Define bulana ne kadar para verilir
define bulana ne kadar para verilir

Aslıda ülkemizde pek çok kişi, define arama konusunda oldukça meraklıdır. Elbette ki bu konuda bazıları bilinçli bir şekilde davranırken, bazıları da bilinçsiz adımlar dahilinde, yaptıkları işlemler sonucu maddi cezalar ve hapis cezaları ile karşı karşıya kalabilmektedir. Yasal olarak define aramak istiyor ve bunu devlet bünyesinde yapmak istiyorsanız, elbette ki ruhsat almanız gerekiyor. Bu arama ruhsatı ise 1 yıl boyunca geçerli olurken, arazinin yerini tespit etmeniz halinde, bakanlığa başvuru yapmanız gerekmektedir. Böylelikle aramaların başlatılması üzere talepte bulunarak, devlet ile anlaşmalı olarak define arayışını yapabilir ve çıkarılan altın, para, değerli eşya ürünlerinden kendinize düşen payı alabilirsiniz. Peki, define bulana devlet ne kadar pay veriyor biliyor musunuz?

Define Bulana Devlet Payı Ne Kadar?

Devlet ile anlaşmalı olarak aranan, bulunan definelerde, kişiye de pay verildiği yıllardır bilinmektedir. Elbette ki bu durumda, kendi mülk ve arazinizde yaptığınız aramalar sonucu sizlere belirli bir miktar devlet tarafından ödenecektir. Arama sonrası bulunan definenin ilk olarak Maliye ve Gümrük Bakanlığı tarafından değeri tespit edilecektir. Sonrasında da kişi eğer ki kendi özel mülk ya da arazisinde bu defineyi bulmuş ise; definenin Maliye ve Gümrük Bakanlığı tarafından hesaplanan değerinden %50 gibi bir pay alması mümkün olacaktır. %50’ lik kısmı hazineye ve %50’ lik kısmı da defineyi bulan kişiye tahsis edilecektir. Eğer ki define; özel bir arazi de bulunmuş ise, bu durumda %50’ lik kısım yine aynı şekilde devletin olurken, %40 arayan ve bulan kişiye verilmektedir. %10 ‘luk klan kısım ise arazi sahibine verilerek, anlaşma bu şekilde olmaktadır.

Arama izni olmadan define bulanlar

Eğer ki, devlet ile herhangi bir bağlantınız yok ve tesadüfen, arama izniniz olmadan bir define buldunuz. Bu durumda yukarıda ki değerlerden farklı bir prosedür işlenmektedir. Arama izni olmadan define bulanlar yine aynı şekilde bakanlık ile iletişim halinde olmalıdır. Define dağıtım ve pay edilmesi bu durumda daha farklı bir şekilde işlenmektedir. Elbette ki define bulana devlet ne kadar pay veriyor dediğinizde, tesadüfen, arama izni olmadan bulunan definelerde değerler bakanlık tarafından değerlendirilerek, hesaplanmaktadır. Herhangi bir şikâyet sonrası arama izniniz olmadan define bulduğunuz tespit edilirse, bu durumda da cezai işlemler uygulanacaktır.  Genel olarak konu hakkında bilgiler böyle olurken, resmi olarak açıklamalar ve anlaşmalar, ilgili bakanlık ile görüşülerek öğrenilebilir. Web adresimizde yayınlanan içerikler, resmi nitelik taşımıyor olup, bilgilendirmek amaçlı yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir