Olen kisinin maasi nasil baglanir
olen kisinin maasi nasil baglanir

Emekli kişilerin vefat etmesi nedeniyle geride kalan mirasçıların emekli maaşını alabilmeleri için yapmaları gereken işlemler bulunmaktadır. Bu işlemler ile kısa süre sonra mirasçılar maaşlarını almaya başlayabilir.

Sigortalı olan kişi vefat ettiği zaman ardında kalan eşine, çocuklarına veya anne babasına maaş bağlanır. Kişilere bağlanacak olan maaşa ise Sosyal Güvenlik Kurumu karar vermektedir. Vefat eden kişinin eşine ve çocuklarına maaşı belirlenen şartlarla bağlanır. Aynı şekilde kişinin anne ve babasına da belirli şartlar dâhilinde maaş bağlanmaktadır.

Ölen Sigortalıların Hak Sahipliği

Ölüm maaşı erkek veya kadın olmasına bakılmaksızın çalışamayacak durumda olan çocuklarına ve dul eşine bağlanır. Ölen kişinin aylığının paylaştırılması durumunda kişinin eşine ve 2 çocuğuna paylaştırılacağı düşünülürse eşine paranın 2 hissesi her bir çocuğa ise maaşın 1 hissesi verilmektedir.

Dul eşe ve çalışamayacak durumdaki malul çocuklarına, çalışmayan ve evli olmayan ya da dul kalan çocuklarına, 18 yaşını geçmemiş ya da ortaöğretimde 20, yükseköğretimde 25 yaşını geçmeyen erkek çocuklarına, kişinin ölümünden sonra doğan çocuklarına ya da çalışmayan, aylık almayan anne ve babaya bu maaştan bağlanmaktadır.

Ölen Kişinin Maaşı Nasıl Bağlanır?

Ölen eşin veya ebeveynin maaşını alabilmek için kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunması gerekiyor. Kişi Sosyal Güvenlik Kurumu’na vereceği dilekçeyle;  ölen kişinin maaşını almaya hak kazanabilir. Başvuru için eş ve çocuklardan birisi tarafından yapılabilir. Başvuru sırasında veraset ilamının aslı ya da noter onaylı bir nüshası, ölüm raporu, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve yeni çekilmiş fotoğraf istenilen belgeler arasındadır. SGK tarafından yapılan incelemelerden sonra kişi maaş almaya hak sahibi olduysa kişiye maaş almaya hak ettiğini 30 gün içerisinde bildirilir.

Yaşayan eş’in emekli maaşı bulunuyorsa, bu kişi hem kendi maaşını hem eşinden kalan maaşını alabilmektedir.

Ölen kişinin maaşını alan hak sahipleri sigortalı bir işe girdiği takdirde veya evlendiği takdirde bu maaşı alma hakkını kaybeder ve hissesi diğer hak sahiplerine devredilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir