Kredi kartına hes kodu tanımlama

Not: Pandeminin getirdiği toplumsal zorunluluklar bilim kurulunun kararları doğrultusunda belirlenmektedir. 4 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirilen bilim kurulu toplantısı ile HES kodu zorunluluğu kaldırılmıştır. Toplu ulaşım kartları, kredi kartları ve banka kartlarına HES kodu tanımlama zorunluluğu kaldırılmıştır.

Banka kartına HES kodu tanımlama işlemi, mevcut HES kodunuzun banka kartı ya da kredi kartınıza yüklenmesini ifade etmekte. Birçok ilde belediyelerin banka kartına HES kodu tanımlama hizmeti sunduğu biliniyor. Yakın zamanda ülkemizde faaliyet gösteren tüm belediyelerin bu uygulamaya geçeceğini şimdiden söyleyebiliriz. Birçok belediye kredi kartına HES kodu tanımlama sürecini tamamlayıp test aşamasına geçmişken bazı belediyeler de altyapı çalışmalarına devam etmekte.

Banka kartına HES kodu tanımlamanın dışında ulaşım kartlarına da HES kodu tanımlanabilmekte. Günümüzde neredeyse her belediyenin, otobüsler başta olmak üzere çeşitli ulaşım araçlarında kullanılmak üzere ulaşım kartı hizmeti verdiğini biliyoruz. Bu kartlar sayesinde ödemeler daha kolay gerçekleştirilmekte ve ulaşım esnasında para ödeme, para üstü alma ya da para bozdurma gibi sorunlar sebebiyle vakit kaybedilmemekte. Bugünkü içeriğimizde banka kartı ve kredi kartına HES kodu tanımlama işlemini anlatacak ve hangi illerde bu hizmetten yararlanabildiğinden söz edeceğiz.

HES Kodu Nasıl Alınır?

İlk olarak ilk defa HES kodu alacaklara ya da uzun süredir HES kodu almadığı için bu kodu nasıl temin edeceğini unutanlara destek olmak amacıyla HES kodu nasıl alınır? sorusunu yanıtlayalım.

Bilindiği üzere HES kodu, Covid-19 sürecinde hayatımıza giren kavramlardan biri. Kişilerin Covid-19 virüsünün sebep olduğu risklere ne kadar maruz kaldıklarını belirlemede kullanılan bu kod, ek olarak çeşitli ziyaretler ile seyahatlerde de bireylerin takibinin daha kolay yapılmasını sağlamakta. HES kodu almak için kullanılabilecek birkaç yöntem mevcut. Bu yöntemleri sizlerle en güncel haliyle paylaşma konusunda titiz davranacağımızdan emin olabilirsiniz.

Akıllı cihazınıza indireceğiniz ‘’Hayat Eve Sığar’’ uygulaması ile kolayca HES kodu alabilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra giriş yapın ve ana menüde yer alan ‘’Hes Kodlarım’’ sekmesine tıklayın. Açılacak sayfada varsa mevcut HES kodlarınızı ve bu kodların son kullanım tarihlerini görebilirsiniz. Alt kısımda bulunan ‘’Yeni Kod Ekle’’ seçeneğine tıklayarak yeni HES kodunuzu alabilirsiniz.

HES kodu nasıl alınır? sorusu için sunacağımız tek yöntem bununla sınırlı değil. Dilerseniz SMS ile HES kodu alma yöntemini kullanarak da yeni kod alabilirsiniz. Telefonunuzun mesaj kısmına gelip yeni mesaj oluşturduktan sonra HES yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra T.C kimlik numaranızı yazın. Daha sonra bir boşluk bıraktıktan sonra T.C kimlik kartınızın ya da nüfus cüzdanınızın seri numarasının son 4 hanesini de yazın ve tekrar boşluk bırakın. Son olarak HES kodunuz için talep ettiğiniz süreyi de yazarak hazırladığınız mesajı 2023’e gönderin. Bu şekilde de HES kodunuzu kolayca alabilirsiniz.

Kredi Kartına HES Kodu Tanımlama

Kredi kartına HES kodu tanımlama işlemi, kullanmakta olduğunuz kredi kartınıza HES kodunuzun tanımlanmasını ifade eder. Bu şekilde HES kodu gerektiren otomatik girişlerde kod okutmak yerine kartınızı okutabilirsiniz. Örneğin; piknik alanlarına girişlerde, şehir içi ulaşım araçlarında ya da halka açık bir alana girerken HES kodu sorulduğunda sorgulama yapılacak makineye kredi kartınızı okutarak güvenli geçiş sağlayabilirsiniz.

HES kodunu banka kartına tanımlama işlemi de benzer şekilde gerçekleştirilmekte. Kredi kartı yerine banka kartınıza yükleme yaparak da aynı özellikleri kullanabilirsiniz. Kredi kartı ve banka kartına HES kodu tanımlama sürecinden söz ettikten sonra bu hizmetin sunulduğu illere daha yakından göz atalım.

İllere göz atmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken kartınızın temassız ödemeye açık olması gerekmektedir. Temassız ödemeye nasıl açılır hakkında bilgi almak için Temassız Ödeme Açma konusuna göz atabilirsiniz.

Gaziantep

Kredi kartına HES kodu tanımlama Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan hizmetlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Gaziantep kartına HES kodu yükleme yapabileceğiniz gibi HES kodunuzu banka kartınıza da tanımlayabilirsiniz.

Gaziantep karta hes kodu tanımlama
Banka kartına hes kodu tanımlama

Bu işlem için ilk olarak https://hes.gaziulas.com/ adresine giriş yapmanız gerekmekte. Açılan sayfada en üst kısma daha önce almış olduğunuz HES kodunuzu yazınız. Ardından alt tarafa T.C kimlik numaranızı, en son satıra da banka kartı ya da kredi kartı numaranızı ekleyiniz. ‘’KVKK Aydınlatma Metni ve Açık Rıza Beyanı ‘nı okudum, anladım ve kabul ediyorum’’ seçeneğine tik attıktan sonra en alttaki tanımla butonuna bastığınızda açılan sayfada kredi kartı numaranızı yeniden yazmanız istenecek. Kart numaranızı tekrar yazdıktan sonra işleminiz başarıyla tamamlanmış olacaktır.

Muğla

Kredi kartına HES kodu tanımlama Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından da kullanılmakta. https://hes.mugla.bel.tr/ adresine tıklayarak kredi kartınıza HES kodunuzu tanımlayabilirsiniz. Bu uygulama da Gaziantep ilindeki gibi çalışmakta. Üst kısma HES kodunuzu, ortada yer alan boşluğa T.C kimlik numaranızı, en altta yer alan boşluğa da kredi kartı ya da banka kartı numaranızı yazdıktan sonra işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Konya

Kredi kartına HES kodu tanımlama Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından uzunca bir süredir kullanılmakta. Toplu taşımada kullanmak üzere kredi kartınıza HES kodunuzu tanımlamak istiyorsanız https://hes.konya.bel.tr/ linkine tıklayarak ilgili sayfaya erişim sağlayabilirsiniz. Açılacak sayfada kişileştirilmiş kartınıza ya da tam kartınıza HES kodunuzu tanımlayabilirsiniz.

Kocaeli

Kredi kartına HES kodu tanımlama Kocaeli Belediyesi tarafından da hayata geçirildi. Kocaeli’nde bulunan vatandaşlar https://hes.kocaeli.bel.tr/ adresine giriş yaparak HES kodlarını ulaşım ya da banka kartlarına tanımlayabiliyorlar. Diğer illerde olduğu gibi HES kodu, T.C kimlik numarası ve kredi kartı numarası ile işlem yapılabiliyor. Böylece Kocaeli kart geçen ulaşım araçlarında kredi kartınızı kullanarak seyahat edebiliyorsunuz.

Antalya

Kredi kartına HES kodu tanımlama Antalya kart için de kullanılmaya başlandı. Antalya’da şehir içi ulaşımda birçok noktada kullanılabilen Antalya kart, artık HES kodları ile uyumlu hale getirildi. İsteyenler Antalya kartın yanı sıra banka ya da kredi kartlarına da HES Kodu tanımlaması yapabilecekler.

Antalya kredi kartına HES kodu tanımlama işlemlerinizi birkaç dakika içerisinde gerçekleştirmek üzere https://hes.antalyakart.com.tr/ adresini kullanabilirsiniz.

Ordu

Kredi kartına HES kodu tanımlama Ordu Belediyesi tarafından kısa süre önce kullanılmaya başlandı. https://hes.ordu.bel.tr/ adresinde yer alan yönergeleri takip ederek kredi kartınıza ya da banka kartına kolayca HES kodu yükleyebilirsiniz. Böylece seyahatlerinizde ulaşım kartınız yerine HES kodunuzun yüklendiği banka/kredi kartınızı okutmanız yeterli olacaktır. Bu kartın kullanıldığı ve HES kodu gerektiren diğer yerlerde de kredi kartınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Çanakkale

Kredi kartına HES kodu tanımlama Çanakkale KentKart için de kullanıma açıldı. Çanakkale KentKart dışında kredi kartı ve banka kartlarına da HES kodu tanımlanabiliyor. Kullanıcılar, https://hes.canakkale.bel.tr/ adresini ziyaret ederek HES kodlarını kolayca kredi kartlarına veya banka kartlarına tanımlayabiliyorlar.

Çanakkale KentKart ile giriş yapılabilen halka açık alanlarda da HES kodu için banka ya da kredi kartının okutulması mümkün.

Kırklareli

Kredi kartına HES kodu tanımlama Kırklareli sınırları içerisinde kullanılan 39 Kart için de kullanıma açıldı. https://hes.kirklareli.bel.tr/ adresine giriş yaptıktan sonra ilk sekmeye HES kodunuzu, sonraki sekmeye T.C kimlik numaranızı, son sekmeye de kredi/banka kartı numaranızı yazmanız suretiyle HES kodunuzu kolayca tanımlayabiliyorsunuz.

Görüldüğü üzere belediyelerin neredeyse tamamı kartlara HES kodu tanımlaması ile alakalı aynı altyapıyı kullanmakta. Bu da diğer belediyelerin de sürece daha kolay adapte olacağı anlamına geliyor. Kredi kartı ve banka kartına HES kodu yükleme uygulaması yaygınlaştıkça HES kodlarının temin ve kullanımı çok daha kolay hale gelecek ve bu durum hem denetleme mekanizmasına, hem de vatandaşlarımıza çeşitli kolaylıklar sunacak.

Kent kart altyapısını kullanan iller yavaş yavaş bu hizmet için servisi sağlamaya başladı . Merak ettiğiniz farklı il varsa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Gerekli araştırmayı yapıp yazımıza o ili de ekleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir