Kredi notu sorgulama ucreti
kredi notu sorgulama ucreti

Kredi kullanma niyetinde olsun olmasın, herkesin diline düşen kredi notu meselesi herkeste merak uyandıran bir husus haline geldi. Bu yüzden kredi çekmek istemeyen kişiler de dahil olmak üzere puanlarını merak bunu öğrenme yollarına başvuruyorlar.

Peki nedir kredi notu? Nasıl öğrenilir? Öğrenmek için bir bedeli var mı? Bunlar gibi soruları olan kredicim okurlarının meraklarını şimdiden görür gibiyim.

Kredi ve finans portalımızda daha önce kredi notu ile ilgili olarak bir çok makale yayınlamıştık. Bu makalelerimizi okuyan okurlar hatırlayacaktır. Fakat kredi notu sorgulama ücretleri hakkında ilk kez sizlere açıklamalarda bulunuyoruz. Kredi notu ve Findeks birbirine bağlı olan yalnız farklı kanallar içeren bir sistemdir. Bu sistemden bilgi edinmek ise ücrete tabi olarak karşımıza çıkıyor.

Kredi Notu Sorgulama Ne Kadar?

Öncelikli olarak bankaların başvurduğu kredi notu meselesi zamanla bir çok kuruluşun sorgulama yapmasına neden olan bir sistem. Çünkü ürün ve finans desteği sağlayan kurumlar, bu desteğin karşılığının alınmasını ister ve karşılığının kişide mevcut olup olmadığını, borçlarına olan sadık kalma anlayışına bakarlar. En yüksek kredi notu 1900 puan olarak tabir edilir.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücreti

Findeks kredi notunuzu sorgulayabilmeniz için öncelikle findeks.com sitesinden giriş yaparak üye olunması elzem bir hususdur. Bu sitedeki üyelik sonrası yapabileceğiniz sorgulama ücreti herşey dahil olmak üzere 8,85 TL’dir ve bu bedel işlem öncesi kredi kartınızdan çekim yapılmaktadır.

Turkcell Kredi Notu Sorgulama Ücreti

Turkcell abonelerine bu kolaylığı SMS ile üyelik gerektirmeden yapabilmektedir. Bu işlem ücreti ise cep telefonu faturanıza yansıtılan 9 lira gibi bir bedel karşılığı yapmaktadır.

Türk Telekom Kredi Notu Sorgulama Ücreti

Türk Telekom GSM aboneleri SMS ile yapacakları başvuru sonrası öğrenecekleri kredi notu için 9 lira bedel ödemektedirler. Bu bedel yine faturalara yansıtılıyor.

Vodafone Kredi Notu Sorgulama Ücreti

Turkcell ve Telekomda olduğu gibi yine ücret 9 lira olarak kesiliyor. Bu sorgulamaların kolaylığı ise SMS kanalıyla olmasıdır.

Kredi Notu Sorgulaması bankalar tarafından yapılmaktadır. Bankalar nezdinde kullandığınız internet bankacılığı üzerinden kredi notu raporu edinmeniz, yıllar boyu yaptığınız banka alışverişleri, harcamalarınız ve gününü geçirdiğiniz ödemelerinizde dahil olmak üzere ayrıntılara ulaşabiliyorsunuz.

En kolay kredi notu sorgulama sistemi SMS karşılığı olanıdır. Türkiye’de faaliyet gösteren Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone aboneleri kredi notunu öğrenmek için SMS bölümüne giriş yaptıktan sonra T.C. Kimlik numarasını ve boşluk bırakarak doğum yılını yazdıktan sonra 1122 numaraya gönderilmesidir. Üç firmanında bu sorgulama sonrasında 9 lira bedel aldığını yine hatırlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir