Başkent kart nasıl alınır
başkent kart nasıl alınır

Ankara Büyükşehir Belediyesi vatandaşlara sunulan ve temassız ödeme özelliğini bulunan Başkent Kart çok fazla kolaylık sağlamaktadır. Belediye tarafından sunulan sosyal yardımların yüklenildiği Başkent Kart ile para çekmeden yatırmaya, fatura ödemeden alışveriş yapmaya kadar birçok işlem yapılabilmektedir.

Sadece Ankara ilimizde değil tüm dünyada kullanılabilen Başkent Kart ön ödemeli bir kart olup, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan bütün hizmetler için kredi kartı gibi chip’li olan Başkent Kart kullanılabilmektedir.

Başkent Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi olan Ankaralılara verilmekte olan Başkent Kart için başvuru yapmak için Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ‘’Başkent Kart Başvurusu’’ internet adresine girilerek ‘’Ön başvuru Formu’’na tıklanması gerekmektedir. Başvuru formundaki bilgilerin eksiksiz olduğu kadar doğru olarak doldurulması sonucunda bilgilerin doğruluğu değerlendirildikten sonra kartı alabilecek vatandaşlara SMS yoluyla bilgilendirme yapılmaktadır.

Başkent kart başvurusu kabul edilen vatandaşlar Ankara Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’na bağlı A Blok’ta bulunan Başkent Kart bankosuna giderek kartlarını teslim alabilmektedir. İhtiyaç sahipleri dışında bakiye yükleyerek Başkent Kart avantajlarından faydalanmak isteyen vatandaşlarda 10 TL gibi bir ücret ödeyerek kart sahibi olabilmektedir.

Sosyal belediyecilik anlayışıyla yola çıkan Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Haziran 2021 tarihi itibarıyla vatandaşların kullanımına sunulan Başkent Kart başvurusu için gerekli olan şartlar;

  • Başvuru sahibinin Ankara ili sınırları içerisinde ikamet etmesi,
  • İhtiyaç sahibi olduğunu kanıtlayabilmesi,
  • T.C. vatandaşı olması olarak belirtilmiştir.

Başkent Kart ön ödemeli bir kart olduğu için kart içindeki tutar kadar harcama yapılabilmektedir. Para yatırma özelliği olduğu için başka bir hesaba para gönderilebilmektedir. Ayrıca fatura ödemelerinin yapılabildiği Başkent Kart için kart hareketlerini görebilmek için Başkent Kart mobil uygulaması kullanılabilmektedir.

Başkent Kart Nasıl Kullanılır?

Başkent Kart alındıktan sonra ‘’Başkent Kart’’ kullanımı için hazırlanan mobil uygulamasının indirilmesi gerekmektedir. Uygulama indirildikten sonra profil oluşturulur ve Başkent Kart tanımlandıktan sonra ‘’Başkent Cüzdanım’’ menüsü üzerinden istenilen işlemler kolaylıkla yapılabilmektedir.

Profil oluşturulurken istenilen bilgilerin tümüyle doldurulması ve cep telefonu numarasının başına sıfır yazılmadan girilmesi gerekmektedir. Bilgiler girildikten sonra cep telefonuna gönderilen kod girilerek kayıt olma işlemi tamamlanmaktadır. Kayıt olma işlemi tamamlandıktan sonra profil bilgilerinin senkronize edilebilmesi için 8 haneden oluşan bir şifre oluşturulması istenecektir ki bu şifre Başkent Kart mobil uygulamasına girerken düzenli olarak istenilecek bilgidir. Alışverişlerde kullanılabilen Başkent Kart için herhangi bir yıllık kart ücreti alınmadığı gibi alışveriş yapılması durumunda ekstra bir komisyon da alınmamaktadır.

Kart ekleme işlemini gerçekleştirmek için kartın ön yüzünde bulunan 16 haneli kart numarası girildikten sonra kart sahibinin doğum tarihi bilgilerini girerek ‘’Kaydet’’ botununa tıklanması gerekmektedir.

Başkent Kart Şifre Değişikliği Nasıl Yapılır?

Başkent Kart şifre değişikliği bankalara ait ATM’lerden ‘’Şifre Değiştirme’’ menüsüne giriş yapılarak yapılabileceği gibi kart ekleme işlemleri sırasında girilen cep numarasıyla Başkent Çağrı Merkezi 153 aranılarak ‘’5’’ tuşlandıktan sonra ‘’Başkent Kart Menüsü’’ne girilerek yönlendirmeler sonucunda kolay bir şekilde şifre değişikliği yapılabilmektedir.

Başkent Kart Nerelerde Geçerlidir?

Başkent Kart online alışverişlerde kullanılabileceği gibi POS cihazı bulunan bütün işyerlerinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ayrıca Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan kurumların fatura ödeme işlemleri yapılabileceği gibi Ankara içinde ulaşım araçlarında da Başkent Kart kullanılabilmektedir.

Online veya POS cihazı bulunan bütün işyerlerinden alışveriş yapabilir, ilgili kurumlardan fatura ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilir, ulaşım araçlarında kullanabilirsiniz.

Başkent Kart Üye İşyerleri Nerelerdir?

Başkent Kart üye işyerleri eğitimden kırtasiyeye, marketten kasaba, giyimden yakıta kadar her türlü ihtiyacın karşılanabilmesi için düzenlenmiş olup, doğalgaz olmak üzere fatura ödeme konusunda da kolaylık sağlamaktadır.

Başkent Kart Ne Zaman Gelir?

Başkent Kart başvurusu için gerekli şartları sağlayan vatandaşlar internet sitesi üzerinden ön başvuru formunu doldurduktan sonra yapılan değerlendirme sonucunda SMS aracılığıyla başvurunun kabul edilmesi durumunda bilgilendirme yapılmaktadır.

Gelen bilgilendirme mesajı sonrasında belediye hizmet binasında bulunan Başkent Kart bankosuna giderek ya da ASKİ Genel Müdürlüğü’nde bulunan başvuru noktalarından kart teslim alınmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sosyal yardımlar yılda iki kez ya da dört kez olmak üzere yapılmakta olup, kart teslim edildikten sonra bir ay içerisinde ilk ödeme yapılmaktadır.

Başkent Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahipleri için sunulan Başkent Kart bakiye sorgulama işlemi için farklı olduğu kadar kolay yöntemler kullanılabilmektedir. Bunlardan ilki akıllı telefon kullananlar için hazırlanmış olan Başkent Kart mobil uygulaması olup, uygulamada bulunan ‘’Cüzdanım’’ menüsü üzerinden bakiye sorgulama kolaylıkla yapılabilmektedir.

Bir diğer yöntem ise alışveriş öncesi ya da sonrası market kasa görevlilerinden istenmesi durumunda kasiyer tarafından bakiye sorgulama yapılabilmesidir.

Ayrıca Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı olan aile yaşam merkezleri ya da Ankara’da bulunan kadın lokalleri de Başkent Kart bakiye sorgulama konusunda kart sahiplerine yardımcı olmaktadır.

Başkent Kart ile Doğalgaz Faturası Ödeme Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi olan ailelere kış boyunca Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından doğalgaz desteği için ödeme yapılmakta olup, ödemeler Başkent Kart sahiplerine yatırılmaktadır. Kasım 2021 itibarıyla başlayarak dört ay boyunca her ayın 16’sında yapılacak doğalgaz yardım desteği hane başı için 2 bin 150 TL olarak belirlenmiştir.

Doğalgaz faturasını ödemeleri için yatırılan bakiye başka bir ihtiyaç için kullanılamamakta olup, kullanan kişiler doğalgaz almak için işlem yapmak istediklerinde de işlemleri durdurularak doğalgaz ihtiyaçlarının kendileri tarafından karşılanması gerekmektedir.

Doğalgaz için Başkent Kart’a yapılan yüklemelerle Başkent Kart ile doğalgaz fatura ödemesi gazmatik cihazları aracılığıyla yapılmakta olup, doğalgaz kartlarına yapılacak olan bireysel yükleme işlemleri de yine gazmatik cihazları üzerinden yapılabilmektedir.

Başkent Kart ile doğalgaz faturası ödemek için takip edilecek adımlar aşağıdaki gibidir.

  • Gazmatiklerde bulunan ‘’Fatura Ödeme’’ menüsüne giriş yapıldıktan sonra abone numarası klavye ya da barkod okuyucu yardımıyla girilmelidir.
  • ‘’Devam’ ’butonuna basıldıktan sonra ‘’Başkent Kart İle Öde’’ ile butonuna tıklanır.
  • Başkent Kart’ın arkasında bulunan barkod numarası girildikten sonra ‘’Giriş’’ butonu tıklanmalıdır. Kart barkod numarasının eksik ya da hatalı girilmediğine dair gerekli kontroller mutlaka yapılmalıdır.
  • Yüklenmek istenilen ödenecek tutar yazıldıktan para girişi bölümünden paralar tek tek yerleştirilir.
  • Son olarak ekrandaki ‘’Bitir’’ butonu tıklanmasıyla birlikte fatura ödeme işlemi tamamlanmaktadır.

Başkent Kart için Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

YouTube video
Yapı Kredi ile Başkent Karta Yükleme Yapma

Başkent Kart için bakiye yükleme işlemi için ‘’Yapı Kredi Mobil’’ uygulamasını indirilmesi gerekmektedir. Yapı Kredi müşterisi olarak mobil uygulama ya da internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra ‘’Başkent Kart’’ bilgilerinin tanımlanması gerekmektedir. Böylelikle kayıtlı bilgiler sayesinde vadesiz hesaplardan kart numarası girmeden bakiye yüklemesi yapılabileceği gibi otomatik yükleme talimatı verilmesi durumunda Başkent Kart’a düzenli olarak bakiye yüklemesi yapılabilmektedir. 

Başkent kart yükleme yapma
Başkent kart yükleme yapma

Tüm bankalardan para transferi yaparak da bakiye yüklemesi yapabilirsiniz. Resimde detaylar mevcuttur . Açıklama kısmına kartınızın arkasındaki barkod numarasını yazmayı unutmayınız.

YouTube video
Tüm bankalardan bakiye yükleme ve transfer yapma

Başkent Kart Mazot Desteği

Mansur Yavaş , 16 Mart 2022 itibari ile çiftçiler mazot desteğinin yatmaya başladığını açıkladı. Tüm çiftçilere toplamda 34-35 milyonluk ödeme yapıldı. Yatan mazot desteğini sorgulama için başkent kart uygulamasını kullanabilirsiniz. Başvurular 18 şubatta sona ermişti. Mazot desteği için yeni başvuru alınmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir