Kredi ve Finans Portalı

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Bu makalemizde Findeksin ne olduğu, ne anlama geldiği, hangi kuruluşların findeksi  ilgilendirdiği, findeks kredi notunun nasıl öğrenildiğini, ücretli olup olmadığını anlatacağız.

Findeks Nedir?

Son yıllarda 9 bankanın birleşmesiyle ortaya çıkan Findeks ilk etapta bankalar arası hizmet forumu olarak ortaya çıksa da son dönemde taksitli satış yapan hemen hemen her kurumun üyeliğine kadar uzandı.

Finans kuruluşları daha önce kredi notunuza ulaşmak için Merkez Bankası verilerine bakarken artık bu durum hızlı bir şekilde değişti.

Daha önce Kredi Kayıt Bürosundan,  www.kkb.com.tr  adresi üzerinden kredi notu bilgileri artık www.findeks.com  adresi üzerinden alınabiliyor. Sisteme taksitli satışlar yapan bütün kurumsal hizmet birimleri üye olarak kişilerin kredi notlarına, finansal kontrollerine bakabiliyor.  Bu sistemi evlerini kiralamak isteyenler de dahil olmak üzere, emlak işi yapanlar, dayanıklı tüketicim malzemeleri satanlar, emlakçılar, GSM operatörleri ve araç kiralama şirketleri de kullanıyor.

Bir bakıma Findeks, Ekonomi üzerine çalışan firmaların sizleri nasıl gördüğüdür. Bankalar krediye başvuran kişilerin incelenmesinde en çok başvurduğu hususlardan biridir. Kişinin kredi limitleri, aldığa krediler, ödediği krediler, borç bilgileri gibi hususları findeks kayıtlarına göre incelerler.

GSM şirketlerince kişilerin Findeks notunun sorgulanması son dönemde cep telefonlarının taksit olanağının kaldırılmasıyla artmış durumda. Çünkü GSM operatörleri sattıkları cep telefonları sahiplerinin kredi notlarına findeks üzerinden ulaşıyor. GSM şirketleri bu sorgulamaları kişi başına 2-3 liraya mal olduğu belirtiliyor.

Kişilerde www.findeks.com adresi üzerinden aşağıda resimde göründüğü gibi açılan sayfaya  T.C. Kimlik Numarası ve GSM telefon numarasını girerek kredi notlarını ayrıntılı bir şekilde öğrenebiliyor.

findeks-ana-sayfa

Findeks Kredi Notunu Öğrenme Ücretli mi?

Kişinin findeks kredi notunu öğrenme isteği belirli bir ücret karşılığında gerçekleşiyor. Findeks.com adresinden ve mobil uygulamasını indirerek giriş yapabileceğiniz kredi notu öğrenme  4,00 TL gibi bir bütçe karşılığı öğrenilse de risk raporunuzu da istemeniz durumunda ekstradan 3,5 TL ücret ödemek zorunda kalacaksınız.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Kredi Sicil Affı

Findeks  Uygulamasını https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.com.kkb.android&hl=en adresinden online olarak indirebilirsiniz.

Findeks İletişim Numarası ise : 444 4 552

Etiketler:

Yorumlar
  1. Semih H dedi ki:

    Kredi notunu öğrenmek için neden insanlar para versinki.