Gebelik yardimi
gebelik yardimi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gebeliğin başlangıcından lohusalığın bitimine kadar belli periyotlarda kontrolünü yaptıran gebe kadınlara aylık belli miktarlarda yardım gebelik yardımı yapmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yaptığı bir çok yardımın yanında gebeliğin sürdürülebilmesi ve sağlıklı şartlarda dünyaya getirilmesi adına ihtiyacı bulunan gebe kadınlara da elini uzatmış durumdadır.

Gebelik Yardımını Kimler Alabilir?

Gebelik yardımını gebeliğin başlangıcından itibaren Sağlık Bakanlığınca belirlenen kontrol zamanlarında kontrol yaptıranlar Kaymakamlıklarda faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvurarak belli şartları taşıması halinde alabilirler. Hamile olan kişi kendisi ile 18 yaşını geçmiş herhangi bir yakını tarafından başvuru yapılabilir.  Ancak hamile olan kadının ikametinin bulunduğu evde sosyal güvenlik kurumuna bağlı maaş alan biri varsa yada geliri yüksek olan kişilerin bulunması halinde inceleme yapılmasına gerek görülmeden başvuru reddedilir. Ancak geliri bulunmayan kişilerin evlerinde sosyal inceleme görevlisi inceleme yapabilir. Bunlarla birlikte bakanlığın belirlediği aylarda kontrolün yaptırılması şarttır.

Gebe kadın 18 yaşından küçük ise bu yardımın yapılması için resmi nikah şartı bulunmaktadır. Gebe kadın ölü doğum yapsa bile bur yardımdan faydalanmaktadır. Hamilelik dokuz aydan daha az bir sürede bittiyse doğum yapılan tarihe kadar ve iki aylık lohusalık dönemi için ödeme yapılır.

Doğum yapıldıktan sonra en az üç ay geçtikten sonra gebe olan kadın ikinci gebeliği için bu yardıma başvurabilir. Daha önce bir başvuru kabul edilmez.

Yılında Gebelik Maaşı Ne Kadar Olacak?

Gebelik aylığı hamileliğin başlangıcından itibaren aylık 35 TL olarak verilmektedir. Doğum olduğunda bir defaya mahsus kişiye 75 TL verilirken doğumdan sonra iki ay boyunca da lohusalık  döneminde 35 TL ücret verilmektedir. Aralık 2016 tarihi itibariyle verilecek gebelik yardımındaki miktarlarda değişiklik olmamış, yapılacağına dair bir açıklama yapılmamıştır. Bu yardımı alacaklar toplam olarak en fazla 315 lira alabilmektedirler. Bu rakamın üstünde bir yardım yapılmamaktadır.

Gebelik yardımı için başvurularda geçmişe yönelik olarak yardım yapılmamaktadır ve Bakanlığın belirlediği şartlarda Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlarda gerekli kontrollerin yapılarak takibinin sağlanması gerekmektedir. Bu anlamda Sağlık Bakanlığı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı koordineli olarak çalıştığından sistem üzerinden gebelik kayıtları takip edilmektedir.

3 Comments

  1. Esim gebelik icin Basvurus tarihi 08.02 2017 dogum tarihi 30.08.2017 lahusalik bitis tarihi 15.10 2017 edevlete sorgulayinca devam ediyor yaziyor bu yardimi ne zaman alacalecaz yanit verirseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir