Kredi ve Finans Portalı

Kredi Kartı Asgari Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Bu makalemizde kredi kartı asgari ödeme tutarı, dönem borcu faizinin hesaplanması, kredi kartı asgari tutarlarının nasıl hesaplandığı hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Banka kartları ve Kredi Kartları Hakkındaki Yönetmelik ile  belirlenen esaslarda dönem borcunuzu belli kriterler ile belirlenen oranlarda ödenmesi gereken en az miktar asgari ödeme tutarıdır.

Kredi kartınızın kullanıma açılmasından sonra dönem borcunuza göre asgari ödeme tablosu aşağıdaki gibidir.

Kredi Kartınızın Limiti Yüzdelik Kısmı
0-15.000,00 TL arası % 30
15.001,00-20.000,00 TL arası % 35
20.000,00 TL ve üzeri % 40
Yeni kredi kartı alanlar (ilk yıl) % 40

 

Kredi kartlarına uygulanacak faiz oranları Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. Son belirlenen rakamlara göre % 2,52 olarak faiz oranı hesaplanmaktadır. Bu faiz oranı kredi kartı asgari ödeme tutarına uygulanıyor.

Diyelim ki 4000,00 TL kredi kartı limitiniz var ve siz bunun 2.000,00 TL’si dönem borcu olarak karşınıza çıkarsa,  siz asgari tutar olarak  600,00 TL ödemek zorundasınız.

Eğer kredi kartını aldığınız zamandan bu yana bir yılı geçmemişse 800,00 TL ödemek zorundasınız. Çünkü ilk yıl % 40 oranında kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplanır.

Kredi kartı asgari tutarını ödemeniz öncelikle bankanın gecikme listesine girmenizi engellerken, kredi notunuzun düşmesinden kurtulmuş olursunuz. Sizleri yasal takipten, mahkeme masraflarından ve avukat vekalet ücretlerini ödemekten kurtaracağı  gibi kredi kartınız ile alışverişlerinize kredi kartı limitleriniz çerçevesinde devam edebilirsiniz.

Kredi kartınızın dönem borcunu ödemediğiniz sürece borcunuzun tamamı faiz işlemeye devam eder.  Bu yüzden bankaların en çok kazancı kredi kartı borcunun asgari tutarını ödeyenlerden olur. Sizler borcunuzun tamamından kurtulmak ve fazla faiz ödemek istemiyorsanız asgari ödeme tutarından fazlasını ödemelisiniz.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkındaki Yönetmeliğe https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/dosya.hesapkurdu.com/bilgi/kredi-karti-asgari-odeme-tutari-hesaplama-yonetmelik.pdf adresinden ulaşabilir, ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  İş Bankası Sanal Kart Açma ve Kapama

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.