Gebelik yardimi
gebelik yardimi

Hamile anneler için çıkarılan gebelik yardımı devlet tarafından verilmektedir. Yardımlar hamileliğin evrelerine göre artmaktadır. Yasal olmayan bir durum olmadığı sürece yardımın geri alınması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu makalemizde gebelik yardımı başvurusunda aranan şartları, başvuruyu nerelere yapabilecekleri, ne kadar süre ile gebelik aylığı alabileceklerini anlatacağız.

Gebelik Aylığı Nedir?

Devletin kadınlara yaptığı yardımlardan biri de Şartlı Gebelik Yardımıdır. Gebeliğin başlangıcından doğum yapılıp lohusallık bitişine kadar aylık 35 TL gebelik yardımı yapılmaktadır. Bu yardımı alabilmek için Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen sağlık kontrol aylarında, gebe olan kadınlar düzenli olarak kontrollerini yaptırmak zorundadırlar. Doğum canlı yada ölü olsun bir ayrım olmadan doğumun hastanede yapılma şartı ile bu ödeme gerçekleşir.

Doğumun gerçeklemesi ile bir defaya mahsus olarak 75 TL, doğumdan sonraki iki ay için lohusallık süresince,  lohusallık takibi ödemesi altında 35 TL, toplamda 70 TL ödeme yapılır.

Doğum eğer dokuz aydan önce yapılmışsa, gebelik yardımı doğum yapıldığı ay dahil olmak üzere yapılır. Düşük yapma, ölü doğum gibi nedenler bu yardımı etkilemez.

Gebelik  Yardımına Başvuru Nereye Yapılır?

Gebelik yardımına başvurular resmi ikamet yerinizin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır. Başvuru sırasında T.C. kimlik numaranızın bulunduğu kimlik ve ehliyet vs. dışında gebe olduğunu gösterir bir belge istenilmektedir. Gebe olan kişi 18 yaşın altındaysa, resmi nikahlı olma şartı aranmaktadır. 18 yaşın üstündekiler resmi nikahlı olmadan da bu yardıma başvurabilir.

Başvuru gebeliğin herhangi bir ayında yapılabilir. Başvuru şahsen yada 18 yaşını geçmiş bir yakını tarafından yapılabilir. Geçmişe dönük aylar için ödeme yapılmadığından,  gebeliğin belli olduğu aydan itibaren başvuru yapılması kayıplarınızı önleyebilir.

Gebe başarılı bir doğum yapar  ve tekrar gebe olursa,  yaptığı doğumdan itibaren en az üç ay geçtikten sonra yeni bir gebelik yardımına başvuru yapabilir. Ancak doğum sınırlaması bulunmamaktadır.

Gebeler ile hane halkından birinin Sosyal Güvenlik Kurumuna kaydı bulunması halinde,  bu yardım başvurusu incelemeye gerek görülmeden kabul edilmeyerek reddedilir. Aynı zamanda hane halkının fakir ve bakıma muhtaç durumda olması gerekmektedir. Vakıf İncelemecisi tarafından yapılan tespitlerin tutanağa işlenmesinden sonra,  Mütevelli Heyeti sizin durumunuza göre yardıma onay verip,  reddedebilir.

Gebelik yardımı programından faydalanacak kadının, Sağlık Bakanlığınca belirlenen periyotlarda sağlık kontrollerini yaptırması gerekmektedir. Kontrolleri yapılmayan kişilerin aylıkları kesilir.

Konu hakkındaki sorularınızı yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

29 Comments

 1. Bu yardima esim Gebelik yardimi Basvurus tarihi 08.02 2017 dogum tarih 30.08 2017de dogum yapti lahusalikda 10.10 2017de bitti edevleten sorgulayinca devam ediyor yaziyor bu yardimi ne zaman alacaz

  1. Umutcan bey şimdiye kadar yatması gerekiyordu. Eksiklik bulunabilir. Bunun için bağlı bulunduğunuz sosyal yarndımlaşma vakfına giderek konuya ait bilgi edinin lütfen.

  1. Filiz hanım ikamet ettiğiniz bölgenin kaymakamlık binasında faaliyet gösterin sosyal yardımlaşma ve dayanışmak vakfına başvuruda bulunun lütfen.

 2. bu yardımı alabilmek için çalıyor olmanız birşey değiştirir mi 11aylik çocuğum var tekrar hamileyim 5haftalik

  1. Mahide hanım çalışıyorsanız, SGK kayıtlarınız bulunuyorsa bu yardımı alamıyorsunuz.

 3. Merhaba, 5 aylık Hamileyim 2 aya kadar çalışıyordum şimdi çalışmıyorum. Bu maaşı alabilirmiyim. Alabiliyorsam maaşın detaylarını belirtirmisiniz ne kadar alacağım diye

  1. Kader hanım sigortalılığınız devam ediyorsa bu yardımı alamıyorsunuz. Devam etmiyorsa hamileliğinizin takip altına alınması gerekiyordu. Gerekti takibin yapılmamasından dolayı yine alamayacaksınız.

 4. Ben bu yardımdan faydalanıyorum da postaneden değil de postane kartına yatırıyor lar mi acaba bu yardımı otomatikmen

 5. Merhaba ben halim eşim bir aylik hamile yalniz sigortaliyiz gebelik maasindan yararlaniyormuyuz

  1. Halim bey geliriniz muhtaçlık sınırı üstünde olduğundan bu imkandan yararlanamıyorsunuz.

 6. Mrb bn 9ayluk.gebeyim.suan 8 aylikken gebelik maasi icin baswurdum ama iptal edildi çünkü gorevlinin dedigine gore gec kalmisim we 7 aylikken gelmem gerekiyomus yoksa islem uzun sürüyor bu yarfimdan yararlanamaz sınız dedi

  1. Tuğba hanım ikamet ettiğiniz Kaymakamlık İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmalısınız.

   1. merhaba ben 5aylik hamileyim sosyal yardimlasmada kaldım var ama para nasıl yaticak doğumdan sonrami daha hiç almadim bilgilendirseniz çok sevinirim

  1. Berivan hanım ikamet ettiğiniz İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmalısınız.

 7. Merhaba ben hamileligimin 3.ayindayim 18 yasindayim resmi nikahi daha yapmadik kimlik belgem ve gebe oldugumu glsteren belge ile basvuru yaparsam alabilirmiyim

 8. Bende babamin sigortası uzerinden yararlanıyorum 10 gun sonra 18 olucam sigortadan yararlanirmiyim

  1. Seher Hanım , 18 yaşını doldurmadıysanız resmi nikahınız olması lazım . Resmi nikahınız olmadığı için 10 gün bekleyip başvurunuzu yapabilirsiniz.

 9. Ben gebeyim fakat ilk defa gebelik yardimi yaptiracam ben alabilir miyim 3.cocugum bu arada

  1. Hasret Hanım ,farklı bir engel yoksa alabilirsiniz. Doğum sınırlaması bulunmamaktadır.

 10. Başvuru yapıldıktan ne kadar süre sonra yatırılır bu yardım ben nerdeyse üç ay oldu başvuru yapalı daha bişey yatırılmadı

 11. Meraba esimin sigortası arada bi yatıyor arada bi yatmıyor benim sigortam yok alabilirmiyim ?

  1. Hanede sosyal güvenceli biri varsa yararlanamıyorsunuz . Bulunduğunuz yerdeki sosyal yardımlaşma müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir