Mavi masa
Ankara Mavi Masa

Mavi Masa, Ankaralı vatandaşların sorunlarını ve taleplerini 7/24 zaman sınırı olmadan iletebildikleri bir merkez olup, sorun ve talepleri ilgili birimlere ileterek çözüm üretilmesini sağlayan koordinasyon merkezidir. Vatandaşlar Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ulaşmak için yüz yüze görüşme, telefon, SMS, faks, e-mail gibi farklı iletişim kullanabilirken, uzman personel sayesinde yeni nesil olarak tercih edilen e-belediye yapılanması adına atılan kaliteli hizmet sunulmaktadır.

2003 yılında çağdaş belediyecilik anlayışından yola çıkılarak kurulan Mavi Masa, vatandaşların sorun, talep ve görüşlerini paylaşabildiği belediye hizmet birimleri arasında yer almaktadır.  Yapılan çalışmalara yönelik değerlendirmeler sonucunda 2009 yılında sistem değiştirilmiş olup, bağlantı noktaları arttırılarak güncelleme yapılmıştır.

Mavi Masa Ankara

Bilişimde yaşanan gelişmeler sayesinde belediyeden sağlığa pek çok alanda yeni nesil anlayışıyla Mavi Masa Ankara ilinde Büyükşehir Belediyesi hizmet taleplerine cevap verebilmek için kurulmuştur. Teknolojik alt yapısı ve uzman personeliyle hizmet veren Mavi Masa amaçları doğrultusunda hizmet vermeye devam etmektedir.

Mavi Masa’nın amaçları arasında;

 • Vatandaşla yönetimin kaynaşması,
 • Zaman tasarrufu,
 • Yönetimin vatandaş tarafından denetlenebilmesi,
 • İletişimi güçlendirerek katılımın artması,
 • Kurum içi denetim sağlanabilmesi,
 • Birimler arasında koordinasyonun artması,
 • Eşgüdümle hizmet sağlanması yer almaktadır.

Mavi Masa çalışma prensibi olarak vatandaşların talep, sorun ya da başvurularını alarak gerekli birimlerle koordinasyon içerisinde çözüm bulmayı benimsemiştir. Bu doğrultuda Mavi Masa tarafından benimsenen ilkeler ise, vatandaş memnuniyeti öncelik olmak üzere;

 • Karşılıklı iletişim,
 • Etkin denetleme,
 • Gizlilik,
 • Kaliteli hizmet,
 • Hızlı çözüm üretmedir.

153 Mavi Masa

Ankara Büyükşehir Belediyesi vatandaşların sorunlarını, taleplerini ve başvurularını rahat iletebilmeleri adına kurduğu ‘’Alo 153 Mavi Masa’’ hizmetini ‘’Başkent 153’’ adı altında daha da geliştirerek yepyeni bir hizmet sunmaktadır. Yenilenen hizmet anlayışında üçlü denetleme ve kontrol mekanizması oluşturularak çözüm gerekli kontroller yapılmaktadır.

YouTube video
Başkent 153

Başkent 153 hizmeti kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesi, merkez ve ilçelerde mobil araçlarla mahalle mahalle dolaşarak vatandaşın talep ve şikayetlerini yerinde dinleyerek çözüm üretmektedir. Yeni kurulmuş birim içerisinde ‘’Birim Denetim ve Cevap Denetim ile Rapor Analiz’’ ekipleri görev yapmaktadır. Ekiplerin görevi vatandaşların sorun, talep ve şikayetlerinin çözüme kavuşup kavuşturulmadığı konusunda kontrol yapmaktır.

‘’ALO 153 Mavi Masa’’ yeni adı olan ‘’Başkent 153’’ olarak 1 elektrikli minibüs ve 5 binek araçla faaliyetlerine başlarken, Ankaralı vatandaşların sorun, talep ve şikayetlerini yüz yüze görüşerek hızlı çözüm üretmeyi amaçlamaktadır.

Ankara Mavi Masa

Ankara Mavi Masa, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmektedir. Teknolojinin avantajlarını kullanarak vatandaşa daha hızlı ve kaliteli çözüm üretmek adına akıllı kent sistemleri devreye sokan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara’da yaşayan vatandaşlara daha modern ve sorunsuz yaşamaları adına çözümler üretmektedir.

Anlık bildirim yapılabilen Mavi Masa sayesinde Ankara merkeze çok uzak olan bir vatandaş bile maddi ve manevi zarar görmeden kısa süre içerisinde yetkililere ulaşarak sorunları ya da taleplerini iletebilmektedir.

Mavi Masa Başvuru Sorgulama

Mavi Masa başvurusu Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan farklı kanallardan vatandaşa uygun olan seçenek üzerinden 7/24 yapılabilmektedir. 

Mavi Masa başvuru kanalları;

 • Başkent 153 (ALO 153 Mavi Masa)
 • E-devlet
 • Twitter (Başkent153@mavimasa)
 • Facebook
 • Mobil uygulamalar
 • WhatsApp (0 312 153 00 00)
 • Yüz yüze iletişim merkezleri
 • e-mail olarak çok farklı seçenekler eşliğinde vatandaşların hizmetine sunulmaktadır.

Başvuru kanalları üzerinden iletilen şikayet ya da talepler ‘’Birim Denetim’’ ekibi tarafından değerlendirmeye alınırken, talep ya da şikayet gerekli birimlere iletilerek işbirliği içerisinde çözüm sürecine geçilmektedir.

Mavi Masa başvuru sorgulama ‘’Cevap Denetim’’ ekiplerinin sunduğu destek sayesinde yapılabilmektedir. Ekipler tarafından vatandaşlara hazır cevaplar gönderilmek yerine başvuruları hakkında çözümlere yönelik detaylı bilgi verilirken, sorun ve taleplerine yönelik çalışmalar hakkında görüntüler eklenerek de vatandaşın rahatlaması adına gerekli doğrulamalar da yapılmaktadır.

Tüm basamaklar sonrasında üçlü ekip içerisinde yer alan ‘’Rapor Analiz’’ ekibi Ankara’nın hangi bölgelerinde sorunlar yaşandığı, sorunların devam süresi, sorunların hangi birimler tarafından çalışıldığı, birimler tarafından sorunlara çözüm üretilip üretilemediği gibi detaylar üzerinde çalışarak aylık raporlar hazırlamaktadır.

Aylık raporlar değerlendirilerek çözüm üretilemeyen konulara ya da sorunlara yönelik farklı yöntemler üzerine gerekli çalışmaları yapmaktadır. Aylık raporlar alanında uzman kişiler tarafından hazırlanmak olup, ilgili birimlere gerekli bilgilendirme çözüm üretmek açısından iletilmektedir.

Mavi Masa başvuru sonucunda vatandaşların çalışmalara yönelik memnuniyetini değerlendirmek adına ‘’Başkent 153’’ ekipleri tarafından elektronik ortamda ya da telefonla anket çalışmaları yapılmaktadır. Anket çalışmaları değerlendirildikten sonra memnun olmadığını belirten başvurulara dönüş yapılarak tekrar bilgi alınmaktadır. Alınan bilgiler eşliğinde tekrar ilgi birimlere ulaşılarak yeni çözümler üretme konusunda uyarılar yapılırken, yeni başvuru gibi çözüm üretmek adına süreç yeniden başlatılmaktadır.

Mavi Masa başvurusu ‘’e-devlet’’ üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için bilgiler eşliğinde sisteme giriş yapıldıktan sonra başvuru sahibi kendisine ulaşılmasını istediği iletişim tercihini seçerek (e-posta, telefon, SMS ya da resmi yazı) bilgilerini eksiksiz bir şekilde girmelidir.

Başvuru tipi, olay yeri bilgileri girildikten sonra konu hakkında açıklama ve varsa dosya bilgileri girildikten sonra ‘’Başvur’’ butonu tıklanarak süreç başlatılır. Başvuru sonucunda verilen ‘’Başvuru Numarası’’ ile Mavi Masa başvuru sorgulama yapılabileceği gibi diğer kanallar üzerinden de yetkililer tarafından gerekli bilgilendirme yapılmaktadır.

Mavi Masa Başvuru Takip

Mavi Masa başvuru takip yapmak adına Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Mavi Masa başvuru kanalları üzerinden işlem yapılabileceği gibi belediyenin birlikte çalıştığı kurumlar üzerinden bilgi alınabilmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin çalıştığı kurumlar;

 • Keçiören Belediyesi
 • Yenimahalle Belediyesi
 • Etimesgut Belediyesi
 • Gölbaşı Belediyesi
 • Ankara Valiliği
 • CİMER gibi kurumlar yer almaktadır.

Ayrıca başvuruların yüz yüze yapılabildiği iletişim merkezleri de süreç hakkında bilgi vermek adına gerekli özeni göstermektedir.

Mavi Masa Yüz Yüze İletişim Merkezleri

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası Mavi Masa
 • Kızılay Metro Mavi Masa
 • Sıhhıye Mavi Masa
 • Batıkent Metro Mavi Masa olarak vatandaşlara hizmet vermektedir.

Mavi Masa başvuru takip ya da sorgulama işlemleri ‘’e-devlet’’ sistemi üzerinden yapılabilmektedir. ‘’Ankara Büyükşehir Belediyesi Talep/Öneri Başvuru ve Sorgulama’’ başlığı altında sunulan hizmet kapsamında https://www.turkiye.gov.tr/ankara-bb-talep-oneri-basvuru internet adresi de kullanılabilmektedir. T.C. kimlik numarası dışında ‘’e-devlet şifresi’’ ile giriş yapılan sistemde öncelikle başvuru oluşturabileceği gibi başvuru süreci de yakından takip edilebilmektedir.

Websitesinden başvurmak için https://mavimasa.ankara.bel.tr/ adresini kullanabilirsiniz.

Mavi Masa Tel Numarası

‘’Sorunlar Burada Çözülüyor’’ sloganıyla hizmet veren Mavi Masa Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki tüm birimler, Anakara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) ve EGO Genel Müdürlüğü tarafından sunulan hizmetler hakkında tüm sorun, talep ve şikayetlerin alındığı hizmet birimidir. Vatandaş tarafından başvuru kanalları üzerinden yapılan sorun, talep ya da öneri gibi bilgileri ilgili birime ileterek çözüm sürecini takip eden Mavi Masa başvuruları hakkında vatandaşları da bilgilendirerek çözüm süreci hakkında bilgilendirme yapmaktadır.

Mavi masa telefon numarası
Mavi masa telefon numarası

Mavi Masa tel numarası ‘’153’’ olarak belirlenmiş olup, telefon üzerinden aranılarak ‘’Birim Denetim’’ ekibine kolaylıkla ulaşabilmektedir. Ayrıca son zamanlarda yaygın olarak kullanılmakta olan iletişim uygulaması olarak bilinen ‘’WhatsApp’’ uygulaması üzerinden de hizmet verilmektedir. Mesaj yazarak uygulama üzerinden sorun ya da taleplerini iletmek isteyen vatandaşların kullanması gereken WhatsApp numarası 0 312 153 00 00’dır.

Mavi masa WhatsApp dan destek veriyor mu?

Evet, WhatsApp üzerinden iletişim kurabilirsiniz. WhatsApp numarası 0 312 153 00 00.

Mavi masa neye bakıyor?

Mavi masaya destek, sorun ve dileklerinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir