Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir
Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık sigortası sektöründe önemli gelişmeler yaşanmıştır. Özellikle son dönemde yaşanan covid-19 salgını, söz konusu sigortanın ne denli önemli olduğunu göstermiştir. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile sigortalı, olağanüstü sağlık sorunlarına karşı kendini güvenceye alabilir. Söz konusu sigorta, sigortalının hayatını kolaylaştıran ve zor günlerinde yanında olan bir sigorta poliçesi türüdür.

Günümüzde çalışanların ya da emeklilerin tamamı SGK kapsamında yapılan sağlık sigortasına sahiptir. Fakat bir kısım hususlar, normal sağlık sigortasının kapsamı dışındadır. Bu da sigorta sahibini belli durumlarda maddi ve manevi olarak zorlar. Hayatta karşılaşılacak sürprizlere karşı hazırlıklı olmak adına tamamlayıcı sağlık sigortası ihtiyacı fazlasıyla karşılayacaktır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Sağlık giderleri kritik dönemlerde kişilerin belini bükmektedir. Kritik dönemlerde sağlık giderlerine bütçe ayıramayacak herkesin en önemli güvencesi sağlık sigortalarıdır. Türkiye’de birçok sağlık gideri GSS ( Genel Sağlık Sigortası) tarafından karşılanmaktadır. GSS sayesinde devlet hastanelerinde hiçbir ücret ödenmez. Ancak özel hastanelerde masrafın bir kısmı devlet tarafından karşılandığında, ücret farkı meydana gelmektedir. Bu noktada tamamlayıcı sağlık sigortası nedir sorusu akla takılmaktadır. Özel hastanede ücret farkı ile karşılaşmak istemeyenlerin yaptırdığı sigorta ise tamamlayıcı sağlıktır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası, hâlihazırda sigortası olan kişilerin SGK anlaşmalı hastanelerde ekstra bir ücret ödemeden muayene olmasını, tedavi ve tahlil hizmetlerini almasını sağlayan bir sigorta poliçesidir. SGK’nın sunduğu hizmet kapsamında sigortalı, sadece devlet hastanelerindeki sağlık giderlerine ücret ödemez.

Fakat belli rahatsızlıkların tedavi edilmesi için kişinin özel hastanelerden hizmet alması gerekebilir. Bu da kişinin ciddi bir muayene ve tedavi ücreti ile karşılaşması demektir. Cüzi ücrete yaptıracağınız bir tamamlayıcı sağlık sigortası ile bu ücretleri ödemek zorunda kalmazsınız. Söz konusu sigorta kapsamında, ayaktan ve yatarak tedavi görmeniz karşılığında ödemeniz gereken hastane ücretleri sigorta şirketi tarafından ilgili kuruma ödenir.

Tamamlayıcı sigorta, SGK anlaşmalı olan özel hastanelerde de kullanıcıya önemli avantajlar sağlar. SGK anlaşmalı olan özel hastanelerde, muayene ve tedavi olduğunuzda belli bir tedavi ücretine kadar olan harcamayı SGK karşılar. Yapılan tedavi giderlerinin üzerinde kalan tutar da tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından ödenir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teminatları

Tamamlayıcı sağlık sigortası, sigortalının tahlil, muayene, tetkik ve küçük cerrahi müdahalelerdeki ayakta tedavi hizmetleri ile yemek, refakatçi, diyaliz ve buna benzer hizmet ücretlerini kapsar. Sigorta şirketinin teminatlarına göre ekstra hizmet alarak tedavi ve ek ücret kapsamını genişletebilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası hastalık kapsamında yapılacak birçok gideri karşılar. Fakat bir kısım durumlarda sigortanın karşılamadığı hususlar vardır. Bu hususları sigortanın dezavantajları kapsamında değerlendirebilirsiniz. Örneğin sigorta yaptırmak isteyen kişinin hâlihazırda bir hastalığı söz konusu ise sigorta poliçesi, mevcut hastalıkla ilgili tedavi giderlerini karşılamaz.

Bunun yanında tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak isteyen kişinin SGK sigortası aktif değilse tamamlayıcı sağlık sigortası da devre dışı kalır. Yani iki sigorta türünün de aynı anda faal olması gerekir. SGK durumunun aktif olması gerekmektedir. Çünkü tamamlayıcı sigortanın amacı, SGK sigortasının eksik kaldığı yanları tamamlamaktır.

Ayakta Tedavi Teminatları

 • Muayene
 • Röntgen
 • Laboratuvar Tetkikleri
 • Küçük Cerrahi Müdahaleler

Yatarak Tedavi Teminatları

 • Ameliyat Öncesi ve Sonrası Teminatlar
 • Radyoterapi
 • Kemoterapi
 • Diyaliz
 • Refakatçi Giderleri
Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir?
Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir?

65 yaş üstü tamamlayıcı sağlık sigortası yapan sigorta şirketleri de bulunmaktadır. Buna örnek olarak Türk Nippon Sigorta şirketi gösterilebilir. Ancak genellikle çoğu sağlık sigortası sağlayan şirket, 65 yaş üzerine özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası hizmeti sunmamaktadır.

Buna istisna olarak 65 yaş üstü tamamlayıcı sağlık sigorta hizmeti Medical Park ve Liv Hospital tarafından sunulmaktadır. 80 yaşına kadar alınabilen bu hizmete geçmişe yönelik rahatsızlıkların da dahil edilmesi ile ücret farkı ödemeksizin muayene ve testlerden faydalanabilirsiniz. Ancak tabii ki yararlanmak için 90 gün boyunca sigortalılık süresini doldurmanız gerekmektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Hastanede Geçerli?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının işlev görmesi için aranan ilk şart hastanenin SGK ile anlaşmasıdır. SGK anlaşması olan her hastane tamamlayıcı sigortayı kabul edebilir. Ancak sigorta şirketleri ile hastanelere arasındaki anlaşmalar esnek olabilmektedir.

Dolayısı ile her sigorta firması her hastane ile anlaşmalı değildir. Diğer sigorta ile ilgili yazılarımızda da belirttiğimiz gibi en iyi sağlık sigortası, en sık ve rahat kullanacağınız sağlık sigortasıdır. Satın alacağınız tamamlayıcı sigortanın hangi hastaneler ile anlaşmalı olduğunu öğrenebilmek için ise sigorta firması veya tercih edeceğiniz yaygın ağa sahip hastane ile görüşmeniz yararınıza olacaktır.

En İyi Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

En iyi tamamlayıcı sağlık sigortasının hangisi olduğunu tespit etmek için küçük bir araştırma yapabilirsiniz. Hangi sigorta şirketi ile çalışacağınıza karar verirken aşağıdaki kriterleri dikkate alabilirsiniz.

 • Sigorta poliçesinin kapsamı nedir?
 • Bulunduğunuz bölgedeki sağlık kuruluşlarının anlaşmak istediğiniz sigorta şirketi ile anlaşması var mıdır?
 • Sigorta poliçeniz covid-19 tedavi giderlerini karşılıyor mu?
 • Sigorta şirketleri arasındaki poliçe fiyatları araştırıldığında anlaşmak istediğiniz şirketin poliçe bedeli nedir?

Günümüzde tamamlayıcı sağlık sigortası hizmetinden yararlanacağınız birçok sigorta şirketi vardır. Allianz tamamlayıcı sağlık sigortası, ihtiyacınız olan birçok teminat türünü kapsar. Söz konusu sigorta şirketinin özellikle büyük şehirlerde birçok özel hastane ile anlaşmasının olduğunu da görebilirsiniz.

En iyi tamamlayıcı sağlık sigortası
En iyi tamamlayıcı sağlık sigortası

Axa tamamlayıcı sigorta poliçe teminatlarını incelediğinizde ise Türkiye’nin birçok özel hastanesinin bu şirketle anlaşmasının olduğu dikkat çeker. Sigorta şirketinin en büyük avantajı da budur. Ülkemizin hemen her il ve ilçesinde anlaşmalı sağlık kuruluşu bulunan şirketi tercih ederek yaşanacak mağduriyetlerin de önüne geçebilirsiniz. Poliçe fiyatından ziyade anlaşmalı sağlık birimlerinin çokluğunu göz önünde bulundurmanız çok daha mantıklı bir seçim olacaktır. Kullanıcıların şirketle ilgili yorumlarına baktığınızda ise büyük oranda şirketin verdiği hizmetten memnun kalındığı gözlemlenir.

Poliçe fiyatları her geçen gün değişmektedir. Anadolu sigorta tamamlayıcı sağlık sigortası poliçelerini incelerseniz cazip fiyata sağlık sigortası yaptıracağınız poliçe türlerinin olduğunu görebilirsiniz. Söz konusu şirketin zaman zaman düzenlenen poliçe kampanyalarını incelerseniz bütçenize uygun bir paketin olduğunu görebilirsiniz.

Covid-19 salgınının insanların sağlığını tehdit etmesi ile birlikte günümüzde hemen hemen tüm sigorta şirketlerinin tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesinin söz konusu hastalıkla ilgili sağlık giderlerini de poliçe kapsamına aldığı görülmektedir. Siz de bütçenize ve beklentilerinize uygun bir sigorta poliçesi ile gelecekte yaşayabileceğiniz sağlık sorunlarına karşı kendinizi güvenceye alabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları 2022

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları, sigorta satın alacak kişinin yaşı ve cinsiyeti başta olmak üzere bir  çok unsura göre değişkenlik göstermektedir. Diğer bir değişken ise ayakta tedavi ve yatarak tedavi hizmeti almaktır.

Ayakta tedavi ile sağlık sigortanızı tamamlamanın bedeli yaş ve cinsiyet fark etmeksizin 500 TL ile 2000 TL aralığında olabilmektedir. Fiyatlar ve teminatlar hakkında daha net bilgi sahibi olmanın yolu ise sigorta başvurusu yapmanız olacaktır. Yaş, cinsiyet ve yaşadığınız bölgenin detaylı bilgilerini sigorta sağlayıcı veya aracı firmaya sunmanız ile en kısa sürede tamamlayıcı sigorta teklifiniz tarafınıza ulaştırılır. Peşin veya taksitli ödeme imkanları ile sağlığınızı daima koruma altına alır ve sağlık masraflarından çekinmemiş olursunuz.

Yatarak tedavi almanın giderlerini tamamlayıcı sigorta ile kapatmak ise daha yüksek meblağlar ile mümkündür. Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin tamamlayıcı sigortanın yatarak tedavi masraflarını karşılaması ise 1000 TL’den başlamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir