekmektedir.

Kredi Notunun Kredi Kullanılacak Seviyeye Gelmesi için Gerekli Süre Nedir?

Kredi notunuzun 1.500 ve üzeri olması rahat kredi çekebileceğiniz anlamına gelmektedir. Ancak net bir süre vermek çok doğru bir yaklaşım değildir. Kredi notu sıfır (0) olan bir kişinin kredi kartını aktif kullanması ve ödemlerini düzenli yapması sonucunda yaklaşık 1 yılın sonunda 1.500 seviyelerinde puanlama görülebilmektedir.

Kredi Notunun Hızlı Oluşması için Ne Yapmak Gerekir?

Bankalarla aktif ve düzenli bir çalışma başlatılması ve kredi ya da kredi kartı gibi hizmetlerden yararlanılması kredi notunun oluşmasında önemli bir etken olarak karşınıza çıkacaktır. Ayrıca kendi hesabınızdan vereceğiniz otomatik ödeme talimatları, az da olsa kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecek ve kredi notunuzun oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Hangi Banka Puansız Kredi Veriyor?

Kredi notunuzun sıfır (0) olması sizi kara listede göstermez. Aksine banka sicil kaydınızın uzun süredir pasif olduğunu gösterir. Bu durumda aylık gelir beyanı gibi belgelerle kredi almanız mümkündür. Neredeyse çoğu banka kredi notunuz sıfır olsa dahi kredi verebilir ancak burada geliriniz önemlidir.

Kredi Notum Sıfır (0) Ne Zaman Yükselir?

Bankalarla yapacağız kredi veya kredi kartı gibi düzenli çalışmalar ile ayda ortalama 150 puan kazanmanız mümkündür.

Kredi Notu Ne Zaman Sıfırlanır?

Normal şartlarda kredi notları 1 ila 6 ay arasında yükselmektedir. Bu süre zarfında borç ödemelerinizi aksatmazsanız kötü notlardan kurtulabilirsiniz. Ancak kişi kara listeye düşmüşse sıfırlanması 2 yılı bulabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir