Kredi kartı asgari tutarı nasıl hesaplanır
Kredi Kartı Asgari Tutarı Nasıl Hesaplanır

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, dönem borcu faizinin hesaplanması, kredi kartı asgari tutarlarının nasıl hesaplandığı hakkında bilgi vereceğiz. Kredi kartı borcunun asgari ödenmesi, hiç ödenmemesinden kesinlikle daha iyidir. Çünkü asgari borç ödeme tutarını ödemek ile kredi notu etkilenmez. Kredi Kartı asgari ödeme tutarı ödemenin bankacılık masrafları bütçenize yansıyacaktır. Güncel faiz oranları ile asgari ödeme tutarı gerçekleştirmek tüm bankalarda mümkündür.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartı asgari ödeme tutarı için BDDK ‘ nın yayınladığı yönetmelik vardır . Bu yönetmeliğe göre kart limiti fark etmeksizin , en az dönem borcunun %30 u ödenmesi gerekmektedir.

Diyelim ki 4.000 TL kredi kartı limitiniz var ve siz bunun 2.000 TL’si dönem borcu olarak karşınıza çıkarsa,  siz asgari tutar olarak  600,00 TL ödemek zorundasınız.

Kredi kartı asgari tutarını ödemeniz öncelikle bankanın gecikme listesine girmenizi engellerken, kredi notunuzun düşmesinden kurtulmuş olursunuz. Sizleri yasal takipten, mahkeme masraflarından ve avukat vekalet ücretlerini ödemekten kurtaracağı  gibi kredi kartınız ile alışverişlerinize kredi kartı limitleriniz çerçevesinde devam edebilirsiniz.

Kredi kartınızın dönem borcunu ödemediğiniz sürece borcunuzun tamamı faiz işlemeye devam eder.  Bu yüzden bankaların en çok kazancı kredi kartı borcunun asgari tutarını ödeyenlerden olur. Sizler borcunuzun tamamından kurtulmak ve fazla faiz ödemek istemiyorsanız asgari ödeme tutarından fazlasını ödemelisiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Faizi

Kredi kartlarına uygulanacak faiz oranları Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. Son belirlenen rakamlara göre %1.80 olarak faiz oranı hesaplanmaktadır. Bu faiz oranı kredi kartı asgari ödeme tutarına uygulanıyor. TCMB %1.80’lik faizi azami faiz olarak belirler. Her banka müşterilerine ve kartlarına özgü olarak kredi kartı faizi belirler. Eğer hatırlı bir müşteri iseniz düşük faiz oranlarından faydalanmanız mümkündür.

Kredi kartı ödeme tarihinin gecikmesi durumunda kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami gecikme faiz oranı ise Nisan 2022 tarihinde %2.10’dur. Kredi kartı faiz oranları TCMB tarafından aylık olarak değiştirilebilir. Dolayısı ile bu oran bankanız tarafından da değiştirilebilir. Bankacılık sözleşmesinde yer alan maddeye göre banka, müşteriye haber vermeksizin size sunduğu üründe ve içeriğinde değişikliğe gitme hakkına sahiptir.

Kaç Kere Asgari Ödeme Yapılabilir ?

Asgari ödemenin yasal bir sınırı bulunmuyor. İstediğiniz kadar asgari ödeme yaparak borcunuzu erteleyebilirsiniz. Tabi bu durumda faiz işlemeye devam edecektir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Sicili Bozar Mı?

Hayır sicilinizi bozmayacaktır. Düzenli olarak sadece asgari tutarı ödemeniz kredi sicilinizi olumlu etkileyecektir. Zaten bankalar faizi asgari ödeme tutarında ödeme yaptığınızda uygularlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir