Kredi ve Finans Portalı

İcralık Evlerden Hangi Eşyalar Alınır?

Haciz, oldukça sıkıntılı bir süreç olmaktadır. Kişinin düzeninin belli başlı borçları nedeni ile bozulması kişi için oldukça sinir bozucu bir durumdur. Haczin en önemli özelliği caydırıcı bir özellik taşımasıdır. Çok fazla değeri olmayan eşyalar alınsa dahi ev sahibi kişinin hayatını alt üst etmektedir. Birçok kişi böyle durumlar üzerine icralık evlerden hangi eşyalar alınır sorusunu sorabilmektedir. Birçok kişi halı, koltuk gibi temel eşyaların alındığını söylese de bu durum tamamı ile böyle değildir.

Haczi Gerçekleşebilecek Olan Eşyalar

  • 2012 yılında düzenlenen yeni kanuna göre aynı eşyadan birden fazla bulunuyorsa eşya haciz ürünü olarak alınır.
  • Değerli maden olarak tanımlanan Altın, gümüş ve bronz gibi metaller  ailenin evinde bulunuyorsa bu eşyalar borcun ödenmesi adına
  • Evde bulunan birden fazla olan elektronik eşyaların haczi gerçekleştirilir.
  • Fiyatı yüksek ve paraya çevrilmesi kolay olan, alıcısı çabuk bulunacak olan LCD, Plazma TV, kurutma makinesi gibi elektronik eşyalar geçerli maddede sunulan amacın dışında, borçlu kişi ve ailesi için gerekli ve zorunlu mallardan değildir bu yüzden haczi yapılan eşyalar arasında sayılır.

Haczi Gerçekleşmeyecek Olan Eşyalar

Haczi gerçekleşebilecek olan eşyalar dışında haczine izin verilemeyen eşyalar da olmaktadır. Kişilerin icralık evlerden hangi eşyalar alınır sorusu kadar alınamayacak olan eşyaların sorulması ve bilinmesi de önem taşımaktadır.

  • Borçlu tarımla uğraşan çiftçiyse çiftçilik yapabilmesine olanak sağlayan çiftlik hayvanları, vasıtalar, ziraat makinesi ve aletleri gibi işleyişini sürdürmesine yardımcı olacak eşyaları bulunuyorsa alınamaz ve haczedilemez. Borçlu olan kişi çiftçi değilse, sanat ve mesleki için lüzumlu olan alet ve eşyaları haczedilemez.
  • Borçluların iki ayda tüketebilecekleri  yiyecek ve yakacak eşyaları, borçlu çiftçi ise gelecek mahsul için kullanacakları olan tohumluğu haczedilemez.
  • Borçlu olan kişi veya ailesinin kıyafetleri en gerekli eşyaları ve zaruri olduğundan dolayı haczedilemez.
  • Geçimini hayvancılıkla sağlayan ailelerin hayvanları, hayvan yemleri haczedilemez.
  • Borçlular bağ, bahçe veya meyve, sebze yetiştiricisi ise kendisinin ve çiftlikte birlikte yaşadığı ailesinin geçimini sağlamak adına işlerine yarayacak olan  zaruri bağ, bahçe ve bu iş için lüzumlu olan alet, edevat ve eşyaların haczedilmesi mümkün değildir.
  • Koltuk takımı, fırın, halı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi evin ana eşyalarının birer tane bulundukları takdirde haczedilmesi mümkün değildir.

Evlerine icra gelecek olan kişiler, bu durumlara karşı oldukça bilgici ve akılcı davranmalıdır. Borçlunun taciz edilmesi ile kişilere hiçbir fayda geçmemektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.