Asker ailelerine para yardimi
asker ailelerine para yardimi

Bu makalemizde asker çocuklarına para yardımının, hangi şartlarda yapılacağını, bu haktan kimlerin hangi ölçülerde yararlanabileceğini açıklayacağız.

Asker Çocuklarına Para Yardımı Ne Kadar Sürer?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yapılan çalışmayla  babası askere giden çocuklara 250 TL (20.10.2016 tarih itibariyle)  nakit para yardımı yapılmaya geçtiğimiz Haziran ay’ından itibaren başlandı. Yatırılan bu yardım 15 ay süren askerlik boyunca yapılacak.

Asker çocuğu yardımı ile şartlarını taşıyan kişiye iki ayda bir düzenli olarak yardım yapılması mevzuattaki yerini aldı.

Peki Başvurular nereye yapılacak?

Üzerinde uzun süren çalışmalardan sonra mevzuatta yapılan çalışma ile nakit yardımlarına İl merkezlerinde Valiliklerde bulunan, ilçelerde ise Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak başvuru ile alınacak. Başvurular TC. Kimlik Numarası ve Nüfus Cüzdan Fotokopisi ile yapılacak.

Yatırılacak nakdi yardımların; Bakanlık üzerinden olanları PTT, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca olanlar ise T.C. Ziraat Bankası nezdinde bulunan hesaplara aktarılacak.

Asker Çocuklarına Para Yardımı Başvuru Şartları Neler?

Başvuru sonucunda bağlanacak olan nakdi yardım 18 yaşını doldurana kadar verilecek. Ancak yardımı alacak kişinin başka bir yardım almıyor olması gerekiyor.

Başvuru yapan herkes bu yardımdan yararlanamayacak. Yararlanabilmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetince karar verilmesi gerekiyor.

Yardıma başvuranların babasının askerde olması, bekar olması ve 18 yaşını doldurmamış olması başta olmak üzere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı desteklerinden faydalanmaması gerekiyor.

3294 Sayılı yasa kapsamında fakir ve muhtaç olduğu tespit edilen kişiler  bu yardımı almaya hak kazanırken, aynı şartları taşıyarak başka kuruluşlarda bakım ve koruma altında olan çocuklar bu yardımdan faydalanamayacak.

Başvurunun yapılmasından sonra Vakıf personelince sistem üzerinde yapılacak sorgulama neticesi ile inceleme görevlileri başvuru sahiplerinin evlerine yapacakları ziyaret ile tespit tutanağı yaparak, başvuru sahibinin durumunu Vakıf Mütevelli Heyetine sunacak.

Asker Çocuklarına Yardım Yapan Diğer Kurumlar?

Devletçe karşılanan nakdi yardım dışında ülkemizde bazı sivil toplum kuruluşları ile belediyelerde yardımlarda bulunuyor. Bağlı bulunulan büyükşehir belediye başkanlıkları ile ilçe belediye başkanlıkları Belediye meclisinden aldığı kararlar doğrultusunda asker ailelerine ve çocuklarına nakdi yardım ile gıda yardımı yapabiliyor.

İnternette Bilgi Kirliliği Bulunuyor

Asker aileleri ve çocuklarına yapılacak yardımlar ile ilgili olarak internet sitelerinde farklı bilgiler içeriyor. Bazı İnternet sitelerinde nakdi yardımın daha yüksek miktarlarda olduğu hakkındaki bilgiler doğruyu yansıtmamaktadır.  Konu ile ilgili ayrıntı doküman ve yönetmeliğe http://sosyalyardimlar.aile.gov.tr/ adresinde bulunan muhtaç asker ailelerine yardım sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yorum ve sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir