Yabancı sağlık sigortası
Yabancı Sağlık Sigortası

Yabancı sağlık sigortası, başka bir ülkede ikamet eden ve o ülkenin sağlık imkânlarından yararlanmak isteyenler için yapılan bir sigorta poliçesidir. Ülkemizde yaşayıp ikamet izni almak isteyen yabancıların bu sağlık sigortasını yaptırması zorunludur. Bu poliçeye sahip olan kişiler, bulundukları ülkede karşılaşılan acil durum, doktor muayenesi ve tedavi işlemlerinde herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmaz. Bunun yanında kişinin tedavi görmek için ülkesine gönderilmesi gerektiği gibi durumlarda da yol masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanır.

En uygun yabancı sağlık sigortası araştırması yapan kişilerin kafasında soru işareti olan belli hususlar vardır. Bu sorulardan biri de yabancıların bu sağlık sigortasını yaptırmak zorunda olup olmadığıdır. Her ülkedeki uygulama farklı olsa da ülkemizde ikamet eden yabancıların bu sigortayı yaptırması zorunludur. Bu zorunluluk 11 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelikle hayata geçmiştir. Söz konusu sigorta ile sigortalı ve sigortalının bakmakla yükümlü olduğu ailesinin temel sağlık giderleri sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Yabanci saglik sigortasi nedir
Yabancı sağlık sigortası nedir?

Seyahat sigortası gibi sigorta poliçeleri genellikle 6 aylık süre için yaptırılır. Özellikle öğrencilerin başka bir ülkeye eğitim maksadıyla gitmesi durumunda bu seyahat sigortası yeterli olmayabilir. 1 yıl ve 1 yıldan daha uzun süre yabancı ülkede eğitim maksadıyla kalacak olan öğrencilerin yabancı öğrenci sağlık sigortası fiyatları araştırarak ilgili sigortayı yaptırması gerekir. Yapılan sigorta ile öğrencilik sürecinde yapılan sağlık harcamalarının bedelinin sigorta şirketi tarafından karşılanması mümkündür.

Ülkemizde uygulanan mevzuat esaslarına göre Türkiye’ye giriş yapan tüm öğrencilerde yabancı sağlık sigortası bulunması zorunludur. Ayrıca poliçenin geçerli olduğu sürenin ülkede kalınan süreyi kapsaması gerekir. Ülkede kalınan süre içerisinde poliçenin geçerliliğini yitirmesi durumunda poliçe yenilenmelidir. Bu sayede sağlık nedeniyle karşılaşılacak mağduriyetlerin önüne geçmek amaçlanır.

Yabancı Öğrenci Sağlık Sigortası

Yabancı öğrencilerin, eğitim için bulunduğu ülkede yapacağı en önemli gider, sağlık harcamalarıdır. Sağlık güvencesi olmayan kişilerin tedavi giderlerinin de yüksek olacağı aşikârdır.  Öğrenciler için çok önemli olan yabancı sağlık sigortası, ülkemizde çalışan yabancı uyruklu kişiler için de büyük önem arz eder. Ülkemizde ikamet eden tüm yabancıların bu sigortayı yaptırması zorunludur. Çünkü ikamet izni alabilmek için öncelikle sağlık sigortası ibraz edilmelidir.

Yabancı sağlık sigortası, ülkemizde bulunan yabancıların sağlık giderlerinin karşılanmasını sağlar. Türkiye’de çalışmak isteyen ya da eğitim maksadıyla gelen tüm kişilerin bu poliçeyi yaptırması gerektiği bilinmektedir. Sigorta sahibine, poliçede belirtilen teminatların tamamı sunulur. Sigortalının talep etmesi durumunda poliçe teminatları genişletilerek olası mağduriyetlerin de önüne geçilmesi amaçlanır. Genel olarak yabancı sağlık sigortası kapsamında sigortalıya sunulan teminatları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Hastalıkla karşılaşılması durumunda yapılacak teşhis ve tedavi giderleri
 • Kaza sonrasında yapılacak olan teşhis ve tedaviler
 • Evde bakım hizmetleri
 • Reçete yazılması durumunda ilaç bedelleri
 • Cerrahi müdahale bedelleri
 • Hastaneye yatış masrafları
 • MR, endoskopi ve radyografi görüntüleme hizmetleri
 • Fizik tedavi harcamaları
 • Yoğun bakım giderleri
 • Laboratuvar harcamaları
 • Kemoterapi ve diyaliz tedavi masrafları
 • Konaklama ve yemek harcamaları
 • Serum ve pansuman ihtiyaçları

En Uygun Yabancı Sağlık Sigortası

Yabancı sağlık sigortası yaptırırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli husus, bulunduğunuz yerdeki sağlık kuruluşlarının sigorta şirketi ile anlaşmalı olup olmadığıdır. Tercih ettiğiniz sigorta şirketi ile söz konusu sağlık kuruluşunun anlaşması yoksa sigorta şirketi sağlık harcamalarının geri ödemesini yapmaz.

Sigorta şirketi tercihinde göz önünde bulunduracağınız hususlardan biri de poliçe bedelidir. Poliçede belirtilen teminatlar ne kadar fazla ise sigorta sahibinden alınacak olan poliçe bedeli de o kadar fazladır. İnternette, sigorta şirketleri arasında kıyaslama yapan platformlardan istifade ile bütçenize  en uygun sigorta şirketini bulabilirsiniz.

Günümüzde yaygın olarak tercih edilen yabancı sağlık sigortaları poliçelerinden birini sompo japan sağlık sigortası olarak işaret edilir. Söz konusu poliçe, kullanıcının talep etmesine göre genişletilebilir. Temel poliçe üzerinde sigortalıya verilen teminatlar da ihtiyacı fazlasıyla karşılamaktadır. Üstelik en uygun yabancı sağlık sigortası poliçesinin de bu sigorta şirketi tarafından yapılan poliçe olduğu bilinmektedir.

Günümüzde teknolojik imkanların gelişmesi ile birlikte yabancı sağlık sigortası online olarak da yapılmaktadır. Doğal olarak sigorta yaptırmak için sigorta şirketine gitmek zorunda kalmazsınız. İnternet ya da müşteri temsilciliği aracılığı ile de bu hizmeti alabilirsiniz. Siz de online sigortacılık kapsamında online sigorta acentelerinden sigortanızı yaptırabilirsiniz. Yabancı sağlık sigortasına dair teminat bedelleri ve daha detaylı bilgiye sahip olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sağlık sigortalarına dair diğer yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayarak sağlık sigortaları hakkında ki tüm merakınızı giderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir