Olen kisinin bankadaki parasi nasil cekilir
olen kisinin bankadaki parasi nasil cekilir

Mirasçıların yakını olan bireyler, kişini ölümü ile bankalarda bulunan mevduat hesaplarındaki kalan miras parasını çekmek isterler. Bu paraların çekilebilmesi için mirasçıların yapması gereken işlemler bulunmaktadır. Bu işlemlerin yapılması ile ölen kişinin bankalarda bulunan paraları çekilebilmektedir.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Çekilir

Anneniz, babanız veya herhangi bir yakınınız vefat ettiyse ve ölen kişinin bankadaki parasını çekmek istiyorsanız yapmanız gereken bazı işlemler var. Yapmanız gereken işlemlerden ilki kişinin ölüm belgesiyle beraber Noter Aracılığı veya Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurunuzu yaparak veraset ilamınızı çıkarmanız gerekir. Alınan veraset ilamı belgesinde mirasçıların kim olduğu ve hisseleri belirtilmektedir.

Mirasçılar, kişinin ölüm tarihi itibariyle dört ay içerisinde, yine kişinin ikametgâhının bulunduğu yerin vergi dairesine “Veraset İntikal Vergisi Beyannamesi” vermeleri de gerekmektedir. Bu süre bazı nedenlerle uzama gösterebilir.

Bu işlemi mirasçılardan birisi basit bir dilekçe sayesinde gerçekleştirebilir. Genellikle bu işlemler yapıldığı sırada ücretler fazla olsa da insanlar noterlerden yaptırmayı tercih ediyor. Çünkü Sulh Hukuk Mahkemesi’nde işlemler biraz uzun sürebiliyor.

Ölen kişinin bankadaki parasını çekmek isteyen mirasçılar ise ilk olarak kişinin bankadaki mal varlığını öğrenmelidir. Bunu bankalara tek tek giderek sorgulayabilirler veya Bankalar Birliği’ne başvurarak bu bilgileri talep edebilirler. Ölen kişinin mevduat veya kredi riski varsa bununla ilgili gerekli işlemleri tamamlamalı ve yapacağınız ödeme işleminden sonra borcu yoktur yazısı almalısınız. Banka kişilere murisin hesabındaki parayı ödeme yapmadan önce mirasçıların veraset ve intikal vergisinin ödenip ödenmediğine bakarlar. Eğer ödeme yapılmamışsa yüzde 5 oranında hesaptaki paradan vergi kesintisi yapılır. Hesaptaki para döviz hesabı ise kişinin ölüm tarihindeki kur üzerinden ödeme yapılır. Mirasçılar vergilerini Vergi Dairesi kanalıyla ödemişse bankadan kesinti yapılmaz.

Veraset ve İntikal Vergileri Ne Zaman Ödenir?

Mirasçılar tarafından ödenen veraset ve intikal vergileri üç yılda ve her yıl Mayıs ile Kasım aylarında iki taksit üzerinden nakit olarak ödenmektedir. Bütün işlemler sonucunda son olarak ise bu yazıyla beraber mirasçılar bankaya giderek ölen kişinin parasını çekebilirler.

Mirasçılar vefat eden kişinin taşınır taşınmaz bütün mal varlıklarını öğrenmek isterlerse TEREKENİN TESPİTİ davasını açarak kişinin mal varlığını öğrenebilir.

E-devlet üzerinden açılan sorgulama ekranı ile artık kişilere kalan miraslar ve veraset ilamları ile ilgili sorgulamalarda yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir