Kredi borcu ödenmezse ne olur
Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur

Bu makalemizde banka kartı veya kredi kartımızın asgari ödeme tutarını ya da kredi borcumuzu ödemezsek nasıl bir yasal süreç başlayacağını, ödeme için ne kadar süremizin olduğunu anlatacağız.

Kredi kartınızla bir ay boyunca yaptığınız alışverişler sonunda banka hesap ekstreniz geldiğinde son ödeme tarihinde kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarını ödemek zorundasınız.

Kredi kartı son ödeme gününde yada kredi borcunuzun taksitini taksit günü ödemediğiniz andan itibaren sizlerin yasal takip süreciniz başlamaktadır.

Kredi Borcu İdari Takip ve Yasal Takip Süreci

Kredi kartı borcunuzu yada kredi borcunuzu zamanında ödemezseniz gecikme başlayacaktır. Son ödeme tarihinden sonraki ilk 15 gün içerisinde kullanmış olduğunuz kredi kartı kullanıma kapatılacaktır. Kredi kartı son ödeme tarihinden itibaren 90 gün geçtikten sonra kredi kartınız tamamıyla kapatılacaktır ve bu dönemden sonra yasal takip süreci başlayacaktır.

İlk etapta borcunuzun bulunduğu finans kuruluşu borç ile ilgili ihtar çekimi yapar. Yapılan ihtar ile kart sahibinin borcunu 7 gün içerisinde ödemesi istenir. Bu süre içerisinde yine ödeme yapılmazsa finans kuruluşu borcu avukatlarına devreder  ve borcu devralan avukatlar borçlu tarafından yeni bir ödeme planı uygulamaya çalışır. Bu süre zarfından borcunuza temerrüt faizi uygulanacaktır.

Bu aşamada borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Ancak yine ödemezseniz hakkınızda icra takibi başlatılır. İcra takibinin başlatılması sizlerin finans kuruluşuna daha çok para vermeniz, sizlerin cebinden daha çok para çıkacağı anlamına gelmektedir. Çünkü borcunuza icra başlatılmış ise temerrüt faizi, avukatlık ücreti, dosya ve dava masrafları da eklendiğinde borcunuzun çok çok üstünde bir rakam ödemek zorunda kalacaksınız.

Yasal takibe düşmüşseniz bu borçlar sizin bilgileriniz ile Kredi Kayıt bürosu kayıtlarında yer almaktadır ve bundan sonra kullanacağınız ve kullanmak istediğiniz krediler ile kredi kartı başvurularını derinden etkileyecektir. Hatta bazı vatandaşların kredi almaları imkansız hale gelecektir.

21 Eylül 2016 tarihinde toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) ile kredi kartı borcu olanların 9-72 ay vade ile yapacakları kredi kartı borcu yapılandırma konulu başlığımızı okuyabilirsiniz.

Konu ile ilgili sorularınızı yorumlar kısmından yazarak sorabilirsiniz.

One Comment

  1. benim aldığım bi 2000 tl vardı. üç yıldır ödemiyorum. avukat arayıp duruyo. kredi kullanabilirmiyim tekrar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir