Kredi ve Finans Portalı

Ölen Kişinin Kredi Borçları Ne Olur?

Kredi pazarının en çok sorulan sorularından birisi olan ölen bir kişinin taşıt kredisi, tüketici kredisi, konut kredisi gibi  devam eden borçlarının ne olduğunu, nasıl ödendiğini ve neden ödendiğini, ne gibi durumlarda ödenmediğini bu makalemiz ile sizlere anlatacağız.

Ölen Kişinin Borçları Ne Olur?

Kişiler bankalardan kullandığı krediler ve kredi kartları için banka ile aralarında sözleşme imzalarlar. Bir çoğumuz bu sözleşmeleri hiç okumadan imza atar, bizim için o an önemli olan krediyi alabilmenin telaşına düşmüş olabiliriz.

Krediyi kullandığımız bankalar kendi sigorta şirketlerince kullandırdıkları krediye Hayat Sigortası yaptırırlar. Yaptırılan Hayat Sigortası primleri sizlerden tahsil edilir. Ancak Hayat Sigortası yasal bir zorunluluk olmamakla beraber isteğinize göre yaptırmayabilirsiniz. Ancak bazı bankalar kullandırdıkları kredi kampanyalarının özelliklerine göre zorunlu Hayat Sigortası yaptırabiliyorlar.

Ölen kişi kullanmış olduğu krediler için Hayat Sigortası yaptırmış ve borçları devam ediyorsa, yaptırdığı Hayat Sigortası Şirketi kişinin bütün borçlarını ödemek zorundadır. Bu noktada Hayat Sigortası büyük önem taşımaktadır. Kişinin vefatından sonra hayat sigortası bulunmayan kredi borçları mirasçılar ödemek zorunda kalırlar. Ödememek için reddi miras yoluyla kişinin mirasını reddedebilirler.

Hayat Sigortası Niçin Önemli?

Hayat Sigortası kişinin kullandığı kredilerin borcu devam ederken,  vefat eden borçlunun  kalan borçların ödenmesi ve kişinin bu kredi için ödemiş olduğu miktarları geri alabilmek adına mirasçılar adına çok önemlidir. Yani kalan borçları ödendiği gibi daha önce ödediği taksitleri de geri alabilmek için kredi kullanırken Hayat Sigortası yaptırmak çok önemli bir husustur.

Eğer vefat eden bir kişinin kredi borcu varsa ve sigorta yaptırdıysa bu durumdan itibaren yapacağınız; ölen kişinin Ölüm Belgesi ile birlikte veraset ilanında bulunmanız ve krediyi kullandığınız banka ile yaptırdığınız Hayat Sigortası Şirketine başvurmanız sizler için yeterli olacaktır.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Gebelik Yardımı Nasıl Alınır?

Hayat Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kişi kredi kullanırken yaptırdığı hayat sigortasında var olan hastalığını sigorta şirketine bildirmeye bilir. Kredi kullandığı dönemde ciddi bir rahatsızlığı var ise ve bu rahatsızlığından dolayı tedavisi devam ediyorsa bu yaptırdığı hayat sigortası için sorun teşkil edebilir.

Kişi kanser hastası iken, tedavisinin devam ettiği durumda ölür ise, kişinin ölüm raporunda ölüm nedeninin kanser olduğu yazacaktır. Bu yüzden sigorta şirketi gerekli inceleme yaparak kişinin kredi borçlarını ödemeyebilir.

Kişilerin bir çok ölüm nedeni olabilir. Kaza yapabilir, kalp krizi geçirebilir, bir rahatsızlığından dolayı ölebilir. Hiçbir şeyi yokken grip olan bir kişi bile ölebilir. Bu tür ölümleri sigorta şirketleri ne kadar araştırmasa da, kullanılan kredi miktarı, kullanılan kişinin yaşı gibi hususlar ile ölüm raporundaki bilgilere göre hareket ederler.

Konuyla ilgili sorularınızı aşağıda bulunan yorum kısmında sorabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Saadet dedi ki:

    Ölen kişi sigorta yaptırmadıysa ne olacak borçlar

  2. Gülay Durgut dedi ki:

    Rahmetli eşim vefat etmeden önce ev kredisi almıştı.ben kefil olduğum için hayat sigortasına rağmen ben bu parayı ödüyorum.bankada poliçe imzalatılırken sadece kalp hast.kanser hast.varmı diye soruldu böyle bir hast.olmadığı için yok dedik.biz ilkdefa ev kredisi aldığımız iiçin poliçe okunmadan imzalandı.2.5 ay sonra eşim vefat etti. Bankanın kendi bünyesindeki sig.şirk.olduğu için borcu ödemedi.Sebep kulandığı tansiyo ilacı. Benim annem 45 senedir tansiyon hastasıydı kanser hast.dan vefat etti.yani şunu diyeceğim her tansiyon hastası kalp krizinden ölmüyor. Ben şunu söylemek istiyorum sigorta şirketi rahmetli eşimi sahtekarlık suçladı.hastalığnı sakladı. Eğerki rah.eşim öleceğini bilse özel banka dan krediyi almaz gider devlet bankasından alırdı.Benim yakınımdaki bir komşu aynı şekilde ev kredisini alıyor 3 ay sonra vefat ediyor krediyi aldığı banka devlet bankası olduğu için borç kaptılıyor. 4 seneye yakındır dava devam ediyor. Son aşamalarda yine olumsuz karar çıkarsa bir üst mahkemeye gideceğim. Tabi bu arada ben bu krediyi öderken çok borçlandım 3 erkek çocuğum var biri üniv.okuyor 2 oğlum evlenme zamanları geçiyor evlendiremedim. Bu yazdıklarım yorum deği içinde olduğum durum. Yukarıda benim durumumla ilgili vidyodaki arkadaşın yazabilirsiniz dediği için yazdım. Benim bu konu o arkadaşa iletildikten sonra silinmesini istiyorum. Teşekkürler.

  3. ferhat dedi ki:

    öncelikle herkese iyi geceler,annem yeni vefat etti 2 ay kadar konut kredisi ödüyorduk 3 yıldır yanlız taksidi yıllık yatırdığımız için o güne 50 gün kala aort damarı yırtıldı ankarada ameliyat sonrası kaybettik,dolasıyla imzaya gidemedi bu süreç yoğun pbakım ünitesinde olduğu için,ödeme yapılmış imza atılmadığı için itiraz ediliyor banka nasıl bir yol izlememiz gerekir tşkler