E devlet kredi borcu sorgulama
E-devlet Kredi Borcu Sorgulama

İnsanlar birçok bankadan kredi çekebiliyorlar. Bu yüzden de hangi bankaya ne kadar borcunun olduğunu öğrenmek için çok uğraşmak gerekiyor. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile artık kredi borcu sorgulamak çok kolay hale geldi. Artık e devlet kredi borcu sorgulama işlemi ile hızlıca kredi borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. Tek bir yerden ve kolayca kredi borcunuzu öğrenmek için e-devlete giriş yapmanız yeterli.

E devlet kredi borcu sorgulama işlemi için öncelikle e-devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında ise e-devlet ana sayfasına gelmiş olacaksınız. Ana sayfadaki arama butonuna ‘Risk Merkezi Raporu Başvurusu’ (Türkiye Bankalar Birliği) yazarak arama yapmanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan sayfada ‘Yeni Başvuru’ seçeneğine basmalısınız. Sonrasında ise bilgilerinizi kontrol edip ‘Başvur’ seçeneğine tıklamanız gerekecektir. Ardından Türkiye Bankalar Birliği raporunuzu hazırlayacaktır.

Başvurunuz sonucunda e-devlet sisteminde kayıtlı olan numaranıza raporun hazır olduğuna dair bir SMS alırsınız. Tekrar sisteminize girdiğinizde ana sayfadaki ‘Raporu Görüntüle’ butonuna basarak size ait kredi borcu bilgilerine erişebilirsiniz. E devlet kredi borcu sorgulama işlemini günde 1 kere, ayda 4 kere ve yılda en fazla 24 kere herhangi bir ücret ödemeden yapabilirsiniz.

E-devlet Kredi Kartı Borcu Sorgulama

E-devlet üzerinden artık tüm vatandaşlık işlemlerimizi yapabiliyoruz. Özlük haklarımızı sorgulayabiliyoruz. Sağlık hizmetlerimize ya da tapumuza bakabiliyoruz. Tüm bu işlemleri evden çıkmadan yapmak büyük ayrıcalık. Aynı zamanda artık bankalara olan borçlarımızı da e-devlet üzerinden öğrenmeye başladık.

E devlet kredi kartı borcu sorgulama işlemleri de bu hizmetlerden sadece birisi. Birçok bankadan kredi kartı edindiğimiz için hangisinde ne kadar borç var diye bakmak bazen zor olabiliyor. Bu yüzden hızlıca e devlet kredi kartı borcu sorgulama işlemi ile tüm borçlarımızı öğrenebiliriz. Bunun için yapmanız gereken oldukça basit.

Aslında e devlet kredi borcu sorgulama işlemi ile aynı işlemi yaparak kredi kartı borcunuzu da aynı raporda öğrenebilirsiniz. Adım adım şu işlemleri yapmalısınız. Öncelikle e-devlet sistemine kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın. Ardından arama kısmına ‘Risk Merkezi Raporu Başvurusu’ (Türkiye Bankalar Birliği) yazıp çıkan sonuca tıklayın. ‘Yeni Başvuru’ kısmına tıklayıp bilgilerinizi kontrol ettikten sonra ‘Başvur’ butonuna basın. Belgeniz hazır olduktan sonra e-devlet tarafından size SMS gönderilecektir.

Sonrasında ise tekrar e-devlete giriş yapıp raporunuzu görüntüleyebilirsiniz. Bu şekilde e devlet kredi kartı borcu sorgulama işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız. Raporda bankalarda hangi türde borcunuz var ise hepsini görebilirsiniz.

E-Devlet Banka İşlemleri

E-devlet sistemi üzerinden birçok işlemimizi hızlıca yapabiliyoruz. Bunların arasına bankacılık işlemleri de eklendi. Böylece hızlıca banka ile olan işlerimizi halledebiliyoruz. E-devlet üzerinden E devlet kredi kartı borcu sorgulama ve e devlet kredi borcu sorgulama işlemlerini nasıl yapabileceğimizi yukarıda sizler ile paylaşmıştır. Bu işlemler haricinde e-devlet üzerinden diğer bankacılık işlemlerimizi de gerçekleştirebiliyoruz.

E-devlet üzerinden internet bankacılığına bağlanmak için e-devlet girişinde arama kısmına ‘İnternet Bankacılığı’ yazıyoruz. Ardından bankalar arasından internet bankacılığını kullanacağımız bankaya tıklıyoruz. Sonrasında ise internet bankacılığında kullandığımız T.C. kimlik numaramız ve şifremizle giriş yapıyoruz. Bu adımlardan sonra giriş yapmış bir şekilde e-devlet sistemine yönlendirilmiş oluyoruz. E-devlet sistemi ile bankacılık işlemlerimizi gerçekleştirmek hem güvenli hem de doğru sonuçlara ulaşmamızı sağlayacaktır.

E-Devlet Banka Kara Liste Sorgulama

E-devlet üzerinden hangi bankanın sizi kara listeye aldığını kolayca öğrenebilirsiniz. Öncelikle halk arasında kara liste olarak bilinen durumu açıklayalım. Kara liste, kişinin farklı sebeplerden dolayı kredi notunun düşmesini ifade eder. Kara listeye düşen kişi yasal olarak finansal açıdan takibe alınır. Bu yüzden de belirli bir süre herhangi bir bankadan kredi ve kredi kartı kullanamaz. Bu durum çoğu ülkede aynı süreçte ilerler. Kara listeden çıkabilmek için borçları bitirip bankalar açısından güven kazanılması şarttır.

Tüm bu süreçlere de e-devlet üzerinden bakabilirsiniz. E devlet kredi kartı borcu sorgulama ve e devlet kredi borcu sorgulama işlemlerinde de olduğu gibi yine Türkiye Banlara Birliği’nden Risk Merkezi Raporu oluşturmanız gerekmektedir. Ardından da yeni başvuru kısmına tıklayıp bilgilerinizi kontrol ettikten sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Kısa bir süre sonra e-devlet sisteminde kayıtlı olan numaranıza raporun hazır olduğuna dair SMS gelecektir. SMS geldikten sonra tekrar e-devlet sistemine giriş yapıp raporu görüntüleyebilirsiniz.

Raporda e-devlet kredi kartı borcu sorgulama ve e-devlet kredi borcu sorgulama bilgilerinin yanı sıra bankaların kara listesine girip girmediğiniz de yer almaktadır. Kısacası bankalar ile olan tüm ilişkilerinizi bu rapor sayesinde görebilirsiniz.

E-Devlet Banka Kartı Sorgulama

E-devlet sistemi ile bankalarda bulunan banka hesaplarınıza ulaşabilirsiniz. Bu işlem ile hangi bankada hesabınızın olduğunu saniyeler içerisinde öğrenebilirsiniz. E-devlet ile banka kartı ya da banka hesabı sorgulama işlemine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 2020 yılında izin verdi. Bu sayede vatandaş hangi bankada hesabı olup olmadığını öğrenmeye başladı.

E-devlet ile bankalardaki hesaplarınızı öğrenmek için “turkiye.gov.tr” adresine gitmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise e-devlet kimlik bilgilerinizi girmelisiniz. Arama butonuna “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu” yazın. Karşınıza çıkan “Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama” kısmına gidip hesabınızın olduğu tüm bankaları görebilirsiniz. Bu şekilde hızlıca hesaplarınızı öğrenebilirsiniz.

Aynı şekilde arama butonuna “banka hesapları sorgula” gibi bir yönerge yazdığınızda da direk “Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama” kısmına gelip devam edebilirsiniz. Bu sayede haberinizin olmadığı herhangi bir hesabınız varsa kapatabilirsiniz. E-devlet üzerinden tüm bankacılık işlemlerinizi kolay ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. E-devlet, Türkiye’deki tüm bankalar ile olan iş birliklerinizi sizinle paylaşmaktadır.

E-Devlet Banka Şube Değişikliği Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden maaş banka değişikliği yapılabilmektedir. İkametlerini değiştiren kişiler kendilerine yakın olan bankalarda işlem yapmak istemektedir. Bu yüzden de banka değişikliği için e-devlet üzerinden işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle e-devlet kapısına T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmalısınız. Sonrasında Arama bölümüne “Banka Değişikliği” yazabilirsiniz. 4A, 4B ve 4C olan emekli statünüze göre seçim yapıp ilerleyebilirsiniz. Sonra da “Banka/Şube bilgilerinizi değiştirmek için tıklayınız” kısmına basın. Son adımda ise geçmek istediğiniz bankaya ait hesap bilgilerinizi girebilirsiniz. Bu sayede emekli maaşı aldığınız bankayı da e-devlet üzerinde kolayca değiştirebilirsiniz. Çeşitli nedenlerden dolayı banka şube değişikliği yapmak isteyen kişiler ilgili adımları izleyerek hızlıca şube değişikliği yapabilirler. Bununla birlikte ben banka ile işlemlerimi halledeceğim diyen kişiler de bankaya dilekçe vererek şubesini değiştirebilir.

E-devlet üzerinden banka şubesini değiştiren kişiler şubeyi kontrol etmek için mobil bankacılık üzerinden bağlı oldukları şubeye bakabilirler. Veyahut müşteri hizmetlerini arayıp şube değişikliklerini teyit edebilirler. IBAN numaranızın ilk 4 hanesi şubenizi göstermektedir. Bu yüzden şube değişikliğinde IBAN numarası da değişikliğe uğrayacaktır. Bu yüzden şube değişikliği yaptıktan sonra işlemlerinizi kontrol etmeyi unutmayınız. E-devlet sistemi üzerinden E devlet kredi kartı borcu sorgulama ve e devlet kredi borcu sorgulama işlemleri ile geri kalan tüm bankacılık işlemlerinizi de birkaç kolay işlem ile hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir