Kredi notu ne zaman guncellenir
kredi notu ne zaman guncellenir

Gerçek kişilerin kredi notları Kredi Kayıt Bürosu nezdinde tutulmaktadır ve üyeler kendi bünyeleri içerisinde kişinin finansal bilgilerine kolaylıkla ulaşım sağlarlar. Talep edildiği takdirde Findeks Kredi Notu raporunuzu da alabileceğiniz bu sistem zaman zaman güncelleme yaparak kötü gidişatı olanları ve iyileşme eğilimi gösteren kişilerin notlarında güncelleme sağlar.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi notu, bankacılık işlemlerimizde büyük önem arz eder. Bu yüzden özellikle kredi notu düşük olan kişiler “kredi notu ne zaman güncellenir?” sorusunu sık sık sormaktadır. Bu sorunun cevabını ise çoğu kişi her ay güncellenir olarak kabul eder. Fakat bu cevap kısmen doğru olsa da yanlışlık payı bulunan bir cevaptır.

Kredi notunun güncellenmesi için finansal kuruluşların Kredi Kayıt Bürosuna kişi hakkında ödeme bilgilerini ve finansal hareketlerini göndermesi gerekir. Bu bilgiler gönderildikten sonra kişinin kredi notu hakkında gerekli güncellemeler yapılır.

Finansal kuruluşlar, Kredi Kayıt Bürosuna müşterileri hakkındaki bilgileri her ay da gönderebilir daha geç dilimlerde de gönderebilir. Bu yüzden her ay kredi notu güncellenir demek tam olarak doğru bir cevap olmaz.

Kredi notunun düşmesini veya yükselmesini en çok etkileyen faktörler arasında mevcut kredi veya kredi kartı borçlarının ödenme durumu gösterilebilir. Kişi bu borçlarını 1 gün dahi geç ödese kredi notuna olumsuz olarak yansıtılır. Aynı zamanda son yapılan düzenlemelerle birlikte kişinin faturalarını ödeme düzeni de kredi notunu etkilemeye başlamıştır.

Geçmişte yaşamış olduğunuz mali harcamalarınızın özeti olan kredi notu, yapmış olduğunuz hatalar veya yaşadığınız talihsizlikler nedeniyle düşmüş olabilir. Telafisi mevcut olan bu durumunuzu pozitif duruma geçirebilmeniz için bankalara borçlanmanız ve bu borçlarınızı aksatmadan, son ödeme tarihlerine geçirmeden, hatta günü gelmeden önce ödemelisiniz. Aylık olarak güncellenebilir diyebileceğimiz kredi notunuz kişilerin finansal durumlarına göre aylık olarak yaklaşık 200 bant seviyelerinde yükselme eğilimi gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir