Sgk cocuk yardimi
sgk cocuk yardimi

Devletin desteklediği sosyal politikaların içerisinde çocuk sahibi olan ailelere çocuk parası verilmesi bütçeye eklenmiş durumdadır. Bu anlamda çocuk parası sigortalı çalışanların 0 ile 18 yaş arasındaki çocuklarına verilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan bireylerin düzenli olarak aylık maaşları düzenlenir. Bu düzenlemeler içerisinde çalışanın gelir sütunları bulunduğu gibi aynı şekilde kesinti sütunları da bulunur ve kişi talep ettiği sürece bu bordroyu alarak inceleme fırsatına sahiptir. Gelir sütunlarının içerisinde bulunan çocuk parası bordro incelenmeden fark edilmeyebilir.

SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır?

SGK’nın kollarına bağlı olarak çalışan kişiler çocukları olduğu takdirde bunu beyan ile iş yerine bildirmeleri gerekir. Bu bildirim olmadığı sürece kişi çocuğunu tedavi ettiremez ve sağlık kuruluşlarında görünmez. Bu yüzden yapılan bildirim ile birlikte kişinin maaş bilgileri içerisine çocuk bilgileri de eklenerek çocuk parası alması sağlanır.

Özel iş yerlerinde ve devlet kurumları da dâhil olmak üzere çocuğunuzun dünya ya gözlerini açtığı zaman hastane tarafından verilen rapor ile çocuğunuza nüfus cüzdanı alabiliyorken yine aynı rapor ile birlikte bir kez ödenen doğum ücreti ve aylık olarak ödenecek çocuk yardımından faydalanabilir oluyorsunuz.

Evlatlık Çocuklarınız İçin Para Yardımı

Aileler istedikleri takdirde çocuk evlat edinebilirler. Bu durumda edinilen çocuk kendi çocuğunuzla aynı haklara sahip olacaktır ve her türlü sosyal yardımlardan faydalanma hüviyetini kazanmış olacaksınız.

Kişi işsiz kaldığı dönemde yine çocuk ücretini işsizlik sigortasına binaen alabiliyorsunuz. Bunun için işsizlik maaşı başvurusu yaptığınız zaman İŞKUR personeline bildirmeniz ve gerekli kayıtın yapılması gerekir.

Memur Çocuklarına Para Yardımı Ne Kadar?

Çalışanların maaşlarına Ocak ve Temmuz aylarında zamlar yapılmaktadır. Bu zamlara istinaden çocuk yardımları da artış gösterir ve maaşlarına otomatik olarak yansır. 2017 Ocak ay’ı itibariyle devlet memurlarının 0 ile 6 yaş arasındaki çocukları için 48,02 lira, 6 yaş üzerindeki çocuklarına ise 24,01 lira yardım yapılır.

Bunlarla birlikte Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak ilçe Kaymakamlıklarında faaliyetlerini sürdüren Sosyal Yardımlaşma Vakıflarınca (SSYD) şartlı nakit yardımları yapılır. Bununla ilgili ayrıntılı makalemizi https://kredicim.net/cocuk-yardimi-nasil-alinir/ adresinden okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir