Kardeşin borcuna haciz gelir mi
kardeşin borcuna haciz gelir mi

Günümüzde parasal işlemlerimizi istemesek de bankalar üzerinden yapmakla mükellefiz. Pek çok insan, ani veya toplu paraya ihtiyaç duyduğunda kredi kullanmaktadır. Bunun sebebi ise bankalarda para alışverişinin yasal mecralarda yapılması ve kişi haklarının yasal prosedürlere uygun şekilde korunmasıdır.

Finans kuruluşları, müşterilerine sundukları kredilerin geri dönüşünü mümkün kılmak amacıyla ödeme düzeni oluşturmakta ve yasalar doğrultusunda haklarını kişiden almaktadır. Müşterinin kredi tutarını ödeyemediği durumlarda banka tarafından ek süre tanınır ve bu sürenin dolmasının ardından yasal yollarla süreç takip edilir. Ek süre ve takibin sonucunda sonuç alınamaz ise banka tarafından haciz işlemleri başlatılır.

Kredi borcu ödenmez ise banka gibi finansal kuruluşlar tutarın tahsil edilmesi için prosedürlere uygun hareket ederler. Ancak bazı durumlarda kişiye kefil olan kişiler de borcu ödemekle yükümlü olabilir. 

Kardeşimin Borcundan Dolayı Bana Haciz Gelir mi?

Haciz işlemlerinin basamakları vardır. Bir kişi borcundan dolayı icraya verilmişse bunun için ilgili icra müdürlüğü borçlu kişiye tebliğ çıkartarak borcun ödenmesini ister. Kişi bu borcu ödemekten imtina ederse haciz işlemlerine başlanır. Borçlu hakkında haciz işlemleri başlatıldığında ilk etapta banka hesaplarına ve maaşına bloke konur. 

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre bir kişinin borçları başka bir kişiden tahsil edilemez. Borçlu olan kişi kardeşiniz olsa dahi haciz işlemlerinden etkilenmezsiniz. Borçlu kişi ile aynı evde yaşıyor veya ortak mal paylaşımınız bulunuyor ise bu tür durumlarda icra işleminden etkilenebilirsiniz.

Eşya hacizlerinde borçlu olmasanız dahi eşyanın size ait olduğunu, fatura gibi benzeri dayanak belgeleriniz ile icra memurlarına kanıtlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde haciz işleminde sizin de mallarınıza el konulabilir. Taşınmaz mallarınıza ise mal üzerinde bir hak sahibi olmadığı sürece haciz işlemi gerçekleştirilemez.

Ölen kardeşin borcu için bana haciz gelir mi?

Bir kişinin yaşamını yitirmesinden sonra mal varlığı mirasçılarına kalmaktadır. Bu durum borç için de geçerlidir. Ölen kişinin ardından mirasçı olarak kabul edilen kişiler, mal varlıklarının yanı sıra borcu da kabul etmiş sayılmaktadır.

Kardeş kardeşin borcundan sorumlu mu?

Bir kişinin borcu, kardeş olsa dahi diğer kişiyi sorumluluk altında bırakmamaktadır. Kardeşin borcu nedeniyle diğer kardeşten tahsilat yapılamamaktadır.

Ortak tapuya haciz gelir mi?

Kardeşinizin borcu varsa ve ortak bir mülk paylaşımınız bulunuyorsa icra takibi başlatılabilmektedir. Bu süreçte kardeşiniz ile olan ortaklığı ve payınızı ispatlamanız gerekmektedir. Kardeşinizin payı üzerinden haciz işlemi uygulanabilmektedir.

Ölen kardeşin borcu kime kalır?

Ölen kardeşin borcu, tıpkı mal varlıklarında olduğu gibi mirasçılarına kalır. Mirası kabul eden birinci dereceden ailesi veya diğer kişiler, aynı zamanda borcu da ödemek zorundadır. Borcu ödemek istemeyenler ise hem mirası hem de borcu kabul etmeme hakkında sahiplerdir.

32 Comments

 1. iyi günler. kardeşimin kredi borcu var ödeyemedi aynı adreste ikamet ediyoruz kardeşimin hiç malı mülkü yok evde eşyalar var ama onların bazılarını kendimize ait olduğunu ispatlıyamayız buzdolabı çamaşır makinesi gibi çünkü 10 yıl geçti evrakları kayıp bu eşyalara hacz gelirmi gelirse neye dayanarak gelir kardeşime ait olduğunu ispat etmeleri gerekmezmi ayrıca kardeşim işi yok iş arayıp duruyor bankalar kredi vermiş suçlu bizmi oluyoruz? saygılarımla .

 2. Teşekkür ederim turan bey anladığım kadarıyla kardeşimin borcunu biz ödeyeceğiz doğrumudur.

 3. iyi aksamalar turan bey,yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  Çalıştığım şirketen bazı durumlardan dolayı sembolik olarak,hisse alarak ortak ve yetkili müdür oldum. Toplamda 1.5 yıllık bir süre üzerimde kaldıkan sonra devirleri yaptım ve iş yerinden ayrıldım .Bu süre zarfında maliye,sgk ve banka borçları iyice artti ve imzam oldugu icin dolayısıyla sorumluluk taşıyorum. Firma zor gunler yasiyor ve Şuan yasal takip baslamak uzere,üzerime herhangibi mal varlığım yok ama, annemin ve babamın adına olan mal varlıklarına nasıl zarar vermeden kurtarabilirim, çünkü onlarda diğer kardesleriminde hakkı var. Yasal takip başladıktan sonra reddi miras yapmak veya satış yapmak muvazaa olur mu? Veya şimdiden satışlarını mi yapamam gerekiyor. Ve ailem ile birlikte yasiyorum onlarin esyalarina zarar gelsin istemiyorum ve bunada hakkim yok cozum ariyorum kendimce Tamamen iyi niyet ve sonucu mağduriyeti olan bir durumdayım. Ltf yardımcı olabilir misiniz.

  1. Osman bey öncelikle evinize yasal işlem başlatılmasından önce adresinizi değiştirebilirsiniz. Adres değişikliği nedeniyle ailenizle ilgili bağınız kopar. Burada mevcut borçlar için size tebligat çıkar. Tebligat sonrası işlemlere başlanır. Aileniz reddi miras ile sizin borçlarınızı üstlenmezler. Fakat sizin işte çalışırken imzaladığınız bütün yükümlülükleri aynen kabul etmiş sayılırsınız. Bu nedenle olan borçlar ve ayrıntılı konularıyla birlikte adli vaka olayına dönüşür. Burada alacaklılar ve vekaleti bulunan kişiler arasında yapacağınız anlaşmalar önemli. Eğer borçların ifası için bir anlaşma yaparsanız yine aileniz için bir engel bulunmaz. Burada yazdıklarımız elbette yüzeysel konular. Fakat bir Avukat arkadaşımızdan alacağınız kanuni prosedürleri takip etmenizi tavsiye ediyorum.

   1. Turan bey,ailemin reddi miras yapması için borçlu kişinin yani oglunun vefatı gerekmiyor mu,adres değişikliği işlemini düşündüm ama değiştireceğim adrese gelecek olan tebligatı görememe ve süresi içinde itiraz edip süreci uzatamama durumundan dolayı tedirginlik yaşayıp yapmadım, cunku rakamlar cok yuksek.Konuştuğum bir avukat yasal takip başlamadan anne baba adına olan taşınmazları kardeşlerinin adına yap dedi, diğer bir başka avukat ise hicbirsey yapmana gerek yok ailenin vefati durumunda reddi miras yaparsın dedi, fakat yasal takip başladıktan sonra reddi miras yapmak muvazaa olmaz mı? Ailemin vefatından sonra benim borçlu olarak reddi miras yapmam muvazaa olmaz mı? Yoksa avukat arkadaşımızın dediği gibi yasal takip başlamadan ailemden kardeşlerime satış işlemlerini mi yapsam? İlginiz için teşekkür ederim.

    1. Osman bey avukatınızın bahsettikleri yapabileceğiniz bir kaç adımdan ibaret. Sizin borçlarla ilgili yasal sorumluluğunuz hangi ölçüde, size ne kadar yansıyor bunlara bakmak lazım. Söylediğim gibi konu ayrıntılı ve incelenmesi gereken önemli hususlar içerisinde. Adli olarak bunun incelenmesi ve karar verilmesi çok uzun yıllar alabilir. Bizim buradan sizi yönlendirmemiz yanlış olabilir. İş yerinden ayrılışınız noktasında noter tasdikli olarak yapacağınız gönderimler ile kendinizi yasal olarak koruma altına alabilirdiniz. Ama tabi o da bir yere kadar. Umarım her şey dilediğiniz gibi gider.

 4. Turan bey iyi gunler babamın vefaat etmesi sonucu kalan borçları ve mirasini red ettim abim babamim ölümünden sonra evlilige karisip aileden uzaklasti 4 yildirda görüşmuyoruz babamin mirasini abim kabul etti ve borçlarında simdi ise kendisi hacizlik olmus ve kayıplara karıştı haciz islemleri baslamis görevli memurlar beni arayip abimi sordu bende kendisiyle görüşmediğimi ve alakamın olmadığını soyledim abim borcunu odemezse borcu bana kalırmı suan 18 yasindayim ve üstüme hicbir mal varligi yoktur ?
  Bu konuda beni bilgilendirirseniz cok müteşekkir olurum

  1. İbrahim bey babanızın mirasını reddettiğinize göre borçlarını da reddetmiş oluyorsunuz. Kardeşiniz reddetme alternatifini kullanmadıysa bütün borçlu kardeşiniz olacaktır. İkamet yeri sizinle aynı yer olmadığı sürece kardeşinizin borçlarının sizinle bir ilişkisi olamaz. Fakat borçların özelliklerine göre değişiklik yaşanacağından bir avukat arkadaştan yardım alabilirsiniz.

 5. İy günler.Yaklaşık 2 sene önce ablam evlendi ve mobilyaları için bir mobilya mağazasından senetli alışveriş yapmışlar.Borçlarını ödemedikleri için bugün beni de değil eşimi aradılar. Ablam ve annem bizim adresimizi ve telefon numaramızı vermişlermiş.Annem ve ablam benim adresimi ezbere bile bilmiyorlar ki versinler kendileri de aynen böle söylüyorlar. Kendileri adına icra takibi açılmış ve dosyada benim adresim ve telefonum varmış. Kendilerine ulaşmalarına rağmen ısrarcı bir şekilde sizin evinizede keşif için memur göndereceklerini söylüyorlar hatta İstanbul’dan keşif için geldiklerinde de yol masraflarını benden alma hakları da varmış.ne yapmam gerekiyor bu işler nasıl oluyor acil bir şekilde aydınlatılmaya ihtiyacım var eşimle çokk gerildik…

 6. Ablamin evinde hikamet ediyorum ve borcum var turccel is bankasina ablama hablami arayip rahatsiz ediyorlar ablama haciz gelirmi topla 4500 turkccel olmus 6000 bin diyor is bankasina 5800 hicbir ihbar nameyi almadim imza atmadim ablamada atmadi hhaciz gelirmi veya getire bilirmi evin butun eslar faturali ablamin istune

 7. merhaba Turanbey ben yetim mmaasi aliyorum mal varligim yok, kirada yanliz yasiyorum.Seneneler oncesinde ddoktor hatasindan dolayi kkuruma dava actim kendi adima vve davayi kaybettim karsi ttaraf,dava dosya masraflari altinda bana icra takibi baslatmis bildigim kadariyla yetim maasina haciz uygulanamiyo benden alamiyinca haciz kardeslerime uygulanrmi onlarin evleri ayri,bu konuda aydinlatirsaniz beni sevinirim tskler.

 8. Merabalar bugun annem adına ıcra takıbı teblıgatı geldı ve babam kabul ederek bu teblıgatı aldık ıcerıgıne baktıgımızda borclu olan kişi amcam fakat annem adına haczın ucunu kısılere teblıg kagıdı adı altında bır teblıgat yapılmıs annemın amcamla hıcbır alakası da yok borc alacak hıcbır bagı yok ne yapmamız gerekıyor yedı gun ıcınde dılekce vermezsek bır sorun olurmu annem sehır dısınd cunku tesekkurler

 9. Merhabalar turan bey bn kardesim kiz arkadaşına kızdığı icin telefonda uygunsuz konuşmuş galiba karşı tarafta bu yuzden şikayette bulunmuş ve para cezası gelmis fafakat kendisinin adresine ve telefonuna ulaşamadıkları icin bna ikaz göndermişler bi kaç kere en snra borcu bnm ödemem icin maasiniza haciz konacak şekilde evrak göndermişler ödemem icin bn yıllardı ayrı ikamet ediyorum ben nasil oluyo bn anlamadim bi yardımcı olursanız sevinirim

 10. Ablamin kredi borcu var lüks harcamalar( estetik pahalı tlf marka elbiseler vs ) benim bankada ameliyatim için biriktirdigim param var disimden tirnagimdan artirtigim bu ameliyat zorunlu ve onemli benim icin
  Sigortasız işi var bir girip bir çıkıyor sorumsuz bohem biri .banka hesabıma onun borcu için el konulur mu ? Aynı adreste oturmuyorum çocuk bakıyorum yatılı kalıyorum adresimi oraya alsam etkili olur mu? ikimiz de bekariz soyadimiz aynı annem babam boşandığı için annemin soyadı farklı onun üzerine atarsam parayı bir kurtuluş olur mu? Lütfen beni aydinlatin

  1. Adresinizi dediğiniz yere alırsanız daha garanti olur. Muhtemelen size haciz falan gelmez ama siz yine de adresinizi değiştirin.

 11. merhaba , kardeşimin aldıgı klima borcunu ödemediginden dolayı firma bana haciz ihbarnamesi göndermiş. (aynı adreste oturmuyoruz) kardeşimle ilgili hiçbir ticari ilişki veya parasal konularda da birlikteligimiz yok. kaldıki kendisiylede görüşmüyoruz. Gelen bu haciz ihbarnamesi yüzünden eşimlede malesef baya bir tartıştık. bu haciz ihbarnamesine itiraz edecegim. ögrenmek istedigim bunu bana gönderen şirket hakkında manevi olarak bir tazminat davası açabiliyormuyum. teşekkür ederim.

  1. Tazminat konusu hakkında bilgimiz yok . Avukata danışmanızda fayda var. Aynı evde yaşamıyorsanız sizi ilgilendiren bir durum olmayacaktır diye düşünüyorum.

 12. Merhabalar
  Abim bir mobilya şirketinden alış veriş yapmış (senetle) ve ödememiş. Aynı yerde ikamet etmiyoruz. Evliyim
  Bana bununla alakalı tebligat kağıdı gelmiş fakat o dönemde şehir dışında olduğum için hiçbiri elime ulaşmadı dolayısı ile itiraz sürecini geçmiş bulundum.
  Şuan çalışmıyorum fakat sigortalı işe başladığımda maaşımın 4/1 ne el koyabilir ler mi bunu merak ediyorum yardımcı olabilirmisiniz?

 13. Merhabalar, ben 2017 de bir şahısa senet karşılığı hayvan verdim. 60.000lira adam.parami vermiyor, bu adamın adına kayıtlı taşınmazlarının üzerine 200 den fazla haciz var. bu şahıs 72 yaşında ve uzun yıllardır dolandiricilik yapıyormuş bunlar geniş bir aile ve maddi durumları iyi olduğunu öğrendim. ben bu şahsın diğer kardeşlerine oğullarına icra gönderebilirmiyim alacağımı bu şekilde temin edebilirmiyim ve bu şahsı nitelikli dolandiricilik yaptığı için cum.savc.suc duyurusunda bulunabilirmiyim bu paramı nasil alabilirim

  1. Merhabalar konu baya karışık gibi , ilk işiniz savcılığa başvurmak olsun. Kardeşlerinden alamayabilirsiniz. Avukata danışmanızda fayda ver. Zaman kaybetmeden başvurularınızı yapınız.

 14. Avukata verdim icra gönderdi ama adres bir kulübeden ibaret.bitisikte oğullarının 1.sınıf lokantası var.çocukları genç ve o değerdeki bir lokanta parasını temin etcek durumda değiller.kardes ve abileri aynı mahallede adeta aile şirketi gibi kasap ve canlı hayvan tic.yapiyorlar.baya lüks bir yaşamları var ben bunların ailece dolandiricilik işinden nemalandiklarini onları tanıyan bir şahıstan öğrendim. ben bunu nasil isbat ettirebilirim ve bu senet aynı zamanda bir is yeri protokol ve senet durumundaydı o ilin vergi dairesine ihbarda bulunsam müfettiş göndereceklerini söyledi bir yetkili sizce şu aşamada nasil bir yol izlemeliyim teşekkürler.

 15. Merhaba Turan bey benim banka borcum var ve oturduğum ev kardeşlerim le ortak ama hisse olarak 3 ayrı tapu var evime haciz gelirmi ayrıca arkadaşıma araba mı sattım 2 yıl önce ama üstü ne alma dı ona da haciz gelirmi

 16. Merhaba ablam ıs yeri dolayısıyla iflas etti ve icralık oldu karşı tarafın avukatı biz kardeşleri tebrikat yollamış muhtarlık a vermişler ve biz aldığımızda karşı itiraza geç kaldık şimdi bağzı kardeslerimin banka hesaplarını bloke ettiler ve bizden parayı istiyorlar ablamla aynı evde oturmuyoruz ve hicbir bağlantımız yok 12000 tl bir miktar bağzı avukatlar ödeyin bu parayı diyor uğraşmayın diyor sizin tavsiyeniz ne hangi yolu takip etmeliyiz.baha başka borçlarida bize yanlismi.lutfen izleyeceğimiz yolu cevaplarmisiniz avukat bey teşekkürler

 17. Merhaba muammer bey yaklaşık 30 yıldır istanbulda ikamet ediyorum abimin farklı. Bi ilde ikamet ediyor ve elektrik borcundan dolayı banada icra tebligatı gelmiş. Ben bundan mesulmuyum beraber oturmadık hiç ve kndi çocukları var. Benim adresim farklı farklı illerdeyiz. Cevap verirsemiz çok memnun olurum tşkler

 18. Merhabalar avkatbey kardesim öldu banka borcu cikti icralik olmus annem den kalan mallara icravar benim ken di arabama haciz gelirmi

 19. Merhabalar babamdan miras kalan arsa üzerine borçlu olan kardeşimden dolayı haciz konuldu ve şuanda ihale yolu ile satışı isteniyor alacaklı tarafından dava açıldığında yerler kardeşler üzerine intikal edilmemişti şuanda her kardeşin hissesi kendi üzerine intikal ettirildi borçlu olan kardeşim yüzünden benim ve diğer borçsuz kardeşlerimin hissesi ihale yolu ile satılabilir mi alacaklının sadece borçlu kardeşimin hissesini satışa vermesi gerekmez mi şuanda gelişen bu konu için borçsuz kardeşlerin ne yapması gerekmektedir

  1. Merhabalar , sizin hisselerinizi satamaz diye düşünüyorum . Avukata danışmanız daha iyi olacaktır.

 20. Kardeşim borcu nedeniyle babama ve abime haciz geldi aynı evde yaşamıyorlar. Bu icrayi çıkartan avukat ve icra yetkililerinden nasıl şikayetçi oluna bilir..

 21. Merhabalar eşimin kardesinin banka borcu var .adresi bizde gözüküyor ama hicbisekilde bizde yaşamiyor.ona ait hiçbir eşya evimizde yok.evimiz kira.evimizdeki herşeyin faturaları duruyor hespsi eşimin adına .eşimin kardesinin adresi bizde gözüktüğü için haciz başlatılmış .faturaları olan eşyalarımız hacz edilirmi sonuç olarak bizim malimiz

 22. Mrb kardeşimin icra kağıdı bana geldi bizde almış bulunduk 2 dosyaymış birine itiraz ettik diğerinin günü geçmiş ama genede itiraz ettim aynı adreste ikamet etmiyoruz neden bana geldi anlamadım sebebi nedir nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olurmusunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir