Kredi karti asgari tutar odenirse faiz islermi
kredi karti asgari tutar odenirse faiz islermi

Özellikle kredi kartı kullanımını bilmeyenlerin sordukları sorulardan birisi de; ekstresinde gelen borcun asgarisini ödemekle faiz ödemekten kaçabilme olasılığının olup olmamasıdır. Zamanla kullanmanın hüner istediği kredi kartı borcu ile ilgili ayrıntıları paylaşalım.

Kart Borcunun Asgari Tutarı Ödendiğinde Faiz İşler Mi?

Kredi kartı olan birçok kişi, kredi kartı borcunun dönemlik borcunu ödemekte zorlandığı durumlarda, asgari ödeme tutarını ödemeyi tercih etmektedir. Kredi kartı dönem borcu ile asgari tutarı arasında bazı belli başlı farklar bulunmaktadır. Kredi kartı dönem borcu, toplam borcu ifade etmektedir. Kredi kartı asgari ödenecek tutar ise dönem borcunun banka tarafından bölünen taksitlerini ifade etmektedir.

Kredi kartı kullanıcılarının başlıca merak ettiği konuların başında, kredi kartının asgari ödeme tutarı ödenmesi durumunda borca faiz işleyip işlemeyeceğidir.

Asgari Ödenecek Tutarın Ödenmesi

Kredi kartı borcunun ödenmemesi, gecikmesi gibi durumlar kişilerin ciddi maddi sıkıntılara girmesine neden olmaktadır. Bu nedenle her ay düzenli bir şekilde minimum dahi olsa bir ödeme yapılması önemli olmaktadır.

Kişiler, kredi kartı ile belli bir harcama yapmanın ardından kredi kartı kullanımını durdursa ve düzenli olarak her ay asgari tutarı ödemeye devam ederse, bir süre sonra kredi kartı borcu bitecektir. Fakat asgari ödeme tutarı ödendiğinde, her ay borca faiz işlemeye devam etmektedir.

Asgari Tutarın Ödenmesinin Borca Etkisi

5 takside bölünmüş bir ödemenin sadece asgari tutarının ödenmesi durumunda, diğer kalan 4 taksit için faiz işlemektedir. Kredi kartı borcu ile ilgili sorunlar yaşamamak için kişiler için en yöntem, dönem borcunun tamamını yatırmaktır. Ödenecek taksitin asgarisini ödemekle bir sonraki ay ödemen gerekin rakamı yükseltmiş olacaksınız. Böyle devam ettiği sürece her ay asgari ödeme tutarı yükselirken, ödediğiniz faizde artmış olur. Bu yüzden ödeme erteleme yapmanız sizlerin zararına olur.

Düzenli olarak kredi kartı borcunun asgari tutarını ödeyen kişi, belli bir sürede borcunun azalmasına yardımcı olurken, kredi notunun düşmesini de engellemiş olur. Bunun için kredi kartından harcama yapmaya devam etmemesi gerekir. Harcamaya devam edilmesi halinde borcunuzun sürekli artış gösterdiğini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir