Vakıfbank sigorta poliçe i̇ptali
Vakıfbank Sigorta Poliçe İptali

Vakıfbank sigorta poliçesi iptali hakkında bilgi vermeden önce Vakıfbank tarafından yapılan sigortalar hakkında bilgi sahibi olmak sürecin doğru işleyebilmesi için önemlidir. Vakıfbank, Türkiye Sigorta acentesi olarak hizmet vermekte olup, Türkiye Sigorta Türkiye genelinde faaliyet göstermektedir.

Teknik birikimiyle birlikte tecrübesiyle de çok tercih edilen Türkiye Sigorta; yangın ve doğal afetlerden nakliyeye, araç sorumluluklarından kazaya, krediden sağlığa çok farklı branşlarda müşterilerine hizmet vermektedir. Vakıfbank tarafından sigorta acentesi olarak bireysel emeklilik, hayat sigortası ve sağlık sigortası branşlarında müşterilerine destek olmaktadır.

Tüketici hakem heyetine başvuru
Tüketici hakem heyetine başvuru

Vakıfbank Hayat Sigortası Nedir?

Vakıfbank Hayat Sigortası, müşterilerinin tasarruflarını prim adı vererek değerlendiren ve hayatında maluliyet halinde sigorta sahibine, vefat etmesi durumunda kanuni mirasçılarına maddi destek sağlayan sigorta türüdür. Farklı kazanç özellikleriyle sunulan hayat sigortaları birikim yapmanın dışında kredi kullanımı gibi finansal işlemlerde de kişiyi ve sevdiklerini koruma altına almaktadır.

Vakıfbank Hayat Sigortası adı altında özellikleri farklı olan hayat sigortası seçenekleriyle ayrıcalıklı bir yaşam sürebilme fırsatı sunulmaktadır.

  • Hep Yatırım Birikimli Hayat Sigortası (Yaşama bağlı lan teminatı sayesinde uzun süreli birikim yapmayı sağlayan bir sigorta türü olup, sigortalının hayatta olması durumunda birikimine ek kazanç sağlamaktadır.)
  • Tek Primli Hep Yatırım Birikimli Sigortası (Sabit prim tutarıyla sigortalıya uzun vadeli birikim yapma fırsatı sunulan bir sigorta türü olup, sigortalının hayatta olması durumunda teminat süresi dolduğunda ek kazanç sağlamaktadır.)
  • Enflasyona Endeksli Birikimli Hayat Sigortası (Sigortalı ve ailesini oluşabilecek risklere karşı koruyan bir sigorta türüdür. Ayrıca sigortalının çalışma hayatını sona erdirmesi durumunda belli bir birikime sahip olmasını sağlamaktadır.)

Vakıfbank Sağlık Sigortası Nedir?

Vakıfbank olarak sunulan ‘’Okyanus Limitsiz Sağlık Sigortası’’ kapsamında yurt içi ve yurt dışı sağlık giderlerini kapsayacak şekilde teminatlar sunulmaktadır. Kullanıma bağlı olarak ek prim uygulamasının olmadığı Vakıfbank Sağlık Sigortası, 3 yıl boyunca düzenli kullanılması durumunda ömür boyu yenilenme garantisi sunarak sağlık sigortaları açısından farklı bir özellik sunmaktadır.

Vakıfbank Seyahat Sağlık Sigortası, tatil ya da iş seyahati gibi farklı nedenlerle yapılacak olan seyahatlerde sigortalının sağlık problemlerine yönelik teminat sunmaktadır. Üstelik sıkça yurt dışı seyahatlerinde bulunan sigortalıya 1 yıla varan farklı periyotlar halinde poliçe alma fırsatı sunmaktadır.

Ferdi Kaza Sigortası İptali

Vakıfbank ferdi kaza sigortası iptali elbette mevcuttur. Ancak bunun için ilk yapmanız gereken sözleşmenizi detaylı bir şekilde okumak olmalıdır. Sözleşmenizde bu hususla ilgili olarak tüm detaylar yer alır.

Vakıfbank ferdi kaza sigortası iptali için tek yapmanız gereken Vakıfbank müşteri hizmetlerini (0850 222 07 24) aramaktır. Müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmede Vakıfbank ferdi kaza sigortanızı iptal ettirmek istediğinizi belirterek, sözleşmenizde sizlere belirtilen iptal şartlarına göre gerekli işlem gerçekleştirilecektir.

Thh başvuru süreci
Thh başvuru süreci

Vakıfbank Hayat Sigortası İptali Nasıl Yapılır?

Vakıfbank Hayat Sigortası iptali için bazı kriterler bulunmaktadır ki kredi çekme sırasında yapılan hayat sigortalarda şayet banka tarafından uygulanan bir rehin işlemi varsa sigorta iptal edilememektedir.  Kredi türüne bağlı olarak ‘’Zorunlu’’ ya da ‘’ İhtiyari’’ olmak üzere iki seçenek sunulmaktadır ve kredi kullanımı durumunda sunulan hayat sigortası ‘’İhtiyari’’ seçeneğinde yer aldığı için sigortalının seçme hakkına sunulmaktadır.

Sigorta şayet sigortalının isteğine bağlı olarak yapıldıysa sigorta iptali kolay bir işlemdir. Vakıfbank şubelerine prim ödemelerine dair gerekli belge sunularak poliçe şartları dikkate alınarak iptal işlemi gerçekleşmektedir.

Vakıfbank Hayat Sigortası banka tarafından sigortalı adına yaptırılırsa süreç farklı ilerlemektedir. Süreç içerisinde herhangi bir sigorta istenilmediği bankaya bildirilmelidir ve sigorta yapılmaması isteği bankaya iletilmelidir.

Şayet banka tarafından sigorta iptaline dair bir işlem başlatılmaması durumunda ‘’Vakıfbank Hayat Sigortası İptal Dilekçesi’’ yazılarak bankaya sunulmalıdır. Yazılan dilekçe Tüketici Hakem Heyeti’ne gönderilir ve yapılan sözleşme ve sigorta poliçe şartları incelenerek uygun görülmesi durumunda hayat sigortası iptali yapılır.

Vakıfbank sigorta poliçe iptali için eğer Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurulduysa, dilekçelere sırasıyla bakıldığı için süreç uzayacaktır. Heyet gerekli incelemeleri prosedürü takip ederek yapar ve bu süreç 1 ay ile 3 ay gibi değişken süreci kapsamaktadır. İnceleme sonuçlandırılmadan iptal işlemi gerçekleştirilememektedir.

Vakıfbank Sigorta Primi Nasıl Geri Alınır?

Vakıfbank Sigortası poliçe iptali için yapılan başvuruların sonuçsuz kalması durumunda Tüketici Hakem Heyeti tarafından yapılacak inceleme sonucunun beklenmesi gerekmektedir ki bazen inceleme sürecinin sonuçlanması aylarca sürebilmektedir. Şayet sigorta sigortalının rızası olmadan yapıldıysa ödenen primler geri alınabilmektedir.

Burada önemli olan sigortanın türüdür ve özellikle de kredi kullanımı sırasında yapılan hayat sigortası primleri geri alınabilmektedir. Zaten kredi kullanımı sırasında yapılan hayat sigortasını iptal ettirmeden prim ödemelerini geri almak mümkündür. Çünkü hayat sigortası süresi kredi vade sayısına göre düzenlendiği için 24 ay vadeyle kullanılacak bir kredi için yapılacak hayat sigortası poliçesi de 24 ay için düzenlenmektedir.

Bu nedenle kredi borcunun vadesi dolmadan kapatılması durumunda geri kalan süre için hayat sigortası poliçesinden faydalanılmayacağı için prim ödemeleri için bankaya iade için dilekçe yazılarak başvurulması yeterli olmaktadır. Örneğin 24 ay vadeli bir kredi kullanılması halinde kredi 10 ay içerisinde kapatıldıysa geri kalan 14 ay için hayat sigortası adı altında yapılan prim ödemelerinin iadesi için bankaya başvurulması sonucunda prim ödemeleri belirtilen hesaba yatırılmaktadır.

Vakıfbank Hayat Sigortası Prim İadesi Ne Kadar Sürede Yatmaktadır?

Vakıfbank Sigorta prim iadesi kredi kullanımı kapsamında yapılan bir sigorta için yapılacaksa kredi borcunun vadeden önce kapatılması durumunda dilekçe verilmesi durumunda en geç 30 gün içerisinde iade edilmektedir. Ama Vakıfbank prim iade süreci konusunda gerekli hassasiyeti göstererek en kısa süre içerisinde iade işlemini gerçekleştirmektedir.

Vakıfbank Sigorta İptali Esnasında Yaşanabilecek Sorunlar

Sadece Vakıfbank değil, hemen hemen tüm bankalar sigorta kayıt işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirirken maalesef iptal işlemleri o kadar hızlı olmamaktadır. Sizlerin iptal işleminden vazgeçmeniz için bazen birçok zorluk çıkartılabilmektedir. Bu gibi durumlar için THH yani Tüketici Hakem Heyeti’nin sizlerin yanında olduğunu bilmeniz gerekir.

Thh başvuru sonucu
Thh başvuru sonucu

Vakıfbank sigorta iptali ile ilgili yüzlerce şikayet konusu mevcuttur. Vakıfbank sigorta iptali sırasında sözleşmenize aykırı herhangi bir durum ile karşılaşıyorsanız yapmanız gereken çok basit bir işlem bulunmaktadır. Bunun için bir dilekçe hazırlamalı ve bu hazırladığınız dilekçeyi Türkiye Sigorta Tüketici Hakem Heyeti’ne (THH) iletmelisiniz. THH bu durumda sizin sigorta sözleşmenizi inceler ve en doğru kararı verir.

Vakıfbank Bireysel Emeklilik Nedir?

Sigortalının sadece kendi için değil sevdikleri içinde gelecek garantisi sunan Vakıfbank Bireysel Emeklilik Sigortası, kişiye özel emeklilik planları sayesinde tasarrufların uzun vadede değerlendirilmesini sağlamaktadır. Üstelik kişiye özel değerlendirme sırasında farklı enstrümanlar kullanılırken, gelecek için yapılan yatırım sayesinde sigortalıya emeklilik döneminde ek kazanç sağlamaktadır. Vakıfbank Bireysel Emeklilik Sigortası hakkında bilgi almak için Türkiye Sigortası A.Ş’nin acentesi olan Vakıfbank özel bankacılık şubelerinden detaylara ulaşılabilmektedir.

Vakıfbank BES İptali Nasıl Yapılır?

Vakıfbank Bireysel Emeklilik Sigortası (BES) iptali yapmak için 0 850 222 0 400 numaralı çağrı merkezini aramak gerekmektedir. Her ne kadar bazı sigorta şirketleri SMS aracılığıyla bireysel emeklilik sigortası iptalini gerçekleştirmese de Vakıfbank müşterilerine destek olmak açısından iptal işlemlerinde bu yönteminde kullanılmasını sağlamaktadır.

Vakıfbank BES iptalini SMS yoluyla yapabilmek için mesaj bölümüne “VEML” yazıldıktan sonra aralarında bir boşluk bırakılmak koşuluyla T.C. kimlik numarası, CAYMA ve gün, ay ve yıl olacak şekilde doğum tarihi yazıldıktan sonra 4933’e mesaj olarak gönderilmesi gerekmektedir. (ÖRNEK: VEML 111111111111 CAYMA 01.01.1900)

Vakıfbank BES iptali durumunda brikmiş olan para üzerinden kesintiler yapılmaktadır. Kesinti oranları belirlenirken BES’de kalma süresi etkili olurken, 10 yıl dolmadan yapılan iptallerde kesinti oranları yüksek olmaktadır. Kesinti olmadan ayrılmak isteniyorsa, sözleşme tarihinden itibaren sonra 60 gün (2 ay) içerisinde iptal işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Vakıfbank BES iptali durumunda yapılacak kesintiler;

  • Giriş aidat kesintisi,
  • Stopaj kesintisi,
  • Devlet katkısı kesintisi adı altında yapılmaktadır.

Vakıfbank BES iptali için Vakıfbank şubelerine ya da çağrı merkezi numarasına ulaşmak gerekmektedir. Sigorta başladıktan sonra iki ay içerisinde iptal için başvuru yapılması durumunda herhangi bir kesinti yapılmazken, iki aydan sonraki süreçte kesinti 1.000 TL gibi meblağlara ulaşabilmektedir. Ayrıca sigorta sözleşme tarihinden geçerli olmak üzere 3 yıl dolmadan sigorta iptal eden sigortalı devlet katkısından da faydalanamamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir