Kredi notum kac olmali
kredi notum kac olmali

Alacağım kredi miktarı için kredi notu önemlimi, kredi alabilmek için kredi notumun kaç olması gerekiyor? Gibi sorularınız için lütfen yazımızı okuyun.

İstediğimiz Krediyi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Günümüzde kredi çekebilmek oldukça zor bir duruma gelmektedir. Yasal düzenlemeler, çıkartılan kanunlar daha önce kredi çekebilen banka müşterilerin bile kredi çekememe sıkıntısına neden olmaktadır. Oluşan mağduriyetler, ödenemeyen krediler açısından getirilen yasal düzenlemeler ile her müşterinin bankalar tarafından verilen bir kredi notu bulunmaktadır. Krediyi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı sorusuna cevap verecek olduğumuzda 0 ile 1900 arasında değişen bir değer tablosu bulunmaktadır. Görüldüğü üzere en yüksek puan 1900’lük sayı değerinde oluşmaktadır. Sayı değeri yanında renklendirme usulü ile de gruplar oluşturulmakta kredi çekmek isteyen müşterinin kredi çekebilmesi renklendirme gruplarıyla gösterilmektedir. Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, koyu yeşil rengi kredi çekebilmesi açısından müşterilere bilgi vermektedir.

Kredi Notu Renkleri Neyi İfade Eder?

Kırmızı renk; en riskli, turuncu; orta riskli, sarı; az riskli, yeşil; iyi, koyu yeşil ise çok iyi grup anlamına gelebilmektedir. Findeks kredi notu sorgulaması yapıldığında ekrana çıkacak sayılar ve renkler bulunmaktadır. 1600 üzeri bir puana sahip olan müşteriler her bankadan kolaylıkla, istedikleri miktarlarda kredi çekebilmektedirler. Kredi çekmek için 1600 puanı kredi kartı çıkarabilmek için de kolaylık sağlamaktadır. Findeks sorgulamalarınızda açık yeşil grupta yer alıyorsanız kredi başvurunuza olumlu geri dönüşler alabilirsiniz. Bankalar genellikle az riskli ve orta riskli müşterilerine düşük limitli kredi kartları sunabilmektedir. Bunun yanında kredi kartına alabilmek için bazı belgeleri bankalara iletmeniz gerekecektir.

Orta riskli ve az riskli kişiler krediyi alabilmeleri için bankalar belli prosedürleri müşterilerine getirebilmektedir. Bunlardan biri kefil getirerek kredi çekebilmenizdir. Kredi notu bankaların uyguladıkları faiz oranlarını bile etkileyebilmektedir. Notu yüksek bir tüketicinin çektiği krediye daha az faiz oranı uygulanırken, risk grubuna giren müşterilere ise daha yüksek faiz oranlarını uygulayabilmektedir. Bazı bankaların kendi bünyesinde uyguladıkları taban puan uygulaması farklılık gösterebilmektedir. Bu bankaların yeni kurulmasında, müşterisi sayısı artırmak istediğinde, bankalar arası rekabet unsurunda etki edebilmektedir. Bankalar her müşterisine aynı oranda faiz seçenekleri sunmaz. Kredi notuyla birebir paralel ve uyumlu bir şekilde faiz oranları uygulanmaktadır. Müşterileri detaylı bir araştırma sonucu bankalarla çalışılmasını uzmanlar önermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir