Doğum yardımı nasıl alınır
Doğum Yardımı Nasıl Alınır

Devlet Türkiye’deki genç nüfusun sayısını artırmak, çocuk sahibi olunmasını desteklemek amacıyla 2015 yılında yapmış olduğu düzenleme ile yeni doğan çocuklara para yardımının yolunu açtı. Sürekli çocuk yapımını destekleyici programlar geliştiren sosyal politikalar yapılan yardımların en zirvesi durumunda. Herkesin dilinde farklı bir anlatımı bulunan bu doğum yardımı için sizlere gerçek bilgiler ışığında bir makale hazırlamak istedik.

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Sürekli yeni yasal düzenlemelere tabi tutulan doğum yardımları 2015 yılından sonra farklı bir bakış açısı kazanmış durumda. Devlet gebelik yardımı, şartlı nakit yardımı, çocuk yardımı vb. isimler altında bir çok yardıma ev sahipliği yapar durumda. Bunlarla birlikte bir defaya mahsus olmak üzere ve sürekli devletçe verilen çocuk yardımları bulunmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak il müdürlüklerinde alınan başvurular ile çocuk yardımları yapılmaktadır. Çocuğunuzun raporu ile kimlik bilgileri ışığında yapacağınız başvuruda dilekçe yazımı ve benzeri işlemleri için personel gerekli yardımlarda bulunuyor. Yurt dışında yaşayan annelerin ise Konsolosluklar ve Büyükelçiliklere yapacakları başvuru ile mümkün olur. Doğum yapan anne memur ise çalıştığı kuruma başvurusun yapabiliyor.

Doğum Yardımı Ne Kadar?

Bu yardımlar canlı doğumun gerçekleştiği zamanlar için birinci çocuğa 300 lira, ikinci çocuğa 400 lira ve üçüncü ile diğer çocukları için ise 600 lira doğum yardımı yapabilmektedir. İkiz doğum için 700 Lira, üçüz doğuma 1300 lira, dördüz ve sonraki her çocuk için 600 lira eklenerek ödeme yapılır.

Doğum Yardımını Kimler Alır?

Doğum parası adıyla doğum yapan kişinin kendisine verilmektedir. Bu yardım için çalışan, çalışmayan ya da memur gözetimi yapılmadan yapılırken, annenin ve bebeğin sağ olarak doğum gerçekleşmesi gerekir. Ayrıca bu yardım 15 Mayıs 2015 sonrası olan doğumlar için geçerli. Yapılan yardım çocukların Türk vatandaşı annesi ya da babasına yapılırken, her ikisinin de Türk vatandaşı olması halinde anneye yapılır. Aynı zamanda yurt dışında yaşayan aileler de bu yardımdan faydalanabiliyor.

Doğum Yardımı Parası Ne Zaman, Nereye Yatar?

Doğum yardımı alabilmek için gerekli başvuruyu yapan anne memur ise maaşına tanımlı bulunan banka hesabından alırken, işi olmayan kişiler kimliğiyle birlikte PTT şubelerinden birine giderek alabilirler. Doğum parası ay sonlarında yatırıldığı gibi memurlar her ay’ın 15’nde alabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir