Kredi ve Finans Portalı

Kredi Kaç Ay Ödenmezse İcralık Olur?

İnsanlar mali problemleri ile kredi notuna bağlı nedenlerden dolayı kredi çekebilmek için çok uğraşırlar. Bu zorlu uğraşlar sonucu kredi notları ister yükseltilerek olsun, ister kefiller ile isterse ipotek karşılığı olsun bir şeklide nakit ihtiyaçlarını karşılarlar. İlk birkaç ay alınan kredinin taksitleri rahatlıkla  ödenirken bir süre sonra bu kişilerin karşısına çıkan bazı nedenlerden dolayı kredi taksitlerini aksatabilirler.

Kredi Kaç Ay Ödenmezse İcralık Olur?

Bazı insanlar birkaç gün geçse de olur derken bunu alışkanlık haline getirebilirler. Zaten bankalar kullanılan kredilerin son ödeme gününden önce kişilere; kredi ödemesinin olduğunu, son ödeme tarihinin belirtildiği SMS gönderirler. Son günün geçmesiyle ödeme yapılmadığında yine SMS gönderirler. Bu onlar için kısa ve en kolay yoldur. Ancak kredinin son ödeme tarihinden itibaren 30 gün geçerse varsa kefile yoksa borçlu olarak kendisine yazılı olarak kredinin ödenmesini, gecikme faizi işlediğini en kısa zamanda ödenmesi gerektiğini bildirirler. Bütün bunlar olurken banka müşteri hizmetleri bir telefonla borcun yatırılmasını yineler.

Ödemediğiniz ilk taksitin son ödeme tarihinden itibaren 60 gün geçmesiyle banka iletişim kanallarıyla borcun ödenmesi gerektiğini yinelerler. Ancak 90 günlük sınır doldurulduğunda banka yasal işleme başlayabilir. Çünkü yasal işleme başlamaları için 3 aylık süre geçmesi gerekmektedir. Bu süre zarfında banka avukatları aracılığıyla icra yoluna gider. Mevcut bankada paranız varsa bu hesaba bloke koyabilir.

Banka şubelerinde kredi kullanımı sırasında müşterilerine ek hesap açtıran banka yetkilileri kredilerin ödenmemesi durumunda ek hesaplarından kredi borcunu çekerler. Sizlerde bu hesaba para yatırırsınız. Ancak kişi uzun bir süre yatırmazsa ek hesaptan çekilen para ile 90 günlük sınır süresi uzatılmış olmaktadır. Nihayetinde verdiği krediler üzerinden faizlerle para kazanan bankalar ek hesaplar üzerinden ve gecikme faizleri ile kazançlarını artırırlar.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Bursa'da Senetle Para Verecek Kişi

Yasal takibe düşen krediyi kullanan kişi icra takibinin başlamasıyla,  bankayla ve banka vekili olan avukatlarla görüşerek borcun ödemesi konusunda anlaşabilir ve taksitlendirme yoluna gidilebilir. Ancak burada görüşülen kişilere ödemenin yapılacağına dair güven ilişkisi oluşturmanız gerekmektedir.

Kredi geri ödemelerinde geciktirdiğiniz her taksit için gecikme faizi ile daha fazla öderken bir sonraki kredi kullanımları için kredi notunuz düşme eğilimine girmektedir. Bu da kredi kullanmanıza engel olabilir.

Sonuç olarak kullandığınız kredinin geri ödemesinde 90 günlük süre geçimi ile yasal takip başlatılarak maaşınıza icra konulabilir.

 

Etiketler:

Yorumlar
  1. serhat alican dedi ki:

    üç ay geçti hala bir haber yok. ödemedim kredi borcumu. Ne Olur?