Izmir sosyal yardım
izmir sosyal yardım

Ülkemiz şehirlerinden olan İzmir il sınırları içerisinde yaşamını sürdüren vatandaşlar için çeşitli yardımlar mevcuttur. İzmir sosyal yardım hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Özellikle ekonomik ve sosyal anlamda yetersiz olanlar için pandemi sürecinde de maddi olarak ve ayni yardım olarak katkı sağlayan İzmir Belediyesi gereksinimi olanlara sosyal yardım kartı vermeyi sürdürüyor.

Bu destekler arasında bilhassa evsiz vatandaşlara barınma desteği, sağlık alanında yardımlar, gıda destek paketleri, öğrenciler için kırtasiye yardımları gibi birçok alan bulunuyor. Bu şekilde İzmir ilinde oturan vatandaşların gereksinimleri hangi yönde ise o şekilde başvuru yaparak sosyal yardımdan faydalanabiliyorlar.

İzmir Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Belediyesi vatandaşların sosyal yardımdan faydalanabilmesi adına il içerisinde türlü müracaat merkezleri kurmuş durumdadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan gıda yardım paketleri ve bayramda hususi olarak takdim edilen para destekleri için bireyler, dilekçe ve kimlik fotokopisi ile alakalı kuruma giderek başvuru yapabilmektedir.

Sağlanan yardımlardan biri olan nakit katkıdan faydalanmak isteyen vatandaşlar, uygun şartlara sahip olduğunu kanıtlayan belgeler ile Konak Katlı Otoparkı ve Buca Gür Çeşme Huzurevi’nin alt kısmında yer alan oluşturulmuş destek birimlere teslim edebilirler.

Öbür destek türlerinden olan gıda kolisi desteği ve engeli bulunan bireyler için oluşturulan yardımlara başvurmak isteyen vatandaşlarda aynı adreslerden yararlanarak başvuruda bulunabilirler.

Şayet mevzubahis olan yaşanmış bir doğal afet nedeniyle yardıma ihtiyaç duyan bireyler ise, kimlik fotokopileri ve olayın yaşanmış olduğu ikametgah bilgisi içeren belgeyi, üzerine kaydedilmiş olan tapu fotokopisi, itfaiyeden alınacak olan su zaptı raporunu, hasar gören yer bir iş yeri ise vergi levha fotokopilerini, imza örneklerini ve vekaletnameyi ilgili birime verilmesi gerekir.

İzmir sosyal yardım başvurusu
İzmir sosyal yardım başvurusu

İzmir Sosyal Yardım Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

İzmir sosyal yardımdan faydalanmak için bazı şartlar bulunur. Bu aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır:

 • İşsiz ve muhtaçlar
 • Dar gelirli ve yoksullar
 • Dul kadınlar
 • Afetzedeler
 • Kronik hastalar
 • Kimsesizler
 • Engelliler
 • Kimsesiz ve gelirsiz yaşlılar
 • Şehit ve gazi yakınları
 • TC vatandaşlığına geçen mülteciler

Yukarıda belirtilen vatandaşlar, yoksul ve az gelirli olmaları şartıyla sosyal yardımlar için başvuruda bulunabilirler.

İzmir Büyükşehir Belediye Sosyal Yardımları Nelerdir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, birçok alanda sosyal yardım ihtiyacı olan kişilere ulaşmaktadır. Bu yardımlar özetlenecek olursa;

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Mama ve bebek bezi yardımı
 • Tıbbı ilaç ve medikal cihaz yardımları
 • Sağlık yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Kömür ve odun yardımı
 • Yaşlılara yönelik yardımlar
 • Kırtasiye yardımı
 • Giysi yardımı
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Eşya yardımı
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Evde yaşlı bakım hizmeti
 • Dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Çalışmasına engel kronik bir rahatsızlığı mevcut hastalara yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan tekerlekli sandalye, baston vb. yardımlar
 • Yeni doğan bebek paketi desteği
 • Sosyal yardım kartı dağıtımı
 • Yoksul asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Diğer yardımlar

Daha detaylı olarak ise Beyaz Masa hattını veya İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni arayarak, faydalanabilen diğer tüm yardımlara ilişkin ayrıntılı bilgiye ulaşılabilir.

İzmir Sosyal Destek Kartı Nasıl Alınır?

İzmir Sosyal Destek kartı başvuruları İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye başkanlığına giderek yapılabilir. Bireyler e-devlet üzerinden de sosyal destek kartı için müracaat edebilirler.

İzmir Belediyesi’ne giderek başvuruda bulunacak olan vatandaşlar başvurunu formunu doldurarak; sosyal destek kartının yanı sıra giysi yardımı, odun ve kömür yardımı, para yardımı vb. gibi yardımlara müracaat edebilirler.

E- devlet üzerinden başvuru ise; kişisel hesaplara giriş sağladıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine ulaşım sağladıktan sonra başvuru formundaki sosyal yardım çeşitleri içerisinden SOSYAL YARDIM KARTI (ÖN ÖDEMELİ) seçerek başvuru sağlayabilirler.

Ayrıca bireyler e-devlet içerisinden başka yardım çeşitleri olan odun yardımı, kira yardımı, giysi yardımı vb. diğer yardım seçeneklerine de başvuru yapabilirler.

Aynı zamanda sosyal yardım başvurusu koşullarına dair ayrıntılı bilgi sahibi olmak, ön başvuru gerçekleştirmek ve başvuru sırasında teslim edilmesi gereken belgeleri öğrenmek amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin 0232 293 12 00 telefon numarasından ulaşım sağlanabilir. Sosyal destek kartı başvuru sonuçları ortalama 1 ay içerisinde sonuçlanmakla beraber bu süre 3-4 ay üstelik daha uzun bir süreyi de bulabiliyor.

Sosyal Destek Kartı Limiti Ne Kadar?

Sosyal destek kartı limitleri; ihtiyaç sahiplerinin maddi durumunu göz önünde bulundurularak belirlenir. Sosyal destek kartı limit belirlenmesinde ev içinde bulunan kişi sayısı da önemli bir faktördür.

İşi olmayanlar, kimsesi olmayanlar, aylık kazancı düşük olanlar diğer vatandaşlara oranla daha yüksek limitlerden faydalanabilirler. Limitler; 200 TL’den başlayarak 400-500 TL’ye kadar çıkabiliyor.

İzmir Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

İzmir Sosyal Yardım başvurusunu ilgili belediye üzerinden gerçekleştirildiyse kabul edilip edilmediğini o belediyeye giderek bizzat öğrenebilir ya da HİM (Hemşeri İletişim Merkezi) aracılığıyla 444 40 35 numarasından destek isteyebilirler. Sosyal yardım kartı başvurusu e-devlet aracılığıyla yapıldıysa https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkinden ulaşım sağlayarak giriş yapıldığında ilgili süreç buradan takip edilebilir. Sosyal yardım için geri dönüşler ortalama olarak 1-1,5 aylık süreç sonunda sağlanır.

HİM İzmir Nedir?

İzmir ilinde ikamet eden bireylerin İzmir Büyükşehir Belediyesi ile direkt ve rahatça iletişim kurmasını sağlayan Hemşeri İletişim Merkezi’dir. Hemşeri İletişim Merkezi’nde samimi, iletişime açık, güler yüzlü; sorunları iletmeleri, bilgilendirmeyi ve çözüme kavuşmayı yöntem edinmiş dinamik, deneyimli ve etkin bir takım görev alır.

Bireyler İzmir Büyükşehir Belediye Binası’nın giriş katında mevcut olan Hemşeri İletişim Merkezi’ne bizzat gelerek başvuru yapabilir; e-posta, telefon, faks, kurumsal sosyal medya hesapları ve mektup aracılığıyla ya da him.izmir.bel.tr adresinde bulunan form ile başvuruları online olarak da iletebilir.

İletilen başvurunun çözüme ulaştırılması için belirli bir zaman lazımsa, bir kayıt numarası oluşturularak iletilip işlem takip altına alınır. Hemşeri İletişim Merkezi telefon veya gerekirse yazılı olarak en kısa zamanda geri dönüş sağlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde var olan bütün muhtarlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin muhtarlar masası ile irtibat içerisindedir.

Vatandaşlar semtleri veya mahalleleri ile ilgili olarak şikayet, istek veya önerilerini muhtarları aracığıyla ulaştırabilir. Hemşeri İletişim Merkezi’ne 444 40 35 telefon numarası ile de ulaşım sağlanabilir.

HİM İzmir Yardım Paketi Nasıl Alınır?

HİM İzmir yardım paketi almak için başvuru yapma şartı bulunur. Bu başvurular telefon üzerinden 444 40 35 arayarak iletebilir veya him@izmir.bel.tr adresine e-posta ile ulaşım sağlanarak ya da İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne giderek Hemşehri İletişim Merkezi’ne 7/24 istek, öneri veya şikayetler iletilebilir.

İzmir sosyal yardım hi̇m
İzmir sosyal yardım hi̇m

HİM İzmir Başvuru Formu

HİM İzmir başvuru formu sosyal destek almak isteyen vatandaşlar için oluşturulan bir formdur. Bu form https://him.izmir.bel.tr/tr/basvuruformu/6 linkinden ulaşım sağlanıp ad, soyad, doğum tarihi, T.C. kimlik numarası, e-posta adresi, telefon numarası ve başvuru içeriği belirtilen kısımlardan oluşan sosyal yardım formudur. Bu başvuru formuna adres belirtebilir, iletilmek istenen belgeler eklenebilir ve geri dönüş sağlanması istenip istenmediği de sorulur.

Başvuru formu doldurulup başvuru yap kısmından iletilir ve başvurular mesai saatleri içerisinde işleme alınır. Ayrıntılı bilgi için ise 444 40 35 numaralı çağrı merkezinden destek alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir