Özel sağlık sigortası neleri kapsar
Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar

Özel sağlık sigortası, çeşitli nedenlerden dolayı sağlığınızın tehlikeye girdiği durumlarda arzu edilen ve gereken tedavi standartlarında tedavi olmanızı sağlayan bir poliçe türüdür. Günümüzde hemen hemen tüm sigorta şirketlerinin bu sağlık poliçesi hizmeti vardır. Söz konusu sigorta türü ile gelecekte karşılaşacağınız sağlık sorunlarına karşı gerekli tedbiri alabilirsiniz.

Özel sağlık sigortası kapsamında, yatarak tedavi, doktor muayenesi, fizik tedavi, ilaç giderleri, gebelik takip giderleri gibi birçok harcamayı kapsar. Bu sigorta türünden yurtiçinde faydalanabileceğiniz gibi yurtdışındaki tedavilerinizde de yararlanabilirsiniz. Kişisel tercihinize göre poliçe kapsamını genişletebilir ya da daraltabilirsiniz. Normal şartlarda ödeyeceğiniz sağlık harcamalarının çok çok altında bir bedelle tedavi masraflarının karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Belirtilen kapsamdaki özel sağlık sigortalarının bireye yıllık maliyeti 3.000 TL ile 25.000 TL aralığında olabilmektedir.

Kapsayici saglik sigortasi
Özel sağlık sigortası kapsamları

Özel sağlık sigortası türlerinin yaygın olarak tercih edilmesinin bir diğer nedeni de diş tedavileridir. Söz konusu sigorta poliçesi ile anlaşmalı olan özel diş polikliniklerinde diş tedavinizi yaptırabilirsiniz. Sağlık poliçesi, özel tedavi yöntemi gerektiren implant gibi tedavileri içermese de rutin diş kontrolleri ve dolgu gibi tedavileri ücretsiz şekilde yaptırmanızı sağlar. 

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Sigorta poliçelerinin tamamında, özel şartlar maddesi altında talep edilen hususlar yer alır. Sigortanızın özel şartlar bölümünde, sigorta poliçesine dâhil olmasını istediğiniz hususları ekletebilirsiniz. Bu sayede, istediğiniz düzeyde kapsama sahip olan bir sigorta hizmeti de almış olursunuz. Alacağınız hizmet sayesinde birçok sağlık kuruluşundaki muayene ve tedavinizde hiç ödeme yapmadan ya da cüzi bir ücret ile ayrılabilirsiniz.

Özel sağlık kuruluşlarından muayene ya da tedavi ücreti almanın maddi bedeli oldukça yüksektir. Özel sağlık sigortalarının sağladığı avantajlar sayesinde, üstün hizmet ağına sahip olan kuruluşlarda tedavinizi yaptırabilirsiniz. Sigorta poliçesinin kapsamına göre eşinizin ve çocuklarınızın da bu eşsiz avantajlardan yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Ozel saglik sigortasi fiyatlari
Özel sağlık sigortası fiyatları

Özel sağlık sigortası fiyatları, sigorta poliçesinin kapsamı, sigorta şirketi ve buna benzer kriterlere göre değişir. Geleceğinize yönelik bir yatırım kapsamında değerlendireceğiniz bu sigorta türü ile olası sağlık giderlerinize karşı gerekli tedbiri almış olursunuz. Karşılaşacağınız sağlık sorunlarına karşı kısa sürede etkin çözümler geliştirerek tedavi süreçlerinin optimum şekilde aşılmasını sağlayabilirsiniz.

Özel sağlık sigortası fiyatları katılım payı oranına göre değişebilirken birçok unsur özel sağlık sigortası priminizi etkileyecektir. Özel sağlık sigortası primi ücretini etkileyen faktörler aşağıdaki gibidir.

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Kronik Hastalık/ Riskli Sağlık Durumu
 • Yaşam Lokasyonu

Birçok özel sağlık sigortası 0-64 yaş aralığındaki insanlara hizmet vermektedir. Ancak 64 yaşa ne kadar yaklaşılırsa özel sağlık sigortası fiyatı da artış gösterecektir. Özel sağlık sigortası ayakta, yatarak veya hem ayakta hem yatarak gerçekleştirilen sağlık hizmetlerinin birçoğunu barındırmaktadır. Riski ve masrafı yüksek olan hastalıklara karşı alınacak önlemleri ise tamamlayıcı sağlık sigortası ile satın almak mümkündür.

En İyi Özel Sağlık Sigortası Hangisidir?

 Özel sağlık sigortası, sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu doktor ya da sağlık kuruluşlarından alınan tedavi giderlerini kapsar. Dünyanın neresinde olursanız olun sigortanın sağladığı avantajlardan yararlanabilirsiniz. Yukarıda da değindiğimiz gibi günümüzde sağlık kapsamında sigorta yapan birçok sigorta şirketi vardır. Bu kapsamda gerekli seçimi yaparken belli kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Aşağıdaki hususları dikkate alarak doğru poliçeyi tercih edebilirsiniz.

 • Sigorta yaptıracağınız şirketin, bulunduğunuz yerdeki özel sağlık kuruluşları ile anlaşması var mı?
 • Sigorta şirketi tarafından sunulan teminatlar beklentilerinizi karşılıyor mu?
 • Diğer sigorta şirketleri ile kıyaslama yaptığınızda poliçe için ödeyeceğiniz fiyat sizi tatmin ediyor mu?
 • Sigorta poliçenizde pandemi veya epidemi gibi salgın hastalıkların tedavileri ile ilgili özel bir madde yer alıyor mu?

Kendi kendinize yukarıdaki soruları sorarak en doğru sigorta şirketine yönlenebilirsiniz. Özellikle poliçede olmasını istediğiniz hususları sigorta maddelerine ekleterek sizi tatmin edecek bir özel sağlık sigortası sahibi olabilirsiniz. Sağlık sigortası sağlayan, en yaygın sağlık sigortası şirketleri aşağıdaki gibidir.

 • Allianz Sigorta
 • Acıbadem Sigorta
 • Anadolu Sigorta
 • Mapfre Sigorta

En iyi özel sağlık sigortası kesinlikle en sık kullanabileceğiniz sigortadır. Özel sigortalar birçok tedavi kaleminde insanlara büyük fayda sağlasa da bir kısım hususları karşılamaz. Poliçenin karşılamadığı hususlardan ilki poliçe sahibinin kronik bir rahatsızlığının olup olmadığıdır. Bu kapsamda yapılan tedavi giderleri, sigorta şirketi tarafından karşılanmaz. Ayrıca özel tedavi gerektiren hastalıkların bu poliçe kapsamında karşılanması mümkün değildir. Örneğin SMA hastalarının tedavisi bu poliçe ile giderilemez. Kendinize ve bütçenize uygun sigortaları karşılaştırabileceğiniz bir kaç web sitesini sizler için aşağıya bırakıyoruz.

 • Sigortam.net
 • Dijipol.com
 • Enuygun.com

Yukarıda ki sigorta sağlayıcı web sitelerinden direkt olarak fiyat teklifi alamayabilirsiniz. Çünkü öncelikle talep ettiğiniz sigorta türünün size uygunluğu araştırılırken, ikinci olarak sigortasını satın almak istediğiniz sigorta şirketinin yakınınızda ki sağlık kuruluşlarıyla anlaşmasına bakılır.

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Özel sağlık sigortası yaptırmak için sigorta şirketlerine başvuru yapmanız gerekir. Sigorta şirketinin hizmet politikasına göre değişse de yapılan sigortaların kapsamı genellikle 12 aydır. 12 aylık süre sonunda sigorta poliçesinin yenilenmesi gerekir.

Günümüzde sigorta şirketlerinin izlediği hizmet politikası gereği online olarak dahi özel sağlık sigortası poliçenizi kestirebilirsiniz. Bunun için sigorta şirketlerine fiilen başvuru yapmanız gerekmez. İnternet üzerinden dolduracağınız form ile ya da müşteri temsilcisi ile direkt olarak irtibat kurarak sigortanızı yaptırabilirsiniz. Yukarıda da değindiğimiz gibi sigorta yaptırırken, bulunduğunuz bölgedeki özel sağlık kuruluşlarının tercih ettiğiniz sigorta şirketi ile anlaşmasının olup olmadığını dikkate almanız gerekir. Doğru sigorta şirketini tercih ettiğinizde tedavi giderlerinizin karşılanması ve müşteri hizmetleri ile  ilgili en küçük bir sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.

Evinize, aracınıza veya sağlığınıza sigorta satın almak artık çok daha hızlı ve kolay. Anlaşmalı olduğunuz bankaların mobil uygulamalarında bulunan kısımlardan sağlık sigortası fiyatlarını ve kapsamlarını inceleyebilirsiniz. Öte yandan kullanıcısı olduğunuz operatörün mobil uygulamasında da sağlık sigortası satışı bulabilirsiniz. Bankanızın veya operatörünüzün anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerinde indirim yakalamanız mümkündür.

Yaşadığınız bölgedeki kullandığınız özel sağlık kuruluşlarının anlaşmalı olduğu sigorta şirketleri ile yukarıda bahsedilen yöntem ile bulacağınız sigorta şirketlerini karşılaştırarak en uygun fiyatlı sağlık  sigortası sahibi olabilirsiniz. Öte yandan sigortacılık sektöründe aradığınız bütün türlerde sigortayı bulabilmek özel olarak kurulmuş mobil uygulamalar veya web siteleri ile mümkündür.

Diğer sigortacılık sektörü ile ilgili yazılarımıza ulaşmak ve bilgi sahibi olmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir