Cocuk yardimi
cocuk yardimi

Sosyal devlet anlayışıyla ülkemizde herkese devletçe nakdi para yardımları yapılmaktadır. Bu anlamda yapılan yardımların kalemleri gün geçtikçe artarken, ihtiyacı olan kişilere yapılan yardımlar önemli miktarlarda yerini buluyor.

Bu makalemizde çocuk yardımının nasıl yapıldığını, çocuk yardımı başvurularının nereye yapıldığını ve yardım olarak ne kadar ücret alındığını anlatacağız.

Çocuk Sağlık Yardımı Nedir?

Devletin yaptığı yardımlardan biri de gebelik yardımından sonran dünyaya gelen çocuklara Sağlık Bakanlığınca belirlenen şartlarda sağlık kontrollerini yaptırmaları halinde çocuk sağlık yardımıdır.

Çocuk sağlık yadımı çocuğun doğumunda başlar ve 72 aylık olana kadar (6 yaş) devam eder. Bu süre zarfından çocukların bütün izlenimleri Sağlık Bakanlığınca yapılır.

Çocuk Sağlık Yardımına Başvuru Nasıl Olur?

Devlet her yardımda olduğu gibi bu yardımda da ilk önce başvuru sahibi ile hane halkından herhangi birinin Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi olup olmadığına bakar. Çünkü fakir ve bakıma muhtaç olduğu onaylanan kişilere  çocuk yardımı verilmektedir.

Çocuk sağlık yardımı öncelikli olarak annesi olmak üzere, babası yada aynı hanede yaşayana çocuğun bakımını üstlenebilecek biri tarafından ikametinizin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılmaktadır. Müracaat sırasında yanınızda TC kimlik numarası yazılı kimlik dışında herhangi bir şey istenilmemektedir. Yardıma başvuru çocuğun doğumundan 72 aylık olana kadar herhangi bir zaman diliminde yapılabilir.

Çocuk  Sağlık Yardımı Ne Kadar?

Çocuk sağlık yardımı çocuğun kız yada erkek olmasına bakılmaksızın en fazla 72 aylık olana kadar aylık 35 TL olarak ödenir.

Anne ve baba ayrı yaşıyorlar ise, resmi olarak ayrılmışlarsa başvuru çocuğun yasal velisi tarafından vasilik belgesi ve muhtardan beraber yaşadıklarına dair alınacak  belge ile başvurulması gerekmektedir.  Çocuk yasal velisi dışında bir yerde kalıyorsa Adrese Kayıt Sisteminde kayıtlı olan hanede yaşayan ve muhtaçlık durumu bulunan, 1. derece akrabası ile başvuru yapılabilir.

Her ne sebeple olursa olsun, bu yardıma başvuru için ilk önce hastanede doğum şartı ile birlikte bundan sonraki yapılacak izlenimlerin yine hastanede yapılması gerekmektedir.

Şartlı çocuk sağlık yardımından bütün takiplerini düzenli ve tam olarak yaptıranlar en fazla 560 TL yardım ödemesi alabilmektedir.

Sağlık izlenim takibi Sağlık Bakanlığının usul ve esasları çerçevesinde belirlenmektedir.

Sağlık Bakanlığına bağlı sağlıknet sisteminden izlemini yapılan  çocukların bilgileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına otomatik olarak aktarılmaktadır. Aktarımı gelmeyen çocukların yardımları kesilebilir.

Konu hakkındaki sorularınızı yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

3 Comments

  1. Benim iki çocuğum var.biri 2,diğeri 3 yaşında.her iki ayda bir yardım alıyordum ama kaç aydır alamıyorum.nedenini öğrenmek istiyorum.Bu arada izlenimlerinide sağlık ocağında düzenli olarak yaptırıyorum..TŞKLR

    1. Leyla hanım yardımlarınızı SYDV telefonundan neden kesildiğini öğrenebilirsiniz. Ya da BİMER başvurusu ile ayrıntılı bilgi verilir. Adres değişikliği yapmışsanız yeni ikamet yerinin vakfına başvurmanız ve güncellemeniz gerekir. Ayrıca aldığınız yardıma bağlı olarak herhangi bir SGK kaydı gerçekleşmişse kesinti yapılabilir. Ancak ayrıntıyı SYDV ndan öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir