Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar
Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Zaman zaman herkesin kredi ihtiyacı doğabilir. Ev, araba alımlarında ya da rutin işlerindeki ihtiyaçtan kaynaklı olarak ihtiyaç kredisi çekilebilir. Bankalar müşterilerine kredi verecekleri zaman öncelikle kullanıcının kredi notuna bakarlar. Kredi notu, müşterinin sabit bir gelirinin olması, bankaya olan borcunu zamanında ödemesi, kredi kartı borcunu günü gününe yatırması gibi etkenlere bağlıdır. Kredi notunun düşük olduğu durumlarda bankalar müşterilerine kredi vermek istemez. Doğal olarak banka kendini her zaman güvenceye almak ister.

Herhangi bir kredi başvurusu yapacağınız zaman banka kredi notunuz hangi seviyededir bunun araştırılıp bilgi sahibi olunmasında fayda vardır. Her ne kadar söz konusu not düşük olsa da bir kısım durumlarda kredi çekmek mümkün olabilir. Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar araştırılarak bu bankalar aracılığı ile kredi başvurusu yapılabilir.

Katılım Bankalarından Kredi İmkânları

Kredi notu, müşterinin risk grubu adı verilen puan baremine göre belirlenir. Bu puan baz alınarak müşterilerin kredi taleplerine olumlu ya da olumsuz cevap verilir. Müşterinin kredi notunun 0-699 arasında olması durumunda müşteri en riskli kategoride yer alır. 700-1099 arasında olan müşteriler orta riskli, 1100-1599 arasında olanlar az riskli, 1500-1699 arasında olanlar iyi, 1700-1900 arasında olanlar ise çok iyi olarak değerlendirilir.

Bankalar, en riskli ve orta riskli müşteri grubunun kredi başvurusuna genellikle olumsuz cevap verir. Bu grupta yer alan müşterilerin banka ödemeleri düzensiz olarak kabul edilerek banka kendini güvencede hissedemez. Kredi notu düşük olan kişilerin bu notlarını yükseltmek için yapacakları girişimlerden sonra kredi başvurusu yapması çok daha mantıklı olacaktır. Banka kredi notunu yükseltmek için hesapta belli miktarda paranın sürekli kalması, banka açısından olumlu bir hamle olacaktır.  

Katılım bankalarının kredi verme prosedürü normal bankalardan biraz daha farklıdır. Bu nedenle düşük nota kredi veren bankalar arasında katılım bankalarını değerlendirebilirsiniz.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşük olmasının en önemli nedeni, müşterinin bankaya olan borcunu zamanında ödememesidir. Bunun yanında kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi, borç nedeniyle icralık olmak gibi etmenler kredi notunu doğrudan etkiler. Ayrıca, bankadaki hesabınıza gelen paranın direkt olarak çekilmesi gibi durumlar, söz konusu notun düşmesinde çok etkilidir.

Bankaya olan kredi ve kredi kartı borçlarının vadesinde ödenmesi, hesabınıza gelen paranın belli bir süre hesabınızda kalması gibi alınacak tedbirler kredi notunuzun kısa süre sonra yükselmesine destek olacaktır.

Banka Kredi Notu Düşerse Ne Olur?

Banka krediniz düştüğünde bankadan kredi almanız zorlaşacaktır. İzlenecek belli yollarla bankadan yine de kredi almak mümkündür. Bu kapsamda kredi notu düşük olan müşterilerin aşağıdaki adımları izlemesi mantıklı olacaktır.

Teminat Göstermek

Düşük kredi notu olan müşterilerin bankadan kredi almasında izleyecekleri ilk yol bankaya teminat göstermektir. Bankaya göstereceğiniz taşınır ya da taşınmaz malın teminat altına alınması ile birlikte banka, kredi talebinize olumlu cevap verecektir. Bu sayede banka kendini güvenceye alacak ve kredinin zamanında ödeneceğinden emin olacaktır. Teminatlar gayrimenkul, otomotiv veya cirolu bir işletme olabilir.

Kefil Göstermek

Kredi notu yüksek olan kişiler bankaya müracaat ettikleri gün sorunsuz şekilde kredilerini alabilirler. Banka, bu gruptaki müşterilerden kefil ya da teminat istemez. Bu da kullanıcının dilediği zaman kredi çekmesine imkân tanır. Fakat kredi notu düşük olanlar için durum farklıdır. Bu gruptaki müşterileri banka zorlayacaktır. Kefil göstererek kredi çekmeyi denediğinizde muhtemelen bankadan olumlu cevap alacaksınız. Göstereceğiniz kefilin sabit gelirli birisinin olması, krediye olumlu cevap verilme ihtimalini artıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir