Sed yardımı nedir
SED yardımı nedir

Devletin gerek kendi vatandaşlarına ve gerekse ülkede bulunan mültecilere karşı gerçekleştirdiği sosyal ve maddi destek hizmeti SED yardımı olarak adlandırılıyor.

Söz konusu SED yardımı, temel insani ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere, çocukların aile ortamından ayrılmadan sağlıklı bir şekilde gelişimlerini tamamlamaları için verilen maddi ve psikososyal bir destek türüdür. Türkiye Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ailelere, uzun zamandır sağlanan SED yardımlarının sosyal hayatın düzeni açısından da büyük önem taşıyor.

Bugün ülkemizde pek çok kişi tarafından alınan SED yardımından kimler yararlanabileceği sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir:

 • Ailede çalışan bir kişi olsa bile, temel ihtiyaçlarını karşılamada zorlanan aileler,
 • Çalışan birinin olmadığı ve engelli birey ya da bireylerin bulunduğu aileler,
 • Olağanüstü durum, doğal afet, hastalık, kaza, işten çıkarılma gibi nedenlerle ekonomik zorluk çeken aileler,
 • Ailede en az 1 çocuğu olanlar.

Toplum içinde ciddi ekonomik sorunlar yaşayan söz konusu ailelerin başvuruları değerlendirilerek SED yardımları bağlanıyor.

SED Yardımı Nasıl Alınır?

Ekonomik ve sosyal anlamda yetersiz olan ailelerin bakanlığın ilgili birimlerine il ve ilçelerde bulunan müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekiyor. SED yardımlarından faydalanmak isteyen ailelerden istenen birtakım bilgi ve belgeler de bulunmaktadır.

Yukarda belirtilen durumlarda olan ailelerin SED başvurusu için hazırlaması gereken belgeler şunlardır;

 • Tüm aile üyeleri için kimlik kartı fotokopisi
 • Ebeveynler adına düzenlenmiş ikametgah
 • Ailede varsa engelli bireyin engellilik raporu
 • Aile bireylerinin sağlık sorunlarına ilişkin rapor/belge
 • Ailede çalışabilecek durumda olan ancak iş bulamadığı için çalışmayan bir kişi varsa, iş başvurusunda bulunduğunu belirten İş-Kur iş kayıt belgesi

Bunların haricinde başvuru yapan kişilerin iletişim bilgileri, ev kira sözleşmesinin örneği, çalışamayacak durumda olanların iş görmemezlik belgeleri gibi bilgi ve belgeler istenir.

Günümüzde pek çok aile ve yardıma muhtaç kişinin faydalandığı SED yardımları ile ilgili, yardım alanların yorumları da merak ediliyor. Sed yardımı alanlar çeşitli platformlarda yorumlarını yazarak uygulamaya dair düşüncelerini, fikirlerini ya da yaşadıkları sorunlar varsa onları dile getiriyorlar.

SED yardımlarından faydalananların olumlu ve olmuşuz yorumları şöyledir;

E devlet üzerinden yapılan Sed yardımı sorgulamalarında yardımların yapıldığı ve hesaplara geçtiği anlaşılsa da paraların kişilerin hesaplarına geçmediği görülüyor. Zaman zaman bu durumla karşılaşmamın sonrasında bu konuyla ilgili bir araştırma yaptığımda gerçekler ortaya çıktı.

SED yardımının, kendi hesabımla bakıldığında, e-devlet üzerinden ödenmiş gibi görünmesine rağmen banka hesaplarımda görülmemesinin asıl nedeni, SED ödemelerinin e-devlet bankalarına ayın 1 ile 10’u arasında ödendiği ancak benim hesabıma ayın 15’inde banka tarafından paranın aktarıldığını öğrendim.

Ayrıca bu ayın 15’i hafta sonu tatiline denk gelirse ödemeleri banka bir sonraki ilk iş gününe erteliyor, dolayısı ile ödemelerde normal şartlarda herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Devlet günü gününe SED yardımlarını hesaplarımıza yatırıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, aile odaklı bir sosyal hizmet modeli olan SED ile çocukların maddi nedenlerle ailelerinden uzakta büyümesini engellemeye çalıştıklarını söyledi.

SED hizmetimiz ile ihtiyaç sahibi ailelerimizin aile bütünlüğünü korumak istiyoruz. Çocuklarımızın aileleri ile birlikte sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini sağlıyor, maddi sebeplerle aileden uzaklaşmadan, aile ortamında büyümelerini sağlıyoruz şekline konuşan Bakan Yanık da söz konusu SED yardımlarının faydalarına ve olumlu yönlerine işaret etti.

SED yardımları sayesinde aile bireylerini bir arada tutabildiğini ifade eden bir başka SED yardımı kullanıcısı da ekonomik durumumuz ve sosyal imkânlarımız maalesef oldukça kısıtlı, devletin yardımlarına başvuru yaptık, evimize geldiler, incelerdiler ve Ziraat Bankası’ndan bir hesap açmamızı istediler.

İşlemlerin onaylandığını ve tarafımıza yardım yapılacağını duyunca da çok sevindik. Şimdi her ay devletimiz hesabımıza para yatırılar ve ailemizi bir arada tutuyoruz, şeklinde konuştular.

SED yardımlarından faydalanan tüm vatandaşların olumlu yorumlar yaptıkları ancak SED yardımı bağlanmadan önce gerekli olan formaliteler nedeni ile bağlanma sürecinin biraz uzadığını da dile getiriyorlar.

SED Yardımı Sorgulama

Sed yardımı sorgula
Sed yardımı sorgula

SED yardımının kendilerine çıkıp çıkmadığını merak eden vatandaşlar için bunun en doğru cevabını e devlet platformu verecektir. Pek çok konuda hayatı kolaylaştıran ve adeta devleti evimize getiren e-devlet her bakanlığın kendi hizmet birimleri ile ilgili içerikleri de barındırıyor.

SED yardımı başvurusu yapıldıktan sonra, başvurular ilgili makamlar tarafından sosyal ve mali yardım hizmetlerine ilişkin düzenlemelere göre değerlendirilir. Kişiye ya da aileye SED yardımı yapılıp yapılmayacağını öğrenmek için e-devletten sorgulama yapılmalıdır. SED yardımı sorgulama için yapılacak olan işlem basamakları şunlardır;

 • Birinci adımda kendi şifrenizi kullanarak e-Devlet platformuna girin
 • İkinci adımda, e-Devlet sayfası arama butonuna SED yazıldığında ilgili sayfa karşınıza çıkacak
 • Üçüncü adımda, Sosyal ve finansal desteğin ödenmesine ilişkin bilgiler alanını tıklayın
 • Son adımda açılan pencereden yaptığınız SED yardımı ile ilgili görüntülenen ekrandan tüm ödeme detaylarına ulaşabilirsiniz.

Her konuda olduğu gibi SED yardımları, yardım başvuruları ve sonuçlarının sorgusu ile ilgili her bir detayı e devlet üzerinden görmeniz mümkün.

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Nedir?

İhtiyaç sahibi olarak SED yardımına başvuru yapan kişiler, bir süre sonra e devlet üzerinden yaptıkları sorgularda çeşitli mesajlar alabilirler.

SED yardımına başvurduktan sonra yardım alabilmek için kişinin uygun olup olmadığı, bakanlık çalışanları tarafından yapılan incelemeler ve değerlendirmelere göre belirlenir. Söz konusu değerlendirme için de başvuru için gerekli olan ve istenen tüm bilgiler ve belgeler tek tek incelenir.

Tüm belgelerinizi hazırlayıp başvurunuzu yaptıktan sonra herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Yardıma uygun olup olmadığınızı ancak E-Devlet üzerinden sorabilirsiniz. SED yardımı için başvuru yapan kişilere belirli bir süre sonra başvuru durumlarının sonuçlarıyla ilgili bilgilendirme mesajları gönderilir.

Bu durumda bu yardımdan yararlanamayacağınız tamamlanmış olacaktır. Bu mesaj yapılan incelemenin kişinin lehine olmadığı, verilen belgelerin doğru ve geçerli olmadığı ya da söz konusu başvuru sahibinin yardıma konu olacak sosyoekonomik durumda olmadığı anlamına gelir.

SED Yardımı Neden Yatmadı?

Devlet, sosyal devlet anlayışı gereği sosyal ve ekonomik durumu iyi olmayan her türlü ihtiyaç sahibi için çeşitli isimler altında yardımlarda bulunuyor. Bu yardımlardan biri de SED yardımlarıdır. Ancak zaman zaman ‘’SED yardımı yatmadı’’, ‘’SED yardımı neden yatmadı’’ gibi sorular da soruluyor.

Öncelikle SED yardımları otomasyona bağlı olarak bakanlığın ilgili birimleri tarafından kişilerin sosyoekonomik durmalarına ve aile bireylerinin mevcut durumlarına göre yatırılıyor. SED yardımları hesaplarınıza henüz geçmemişse, ödeme zamanı resmi tatil, bayram ya da hafta sonu tatil günlerine denk gelmiş olabilir. Ailenin zor durumdaki durumuna göre sürekli ve geçici olarak verilen bu yardım, ailelere nakdi olarak yani tamamen geri ödemesiz olarak verilmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından devlet fonlarından sağlanan bu parayı alabilmek için belirli şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Temel amaç, zor durumda olan ailelerin çocuklarını huzurevlerinde bırakmayarak çocuklarına bakmalarını engellemektir. Bu nedenle kurulan sistem, eğitim gruplarına yükseköğretim için destek sunmaktadır. İlköğretimden yükseköğretime destek alacak öğrenciler için belirlenen koşullar alt başlığımızda yer almaktadır.

SED yardımları zamanı gelmesi ve hatta geçmesine rağmen hesabınıza yatmamışsa, bunun farklı bir sebebi de olabilir, bu durumda öncelikle e devle üzerinden SED yardımı ile ilgili sayfadan durumunuzu değerlendiren alanları incelemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir