Ziraat bankası kredi notu öğrenme
Ziraat bankası kredi notu öğrenme

Kredi için en sık başvuru yapılan bankalardan birisi Ziraat Bankası’dır. Söz konusu banka, Türkiye Cumhuriyeti devlet bankası olması nedeniyle insanların rağbet ettiği bankalar arasında önemli bir yere sahiptir. Özellikle ziraat faaliyetleri gösterenler için Ziraat Bankası kredi notu öğrenme önemli bir husustur. Tabi tüm bankalarda olduğu gibi Ziraat Bankasından kredi çekerken de müşterinin kredi notu, dikkate alınan öncelikli hususlardan biridir. Banka her zaman alacağını kolay yoldan tahsil edecek müşterilerine kredi vermek ister. Bunun da en kolay tespit edilme yöntemi müşterinin kredi notuna bakılmasıdır.

Ziraat Bankası kredi notu, müşterinin söz konusu bankadan kredi almasına engel bir durum olup olmadığını gösteren öncelikli göstergedir. Birkaç pratik işlem ile Ziraat Bankası kredi notu sorgulama işlemi yapılabilir. Ziraat Bankası kredi notunun en kolay şekilde öğrenilebileceği yer, internet bankacılığı sayfasıdır.

  • Ziraat Bankası’nın internet bankacılığı sayfasına girdiğinizde “başvurular” bölümünden “çek ve risk raporu” menüsüne gelebilirsiniz.
  • Çek ve risk raporu menüsünden “KKB risk raporu” kısmından kredi notunuzun ne olduğunu görebilirsiniz.

Ziraat Mobil uygulaması ile Ziraat Bankası kredi notu öğrenmeniz mümkün değildir. Yalnızca masaüstünden gireceğiniz internet bankacılığı ile kredi notunuzu görüntüleyebilirsiniz. İnternet bankacılığı haricinde SMS ile Ziraat Bankası kredi notu öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Ziraat Bankası kredi notu sorgulamasayfasında çıkan sonuç raporunu dilerseniz mail adresinize de gönderebilirsiniz. Söz konusu kredi notu, tüm bankaların kredi notu bilgi sistemi ile entegre şekilde çalışmaktadır. Bankalar belirli bir müşteri hakkındaki finansal bilgiyi ortak olarak kullanmaktadır. Dolayısı ile ortak notlandırma sistemi olan Findeks ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Banka kredi notunun öğrenilmesi için SMS’le mesaj göndermek de tercih edilecek yöntemlerden biridir. İnternet bankacılığı kullanmıyorsanız bu yöntem de pratik bir çözüm olabilir. SMS’in mesaj metnine TC kimlik numaranızı ve doğum yılınızı arada boşluk bırakarak yazıp 1122’ye gönderebilirsiniz. Mesajı gönderir göndermez sistem tarafından gönderilen geri dönüş mesajında Ziraat Bankası kredi notu yazacaktır. Tabi bu mesajı göndermenin operatörünüze bağlı olarak belli bir ücretinin olduğunu bilmenizde fayda vardır.

Ziraat Bankası Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankadan kredi almak için kredi notunuzun belli bir puan aralığının üzerinde olması gerekir. Bu kapsamda banka sisteminde belirlenen puan aralığını aşağıda bulabilirsiniz.

  • 1-699 arası kredi notunuz varsa bankadan kredi alma ihtimaliniz çok düşüktür. Kefil ya da sabit gelir belgesi ile kredi almanızı mümkün hale getirebilirsiniz.
  • 700-1099 arası puana sahipseniz bankanın yaklaşım tarzına göre kefil göstermeden kredi alma durumunuz olabilir.
  • 1100-1499 arası kredi puanınız varsa az riskli gruptasınız demektir. Aylık gelir durumunuza bağlı olarak bankadan kredi talebinde bulunabilirsiniz.
  • 1500-1699 arasında puana sahip olan banka müşterileri bankaya gelir belgesi beyan ettiği sürece internet bankacılığı aracılığı ile dahi kredi başvurusunda bulunabilir.
  • 1700-1900 arasında puana sahip olan müşteriler, en yüksek kredi notuna sahip kişilerdir. İstedikleri zaman bankaya kredi başvurusunda bulunabilirler.

Kredi notunuzun yükselmesi,  ilk olarak ödemelerinizin zamanında ve tam olarak yapılmasına bağlıdır. Bankaya sürekli veya yüksek meblağlarda para giriş çıkışı yapılması, bankanızdan aldığınız kredi kartı limitinin kullanılması, kredi borcunun zamanında yatırılması gibi hususlar kredi notunuzun kısa sürede yükselmesini sağlayacaktır.

Bankalar müşterilerini segmente ayırabilmek için kredi notu yöntemini kullanırken ödüllendirmek için ise özel şartlar barındırmaktadır. Özellikle otomatik ödeme talimatları oluşturmanız ile bankanın gözünde öne geçmiş bir müşteri olabilirsiniz. Çünkü banka tarafından neredeyse kesin gözüyle bakılan para transferleri ve sirkülasyonu gerçekleşecektir.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Ziraat Bankası kredi notunun yükselmesi, kişinin banka ile olan münasebetine bağlıdır. Banka, hesabınızda belli miktarda paranın uzun sürelerde bulunması, bankacılık faaliyetlerinin aktif olarak takip edilmesi gibi hususları yakından takip eder. Örneğin bankanın maaş müşterisi iseniz bankanızdan kredi almanız çok daha kolay olacaktır. Ayrıca ticari faaliyetleri bulunan şahısların veya şirketlerin kredi notlarının yüksek olması muhtemeldir. Çünkü sürekli para transferi alan ve gönderen müşteriler banka bünyesine hacim katmaktadır.

Kredi notunun yükselmesinde bankaya olan borcunuzun zamanında ödenmesi de çok etkili olan hususlardan biridir. Kredi kartı borçlarınızın zamanında ödenmesi, kredilerinizin vadesini geçirmemek gibi temel prensipler ile kredi notunuzun artmasını sağlayabilirsiniz. Kredi notunuz arttığında bankadan kredi çekmeniz çok daha kolay olacaktır. Kredi notu sorgulama yöntemlerini izleyerek kredi notunuzun, alacağınız basit tedbirler ile kısa süre içinde değiştiğini görebilirsiniz. Kredi notunuzun yükselmesi ile ihtiyacınız olan meblağı bankadan talep etmeniz ve olumlu cevap almanız çok daha kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir